برگزیدگان یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران در آخرین روز برگزاری خود ضمن تقدیر از اکبر عالمی، برگزیدگان خود در بخش های مختلف معرفی را کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در ابتدای این مراسم پس از پخش قرآن، سرود ملی، علیرضا کریمی‌صارمی مجری مراسم ضمن خیرمقدم به حاضران و اهالی عرصه انیمیشن گفت: در آغاز لحظات برنامه پایانی یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران، گرامی ‌می‌داریم یاد و خاطره حماسه‌سازان هشت سال دفاع مقدس، ایثارگران، جانبازان و شهدایی که با شجاعت و قدرت در مقابل متجاوزین به این آب و خاک، مردانه ایستادند. امروزه ما در این برنامه با افتخار از آنان به عنوان اسطوره‌های مقاومت نام می بریم و یاد و خاطره آنان را گرامی ‌می‌داریم.

پس از آن ویدئویی از روند برگزاری جشنواره به نمایش در آمد و در ادامه علیرضا کریمی‌صارمی با یادی از مرحوم وحید نصیریان گفت: در جشنواره امسال جای عزیزی خالی بود. او را از دوران نوجوانی با عشق به انیمیشن می‌شناختم. همه او را دوست داشتند و قهقهه‌های ناگهانی او را همه به یاد داریم.

وی ادامه داد: زنده‌یاد وحید نصیریان هنرمند عرصه انیمیشن، نقاشی و کارگردان فیلم‌های کوتاه سه قطره خون، بت ابدی، ضد نور، حفره و جای دیگر است. همچنین او در تصویرسازی ۱۲ عنوان کتاب کودک و نوجوان فعالیت داشت. آخرین اثر وحید نصیریان، انیمیشن بلند سینمایی قلب سیمرغ است.

کریمی‌صارمی اظهار کرد: وحید نصیریان همچون آرش کمانگیر که جان شیرینش را بر تیر نهاد تا مرزهای میهنش را ارتقا دهد، قلب تپنده‌اش را فدا کرد تا در قلب سیمرغ ترانه‌ای حماسی بسراید تا مرزهای اقتباس از افسانه‌ها و اسطوره‌های ایرانی را در هنر صنعت پویانمایی ارتقا دهد.

وی افزود: با امید به این‌که آخرین اثر زنده‌یاد وحید نصیریان، سرآغاز نیکویی باشد برای ساخت انیمیشن‌های وزین از اسطوره‌ها و افسانه‌های ایران زمین. همیشه دوستش خواهیم داشت. وحید نصیریان را می‌گویم. او که دنیا را در صلح می‌خواست.

پس از آن ویدئویی درباره زنده‌یاد وحید نصیریان و آثارش پخش شد.

در ادامه علیرضا کریمی‌صارمی گفت: یکی از طاقت‌فرساترین و صبورانه‌ترین فعالیت‌ها در امور هنری، تلاش بی‌وقفه هیات انتخاب به خصوص در جشنواره‌های فیلم کوتاه است که تعداد انبوهی از آثار را باید بررسی و انتخاب کنند. در این جشنواره این عزیزان بیش از ۲ هزار فیلم را به‌دقت هر چه تمام‌تر بررسی و فیلم‌های ارزشمندی را که در جشواره به نمایش درآمد انتخاب کردند.

پس از بیان این مقدمه پیرامون هیأت انتخاب، ویدئو گرافیک هیأت انتخاب جشنواره به نمایش درآمد و علیرضا کریمی‌صارمی ضمن تشکر از اعضای هیات انتخاب از حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی به دلیل حمایت سازمان سینمایی از یازدهمین جشنواره پویانمایی تهران، قدردانی کرد و گفت: از آقای حسین انتظامی دستیار ارشد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان سینمایی و سمعی و بصری به خاطر کمک‌های مادی و معنوی ارزنده و بی‌دریغی که برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران مبذول کرده‌اند و همکاران‌شان در سازمان سینمایی و سمعی و بصری و همچنین از سید محمدمهدی طباطبایی‌نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تشکر و قدردانی می‌کنیم.

