فروش کلی فیلم های اکران نوروزی معادل 35,565,841,427 تومان و تعداد کل مخاطبان در همین مدت 2,517,843 بود.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، در ایام تعطیلات نوروزی، گرچه در بسیاری از روزها فروش یک فیلم به بیش از یک میلیارد تومان می رسید اما در آخرین روز تعطیلات نوروزی فروش مجموع فیلم ها نزدیک به یک میلیارد تومان بود.

بر اساس این گزارش، هفت فیلم غلامرضا تختی به کارگردانی بهرام توکلی، زندانی ها به کارگردانی مسعود ده نمکی، پیشونی سفید 3 به کارگردانی سیدجواد هاشمی، رحمان 1400 به کارگردانی منوچهر هادی، چهارانگشت به کارگردانی حامد محمدی، ژن خوک به کارگردانی سعید سهیلی و متری شیش و نیم به کارگردانی سعید روستایی برای اکران نوروزی 98 انتخاب شدند. در این میان شش فیلم اول از روز 25 اسفند 97 و فیلم سینمایی متری شیش و نیم با یک روز تاخیر، از روز 26 اسفند ماه به روی پرده رفتند. این در حالی بود که اکران نوروزی سال گذشته از 23 اسفند 96 آغاز شده بود.

از این هفت فیلم سه فیلم کمدی و سه فیلم هم اجتماعی بودند و فیلم سینمایی پیشونی سفید3 تنها فیلم ژانر کودک این گروه بود که فروش قابل قبولی هم داشت.

زور کمدین ها به اسطوره چربید

به رغم گران شدن قیمت بلیت سینما، خبرهای ناگوار سیل در چندین استان کشور آغازی نسبتا نا امید کننده داشت، اما این فیلم ها توانستند چندین رکورد فروش سینمای ایران را جابجا کنند. گرچه بسیاری از پیش بینی ها از غلبه کامل فیلم های کمدی در کسب رتبه های برتر گیشه خبر می داد و بر همین اساس، فیلم سینمایی رحمان 1400 در پایان تعطیلات نوروزی با فروش نزدیک به هفده میلیارد تومان رکورد بی نظیری در سینمای ایران به جای گذاشت، اما دومین فیلم پر فروش این دوره اکران، فیلم تحسین شده متری شیش و نیم بود که در ژانر اجتماعی قرار دارد و که با فروش حیرت انگیز بیش از یازده میلیارد تعطیلات نوروزی را پشت سر گذاشت. گرچه فاصله ای پنج میلیاردی با فیلم اول داشت.

پس از آن با فاصله ای تقریبا 7 میلیاردی و در رتبه سوم، فیلم کمدی چهار انگشت با فروشی بیش از چهار میلیارد تومان قرار گرفت. فیلم های زندانی ها، ژن خوک، پیشونی سفید 3 و غلامرضا تختی هم به ترتیب رتبه های چهارم تا هفتم گیشه نوروزی را تا این زمان به خود اختصاص دادند که کم اقبالی فیلم سینمایی غلامرضا تختی تا حدی دور از انتظار بود و قابل تامل و بررسی است.

برخی از رکوردهایی که جابجا شد

این در حالی است که فیلم سینمایی رحمان 1400 ضمن ثبت رکورد ١٠ روز پیاپی فروش بیش از یک میلیارد تومان، تا پایان روز ۱۴ فروردین ۹۸، تعداد مخاطبان  یک میلیون و ۴۰ هزار و ۷۹۸ نفر را تجربه می کرد و تعداد مخاطب  فیلم سینمایی مصادره به کارگردانی مهران احمدی به عنوان پر فروش ترین فیلم اکران نوروزی سال گذشته  تا پایان روز ۱۴ فروردین ۹۷ (سال گذشته)، ۶۶۳ هزار و ۱۸ نفر بود.

این فیلم سینمایی در حالی رکورد پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران در ٢٠ روز نخست اکران را با فروشی معادل ١٥،٢٩٤،٤١٩،٠٠٠ تومان، از آن خود کرد که فیلم سینمایی هزارپا به کارگردانی ابوالحسن داودی و دارنده عنوان پرفروش‌ترین فیلم سینمای ایران تا این لحظه، از این منظر در رتبه دوم قرار دارد و رکورد فروشش در ٢٠ روز نخست اکران معادل ١١،٤٨٨،٩٩٤،٠٠٠ تومان بود. البته باز هم باید در اینجا به قیمت کمتر بلیت سینما در سال گذشته هم تاکید و اشاره کرد که ممکن است ارزش این رکوردشکنی تا حدی کم رنگ شود.

آمار کامل فروش اکران نوروز 98

بر اساس گزارش سامانه فروش سینمای ایران، گزارش آمار فروش و تعداد مخاطبین فیلم های اکران نوروز سال 98 در پایان هفته دوم اکران، تا ساعت دو بامداد شنبه هفده فروردین 98، به ترتیب میزان فروش به شرح زیر است:

رحمان ۱۴۰۰ با فروشی معادل ١٦,٣٢٢,٠٠٨,٥٣٩ تومان و تعداد مخاطب ١,٢١٢,٣١٧ نفر

متری شیش و نیم با فروشی معادل  ١١,١١٠,٠٥٦,٩٧٨ تومان و با تعداد مخاطب ٧٨١,٥٤٣نفر

چهار انگشت با فروشی معادل ٤,٧٧١,٢٢٧,٦٩٩ تومان و تعداد مخاطب ٣١٥,٥٧٣ نفر 

زندانی‌ها   با فروشی معادل ١,٩٩١,٢٤٢,٦٥٩ تومان و تعدا مخاطب ١٦٢,٩٧٣ نفر

ژن خوک با فروشی معادل ١,١٨٥,٩٣٦,١٤٩ تومان و تعداد مخاطب ٧٦,٠٨٩ نفر

پیشونی سفید 3 با فروشی معادل ١,١٦٩,١٦٠,٣٠٠ تومان و تعداد مخاطب ٩٣,٩٩٥ نفر 

غلامرضا تختی با فروشی معادل ٧٥٨,٧٣٩,٥٠٠ تومان و تعداد مخاطب ٥٠,٨٤٢ نفر