اختتامیه یازدهمین جشنواره تجسمی فجر با تجلیل از مفاخر هنرهای تجسمی و معرفی برگزیدگان این دوره برگزار شد.

به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری موج، مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره تجسمی فجر در تالار وحدت درحالی برگزار شد که وزیر ارشاد به همراه هیات دولت در استان گیلان به سر می برد. در عین حال سید محمدمجتبی حسینی معاون هنری، هادی مظفری مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی، ابراهیم حقیقی دبیر جشنواره، سید امیرسقراطی دبیر هنری، محسن سلیمانی دبیر اجرایی و سعید اسلام زاده مسئول روابط عمومی و تعداد دیگری از مدیران وزارت ارشاد و سایر ارگان ها در این مراسم حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم که از صدای یک زن مجری رادیویی بهره می گرفت، پس از پخش سرود ملی در حرکتی نمایشی و بدون حضور قاری چند آیه از قرآن قرائت شد.

در این حرکت نمایشی نریتوری از صد سال آینده سخن می گفت که مدل متفاوتی از اجرا را برای این مراسم رقم زد.

سپس سید محمدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی گفت: این اولین باری است که میزی در مقابل من هنگام سخنرانی وجود ندارد. من در ابتدا باید سلام وزیر را که در شهر رشت به سر می برند.

وی سپس با قرائت متنی دکلمه وار، سخنرانی کوتاهی ایراد کرد و ضمن ارائه گزارشی محدود، از دبیر این دوره جشنواره تجسمی فجر، ابراهیم حقیقی نیز تقدیر کرد.

پس از آن با پخش کلیپی، از تعدادی از مفاخر هنرهای تجسمی شامل پرویز اقبالی تصویرگر، یعقوب امدادیان نقاش، قدرالله معماریان مجسمه ساز، احمد نادعلیان ‌هنرمند رشته هنرهای جدید، سیدمحسن نوری نجفی کاریکاتوریست، احمد عبدالرضایی خوشنویس، جاسم غضبان پور عکاس، مهین افشان پور نگارگر و مجید بلوچ گرافیست با حضور احمد مسجد جامعی، الهام فخاری و محمد جواد حق شناس اعضای شورای شهر، در کنار مسئولین معاونت هنرهای تجسمی تجلیل شد.

در ادامه همچنین از حمیدرضا قلیچ خانی، ‌مجید اخگر، سیامک دلزنده، هادی سیف کارشناسی و منتقد هنری و پژوهشگر و از مرحوم عربعلی ‌شروه نیز به پاس سال‌ها فعالیت خود در حوزه ‌پژوهش یاد و با حضور خانواده وی از اقدامات وی در طول حیاتش تجلیل شد.‌

در ادامه این مراسم، برگزیدگان جشنواره هنرهای تجسمی فجر در ۱۰ شاخه هنری به شرح زیر معرفی شدند: رشته تصویرسازی برگزیده: پروین حیدری‌زاده تقدیرشده: محمد قلی‌زاده

رشته خوشنویسی برگزیده: نیما الیکایی لاشکی تقدیرشده‌ها: هادی هنردوست، نورالدین کرمی و فرزاد مرادی اصل

رشته طراحی گرافیک (پوستر) برگزیده: میترا سلطانی تقدیرشده: علیرضا عسکری‌فر

رشته عکس برگزیده: عابد جلیل پوران تقدیرشده: الهه عبدالله آبادی

رشته کارتون و کاریکاتور برگزیده: احسان گنجی تقدیرشده: پویا عبدلی

رشته مجسمه برگزیده: سیدفاضل مصلی‌نژاد تقدیرشده: حسن دهقانی زاده

رشته نقاشی برگزیده: رنه صاحب قدم تقدیرشده: پیام گلچین

رشته نگارگری برگزیده: فریده هنرور تقدیرشده: زینب شاهی و صدیقه احمدی باصیری

رشته هنر جدید برگزیده: سعیده مهتدی تقدیرشده: ثریا اخلاقی و سمیه مقصودلو

برگزیده‌های بخش مقاله نیز شامل هادی آذرازغندی، محمدعلی کریم‌پور، پریسا اصلان‌خوانی و محسن حسن‌پور بودند.