پس از آن به ترتیب جایزه‌های بخش‌های مسابقه دینی و ارزش‌های انقلاب اسلامی، مسابقه بخش دانشجویی ایران، پایان‌نامه‌های برتر، مسابقه ایران اهدا شد.

در ادامه محمدحسین سجادی‌نیری دبیر ستاد توسعه فن‌آوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری اسلامی ایران به روی صحنه دعوت شد تا جایزه فن‌آوری انیمیشن معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری را اهدا کند.

همچنین جایزه اولین پیچینگ(رویازی) انیمیشن ایران مشتمل بر لوح یادبود و یک عدد سکه بهار آزادی به خاطر ارائه طرح ولی بولی در اولین رویداد رویازی به علی نیکورزم از استودیو راه رنگ اهدا شد.

جایزه سیفژ و جایزه‌های مسابقه بین‌الملل هم در این بخش اهدا شد.

مهین جواهریان یکی از داوران بخش مسابقه بین‌الملل در پایان این بخش از کسانی که موجب شدند این جشنواره برپا شود و ادامه داشته باشد، تشکر کرد و گفت: انیمیشن ایران پیشرفت بسیار زیادی داشته، فیلم‌های عروسکی خیلی زیاد شده و همه به عروسکی توجه زیادی دارند. یک بار دیگر دلم می‌خواهد از آقای کریمی‌صارمی که بانی این جشنواره است تشکر کنم.

در ادامه مجری برنامه از فاضل نظری خواست چند کلامی سخن بگوید.

فاضل نظری با قرار گرفتن پشت تریبون گفت: خیلی خوشحالم که می‌بینم این مراسم سخنرانی ندارد و اگر کسی سخنی می‌گوید فقط تشکر است. من هم ترجیح می‌دهم به جای سخنرانی از برگزارکنندگان این جشنواره در بخش‌های مختلف و دوستانمان در معاونت سینمایی تشکر کنم و برایتان آرزوی موفقیت کنم.

تجلیل از اکبر عالمی استاد پیشکسوت انیمیشن ایران

پس از آن مجری مراسم، خاطره‌ای از اولین روزهای فعالیت اکبر عالمی قرائت کرد و پس از آن ویدئویی درباره اکبر عالمی پخش شد که در این ویدیو او از روزهای کودکی و جوانی‌اش گفت. وی در این فیلم گفت: من به این خاک تعلق دارم و هرگز مهاجرت نمی‌کنم.

سپس مجری از وی خواست که روی صحنه حاضر شود. فاضل نظری برای این تجلیل اکبر عالمی را همراهی کرد.

عالمی با خواندن شعر گفت: این لوح سپاس را تقدیم می‌کنم به دکتر نورالدین زرین کلک . او کاری کرد که من وقتی ۲۵ ساله بودم کسوت معلمی را چشیدم و فهمیدم این بهترین لباسی است که انسان می‌تواند در تمام عمرش تنش کند.

سپس علیرضا کریمی‌صارمی متن لوح تقدیر اکبر عالمی را قرائت کرد.

اکبر عالمی پس از دریافت لوح تقدیرش گفت: خداوند جهان را با عدالت خلق کرده همیشه یک چشم عادل شما را می‌بیند.

عالمی پیش از پایین رفتن از صحنه لوح تقدیری که دریافت کرده بود، بوسید.

در بخش بعدی مراسم کریمی‌صارمی از حسین مرادی‌زاده نماینده آسیفای ایران دعوت کرد تا برای اهدای جایزه این بخش روی صحنه بیاید.

جایگاه ارزشمند و جهانی پویانمایی ایران

بعد از آن نیز مجری متنی را برای شروع برنامه اهدای جوایز دبیر جشنواره قرائت کرد که در این متن آمده بود:

مفتخریم پس از گذشت ۲۲ سال از عمر جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران اعلام کنیم که این جشنواره در خلال این سال‌ها با رشدی تدریجی و با بهره‌گیری از علوم آکادمیک مبتنی بر خلاقیت‌های فردی و گروهی هنرمندان و فعالان لایق و شایسته عرصه پویانمایی، توانسته است از جایگاهی ارزشمند و جهانی در میان هنرمندان فعالان صاحب سبک و اندیشه در سراسر دنیا برخوردار شود. این مهم در سایه تلاش دست‌اندرکاران، دلسوزان و حمایت‌گران این هنر پویا و تاثیرگذار میسر شده است.

اینک در یازدهمین دوره از جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران بر آن هستیم تا به امر رشد اقتصادی در حوزه هنر – صنعت پویانمایی بپردازیم و با تولید آثار فاخر هنری متکی بر گستره خیال و اندیشه هنرمندان این عرصه و با استناد به ارزش‌های ایرانی اسلامی، ورودی باشکوه و استئار جهت رقابت در بازارهای جهانی داشته باشیم. ما تلاش می‌کنیم پلی ارتباطی و موثر میان هنرمندان و تولیدکنندگان این مرزو بوم با دیگر کشورهای جهان باشیم.

امید است بتوانیم برای ورود به این عرصه، مسیری درست و هموار برای اقتصادی‌تر شدن این هنر - صنعت پویا بسازیم. ؛ با بازاندیشی و رویکردهای جدید علمی ساختن برنامه‌ریزی‌های صحیح و خصوصا مدیریت اصولی و زیربنایی در امر تولید و بالاخره ارزیابی واقع‌بینانه.

ما برای رسیدن به این اهداف و در چشم‌انداز برگزاری جشنواره دوازدهم به دنبال شناخت بیشتر از بازارهای جدید هستیم و تلاش خواهیم کرد تا مسیر پیش رو را برای خانواده نجیب انیمیشن ایران هموارتر سازیم.

وظیفه خویش می‌دانم به عنوان دبیر جشنواره مراتب سپاس و قدردانی و امتنانم را نثار همه کسانی کنم که پا به پای ستاد برگزاری جشنواره با حمایت و همراهی‌شان به عزت و شکوه این ضیافت صمیمی بی‌ریا، ملی و بین‌المللی افزودند.

در ادامه از محمدرضا کریمی‌صارمی دبیر جشنواره پویانمایی تهران دعوت شد تا برای اهدای جوایز ویژه دبیر جشنواره روی صحنه بیاید.

پیش از اهدای جایزه ویژه دبیر جشنواره ویدیویی مشتمل بر بخش‌هایی از آثار مهین جواهریان به نمایش در آمد و جایزه ویژه دبیر جشنواره در بخش ایران به مهین جواهریان به خاطر خلق آثاری ماندگار در هنر پویانمایی بر اساس فرهنگ و ویژگی‌های فرهنگ ایرانی اهدا شد.

مهین جواهریان گفت: من خیلی شگفت‌زده شدم و می‌خواهم بگویم من فراموش کردم از دختران و پسران جوان‌مان در جشنواره که شبانه‌روز برای بهتر برگزار شدن جشنواره تلاش کردند، تشکر کنم. صمیمانه از شما متشکرم.

پس از آن بخش‌هایی از آثار مایکل دودوک دو ویت در قالب ویدئو کلیپی به نمایش در آمد و جایزه ویژه دبیر جشنواره در بخش بین‌الملل به مایکل دودوک دوویت به خاطر خلق آثار شگفت‌انگیر و بی بدیل پویانمایی در سالیان متمادی و خدمات شایان توجه به ارتقای هنر – صنعت پویانمایی اهدا شد.

دودوک پس از دریافت جایزه‌اش در میان تشویق پرشور حاضران گفت: فقط می‌خواهم از صمیم قلبم از همه شما تشکر کنم.

علیرضا کریمی‌صارمی در بخش پایانی مراسم از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، هنرمندان و فیلم‌سازان تشکر کرد.

محمدمهدی طباطبایی‌نژاد رییس مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، حبیب ایل‌بیگی قائم‌مقام بنیاد سینمایی فارابی، امیرعلی نعمت‌الهی قائم مقام وزیر آموزش و پرورش، اعضای هیات‌های داوری و انتخاب، ‌ نمایندگانی از سفارت‌های کشورهای مختلف در ایران، فعالان عرصه انیمیشن و... از جمله مهمانان حاضر در مراسم بودند.

 معرفی برگزیدگان یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران 

برگزیدگان بخش مسابقه ایران

در بخش مسابقه ایران فیلم روباه به کارگردانی صادق جوادی و تهیه‌کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به دلیل هماهنگی کامل بین تمام بخش‌ها، کارگردانی خلاقانه و اقتباس هنرمندانه تندیس طلایی فیلم اول این بخش را از آن خود کرد. 

هیات داوران این جشنواره متشکل از  فرخ یکدانه، سعادت رحیم‌زاده، روانبخش صادقی، حامد جعفری، امیر مهران  تندیس نقره‌ای فیلم دوم را نیز به امیرهوشنگ معین کارگردان فیلم گرگم و گله می‌برم؟ و تهیه‌کنندگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به دلیل توانمندی و جسارت در فضاسازی و استفاده خلاقانه از تکنیک اهدا کردند و تندیس برنزی فیلم سوم  نیز به شیوا صادق اسدی کارگردان و تهیه‌کننده فیلم یال و کوپال به دلیل شناخت کامل قابلیت‌های تکنیک و اصالت در شکل روایت اهدا شد.

در این میان تندیس طلایی بهترین فیلم با موضوع  کودک و نوجوان را ساره شفیعی‌پور کارگردان فیلم شب ترسناک لومو به تهیه‌کنندگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به دلیل استفاده از قابلیت‌های انیمیشن در آموزش خلاقانه کودک دریافت کرد.

همچنین تندیس طلایی بهترین اثر تلویزیونی  نیز به کارگردانی شیوا ممتحن و تهیه کنندگی خود او و مرکز پویانمایی صبا به فیلم اینجوری بهتره(سفردریایی) به دلیل رعایت شاخصه‌های تولید در زمان محدود، با  حفظ کیفیت مطلوب اختصاص یافت.

در همین حال تندیس طلایی بهترین اثر تبلیغی  نیز به امین حق‌شناس کارگردان فیلم «Quiz cup» و تهیه‌کنندگی Quiz of kings به دلیل استفاده خلاقانه از قابلیت های انیمیشن و ایده پردازی جذاب اهدا شد.

تندیس طلایی بهترین فیلم‌نامه، جایزه دیگر بخش مسابقه ایران جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران را علی زارع قنات‌نوی کارگردان و تهیه‌کننده و هادی سبحانیان برای فیلم چشم‌انداز خالی به دلیل انتقال پیامی تاثیرگذار در قالب روایتی زیبا دریافت کردند.

امیرهوشنگ معین هم با دریافت تندیس طلایی عنوان بهترین پویانما (انیماتور) بخش مسابقه ایران را برای فیلم گرگم و گله می‌برم؟ به کارگردانی امیرهوشنگ معین و تهیه‌کنندگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به دلیل بهره‌گیری از ایده‌های خلاقانه در جان بخشی از آن خود ساخت.

بهرام عظیمی و یاشار جعفرخانپور نیز تندیس طلایی بهترین فضاسازی را برای فیلم سیم ششم به کارگردانی بهرام عظیمی و تهیه‌کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به دلیل حساسیت‌های هنرمندانه و نگاه محققانه در خلق فضاها بر اساس رای داوران به دست آوردند.

موسیقی فیلم روباه به کارگردانی صادق جوادی و تهیه‌کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی توجه داوران جشنواره را به خود جلب کرد و آن‌ها نیز برای خلق لحظات پراحساس و نقش تاثیرگذار در همراهی روایت تندیس طلایی جشنواره را به بهنام معیریان اهدا کردند.

هیات داوران همچنین تندیس طلایی بهترین صداگذاری را به آرش قاسمی برای فیلم چشم‌انداز خالی به کارگردانی و تهیه‌کنندگی علی زارع قنات نوی به دلیل فضاسازی زیبای صوتی و ارتباط تنگاتنگ آن با تصاویر اهدا کردند و تندیس طلایی بهترین اثر بلند نیز به اشکان رهگذر برای فیلم آخرین داستان به کارگردانی او و تهیه‌کنندگی احسان رسول‌اف و شرکت هورخش به دلیل رعایت استانداردهای بالا در خلق انیمیشن سینمایی اهدا شد.

جایزه ویژه هیات داوران هم به محسن رضاپور برای فیلم خورده شده به کارگردانی خود او و تهیه‌کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به دلیل خلاقیت در قصه‌پردازی و نوآوری در ساخت فضاهای فانتزی اختصاص یافت

در این میان دبیر جشنواره با اهدای جایژه ویژه خود از مهین جواهریان به دلیل نیم قرن تلاش جهت خلق آثاری ماندگار در هنر پویانمایی ایران قدردانی کرد.

بر اساس این گزارش یک تندیس نقره‌ای برای بهترین فیلم تجربی به عباس جلالی یکتا کارگردان فیلم پسر دریا به تهیه‌کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به دلیل استفاده تاثیرگذار از انیمیشن برای بیان احساسات در فیلم زنده و دیگر  تندیس نقره‌ای بخش مسابقه ایران جشنواره برای بهترین دستاورد فنی و هنری  به مجتبی موسوی کارگردان فیلم «آقای گوزن» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی صدیقه فامیل‌فرنیا و مرکز مطالعات و تولیدات تلویزیون و انیمیشن حوزه هنری به دلیل مهارت تکنیکی در استفاده از دوربین، ساخت ماکت و عروسک تعلق گرفت.

بر اساس این گزارش یک دیپلم افتخار جشنواره از سوی هیات داوران در بخش پویانمایی به حسام جواهری و احسان طاهری برای فیلم سگی که مرض داشت به کارگردانی پروین تجوید و تهیه‌کنندگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به دلیل تبلور روح فانتزی در جان‌بخشی، دومین دیپلم برای فضاسازی به امیرهوشنگ معین کارگردان فیلم گرگم و گله می‌برم؟ و تهیه‌کنندگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به دلیل مهارت در خلق فضایی سیال متناظر با روایت و دیپلم سوم به حمیدرضا بیات کارگردان فیلم سارا به تهیه‌کنندگی وحید جهانمیری‌نژاد به دلیل پرداخت تاثیرگذار و تلاش برای فرهنگسازی با نگاه مثبت اهدا شد.

در این بخش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز جایزه فن‌آوری انیمیشن را به سارا طبیب‌زاده کارگردان و تهیه‌کننده فیلم یکدیگر به دلیل بهره‌مندی از قابلیت‌های فنی و هنری لازم جهت ورود به بازار تولید اهدا کرد.

برگزیدگان بخش بین‌الملل

فیلم انیمیشن این کیک شگفت‌انگیز! محصول مشترک بلژیک، فرانسه و هلند تندیس طلایی فیلم اول یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران را از آن خود ساخت.

این اثر مارک جیمز رولز و اِما دوسوئف به‌خاطر نقد هوشمندانه و خلاق از فرآیند و تاثیرات استعمارگری و رویکردی اصیل در روایت این جایزه را در بخش مسابقه بین‌الملل به‌دست آورد.

در این آیین تندیس نقره‌ای فیلم دوم نیز به فیلم گرگم و گله می‌برم؟ به کارگردانی امیرهوشنگ معین از ایران به‌خاطر توانایی در برانگیختن عواطف در داستانی ظاهرا ساده اما با پیامی قدرتمند از امید اهدا شد و هیات داوران تندیس برنزی فیلم سوم را هم به فیلم پیرامون به کارگردانی داوید کوکرد دَسو از فرانسه به‌خاطر تاثیربخشی بصری، ایجاز روایی و استفاده از مکان به عنوان استعاره ای برای  انحطاط اجتماعی معاصر اهدا کردند.

گروه داوری بخش مسابقه بین‌الملل متشکل از مایکل دودوک، سیلوی برینگاز، ولکر پتزولد، مهین جواهریان و فرنس میکولاش با اهدای یک تندیس طلایی فیلم موش کور چهل‌تیکه سگ پاکوتاه به تهیه‌کنندگی توماس مایا هرمان از آلمان را به‌خاطر دست‌آوردی جمعی در خلق سریال که ایده‌های پیچیده را به مخاطب خردسال می‌آموزد به‌عنوان بهترین فیلم با موضوع کودک و نوجوان انتخاب کردند.

همچنین تندیس طلایی بهترین اثر دانشجویی به فیلم بز کوچولوی من به کارگردانی توموکی میساتو از ژاپن به‌خاطر استفاده سرگرم‌کننده، هیجان‌انگیز و فوق‌العاده خلاق در توجه به مسائل اجتماعی اهدا شد.

گروه داوری همچنین تندیس طلایی بهترین اثر تلویزیونی را به فیلم هزار افسان (افسانه زال و سیمرغ) به کارگردانی اصغر صفار و عباس جلالی یکتا از ایران به‌خاطر موفقیت در انتقال زیبایی‌شناسی مینیاتور ایرانی به رسانه انیمیشن اهدا کردند.

فیلم 9 روش برای طراحی یک شخصیت به کارگردانی ساشا اسویرسکی از روسیه نیز به‌خاطر اکتشاف بازیگوشانه در طراحی شخصیت انیمیشنی و یادآوری به‌موقع این نکته که انیمیشن خیلی چیزهاست. تندیس طلایی بهترین اثر تجربی را از آن خود ساخت. 

اشکان رهگذر از ایران نیز که تندیس طلایی مسابقه ایران جشنواره را با فیلم آخرین داستان به دست‌آورده بود در بخش مسابقه بین‌الملل نیز موفق شد تندیس بهترین اثر بلند را به‌خاطر ثبت درخشان داستانی کهن، با استفاده از سبک بصری معاصر، زبان تصویری پویا و موسیقی هیجان‌انگیز به خود اختصاص دهد.

تندیس نقره‌ای بهترین دستاورد فنی و هنری هم با رای گروه داوری به فیلم مرگ اتفاقی و مبارک به کارگردانی سرجو نیگولیچی از رومانی به‌خاطر همنوایی استادانه سبک‌های مختلف و سفر به بافتی فرهنگی برای خلق تصویری برانگیزاننده از خاطره به مثابه تاریخ اهدا شد.

هیات داوران جایزه ویژه خود را نیز به فیلم دختر شرور به کارگردانی آیچه کارتال از فرانسه و ترکیه به‌خاطر کاوشی دو پهلو از دیدگاه دختری کوچک به جهان، جایی که در آن خشونت علیه کودکان فراگیر است اهدا کرد.

دبیر جشنواره بین‌المللی پویانمایی نیز جایزه ویژه خود را به مایکل دودوک دو ویت کارگردان صاحب‌نام انیمیشن جهان و برنده جایزه اسکار اهدا کرد.

بر اساس این گزارش سه دیپلم‌ افتخار جشنواره هم به فیلم‌های بابابزرگ گراز دریایی به کارگردانی لورنس آندری از فرانسه به‌خاطر استفاده ماهرانه از روایتی سوررئال و گفتگوهایی موثر در نمایش فرآیند عزاداری یک خانواده، آواز پشه به کارگردانی لوکاس فون برگ از آلمان به‌خاطر خلاقیت در خلق طنزی شوخ طبع از یک اپرای کلاسیک وفیلم بهترین دوست به کارگردانی نیکولاس اولیویری، یی شن، ژولیانا دی لوکا، وارون نایر و داوید فلو از فرانسه به‌خاطر بازنمایی خلاقانه مشکلی معاصر از طریق بازسازی ماهرانه جهانی استعاری اختصاص یافت.

سیفژ و آسیفا جایزه دادند

در این آیین همچنین جایزه ویژه سیفژ (سازمان بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان) به فیلم خرطوم دراز به کارگردانی ایکاترینا فیلیپووا از روسیه تعلق گرفت.

آسیفای ایران هم تندیس و لوح تقدیر این دوره خود را به پاس عمق بخشیدن به مفهوم تجربه‌گرایی در انیمیشن به گروه انیمیشن؛ تجربه و مهدی شیری به نمایندگی از گروه تقدیم کرد.

برترین‌های بخش مسابقه دینی و ارزش‌های انقلاب جشنواره پویانمایی

هیات داوران بخش دینی، تندیس طلایی بهترین فیلم را به فیلم خیمه خورشید سوخت به کارگردانی ایرج محمدی رزینی و تهیه‌کنندگی کانون به خاطر رعایت تناسب در ارائه محتوای مذهبی، همراه با فرم مناسب اهدا کردند.

تندیس طلایی بهترین کارگردان این بخش نیز به فیلم قرار به کارگردانی مریم هاشم‌نژاد و وریا نیک‌منش و تهیه‌کنندگی علی ثابت نیا به خاطر انتخاب فرم مناسب برای مخاطبان کودک در بیان روایتی شاعرانه و تندیس طلایی  بهترین فیلم در بخش ارزش‌های انقلاب اسلامی به فیلم سنگ‌های سپید به کارگردانی فاطمه حسنی و تهیه‌کنندگی فاطمه حسنی به خاطر انتخاب مضمون ارزشمند و ارائه شاعرانه فرهنگ ایثار و شهادت برای مخاطبان کودک تعلق گرفت.

معرفی پویانمایی‌های برتر دانشجویی و پایان‌نامه‌های پویانمایی

تندیس طلایی بهترین کارگردانی به ملیحه غلام‌زاده برای فیلم کلاف به خاطر به کارگیری مناسب عناصر سینمایی در انتقال محتوا، تندیس طلایی بهترین فیلم‌نامه به سیامک واحد برای فیلم پلکان به خاطر انتقال مفاهیم پیچیده ذهنی و سنجیدگی در انتخاب عناصر ادبی و تندیس طلایی بهترین انیماتور به زهرا رستم‌پور برای فیلم گرسنگی به خاطر دستیابی به ویژگی‌های فردی در متحرک‌سازی و انیمیت روان و پرکار اهدا شد.

تندیس نقره‌ای و لوح یادبود جشنواره را به پایان‌نامه بررسی تطبیقی سیاست‌های رسانه‌ای در صنعت انیمیشن ایران و ژاپن نوشته سعیده سادات موسوی اهدا کردند و در عین حال قرار است هزینه‌های چاپ و انتشار این پایان‌نامه به صورت کتاب نیز تقبل شود.

 بر همین اساس دو لوح یادبود و جایزه نقدی 15میلیون ریالی جشنواره به صورت جداگانه به پایان‌نامه مطالعه مؤلفه‌های تولیدات چیبی ژاپن در باورپذیری حرکت نوشته نوید صنایع مظفری ثابت و پایان‌نامه بازنماییِ طبیعت در سینمای انیمیشن براساس تئوریِ نقد بوم‌گرا نوشته یگانه خشخاشی مقدم اهدا شد.