بازیگر نقش اول سریال افسانه هزار پایان از همکاری یک سال و نیمه خود و دیگر عوامل این سریال و عدم دریافت حق و حقوق خود گله کرد.

رضا توکلی بازیگر پیشکسوت و نقش اول سریال طنز افسانه هزار پایان، در مورد وضعیت جسمانی اش گفت: چندی پیش کار جدید سینمایی به نام بیراهه با کارگردانی غیر ایرانی و از اهالی قرقیزستان را شروع کرده بودم که کار خاص و متفاوتی بود. روز اول تصویربرداری به سمت دریاچه نمک قم می رفتیم که احساس کردم حال مساعدی ندارم و مجبور شدم که از قرص های زیر زبانی استفاده کنم و در نهایت نتوانستم در لوکیشن اصلی از خودرو پیاده شوم و من را مستقیما به بیمارستان منتقل کردند و تحت عمل جراحی قرار گرفتم.

رضا توکلی افزود: در حال حاضر به لطف خدا از وضعیت مناسبی برخوردارم و در حال گذراندن دوران نقاهت هستم. 

وی در ادامه در مورد پرداخت نشدن دستمزدهای عوامل مجموعه تلویزیونی افسانه هزار پایان گفت: امیدوارم که این مشکل هرچه زودتر حل شود و من تنها نیستم که این مساله برایم پیش آمده بلکه نفرات زیادی هستند. گرچه به قول یکی از دوستان، بازیگر حرفه ای با سبقه ای طولانی هم ممکن است که اشتباه کند اما به هر حال ما هم با شرایطی قبول می کنیم که سر کار برویم.

رضا توکلی - افسانه هزارپایان

توکلی گفت: به هرحال ممکن است یک بازیگر به دلیل در مضیقه بودن به لحاظ اقتصادی و موقعیت کاری، ممکن است اشتباه هم بکند اما وقتی فیلمنامه را برای من آوردند، با توجه به اینکه آقای وارسته را می شناسم و می دانم که دستی بر قلم داشته و در سریال هایی همچون پایتخت هم با مرحوم خشایار الوند همکاری داشته، در رفت و آمدهایی که شکل گرفت، همکاری با این پروژه را پذیرفتم. به هر حال جدای از مسائل مادی، برای این قصه و متن خوب و درست، دلم می سوزد و حواشی زیادی که در این کار بوجود آمد.

این بازیگر پیشکسوت گفت: من یک سال و شش ماه تمام با این پروژه کار کردم و به دلیل کسالتم، به مدت شش ماه، با شرایط سختی از شهرستان در سر صحنه این پروژه حاضر می شدم. در طول کار دو مرتبه حال من بد شد که با کمال بد اخلاقی با من برخورد شد. در حالی که نیاز بود که سه نیمه شب، اورژانس بر بالین من بیاید، طوری با من رفتار می شد که انگار من به دنبال کم کاری و دروغ گویی هستم. این درصورتی است که به هر حال ما دارای یک رزومه مشخص هستیم و من در طی این چهل سال فعالیتم، هرگز پیش نیامده که حتی دیر سر صحنه بروم. چهل سال فعالیت هنری من یک لکه در آن دیده نمی شود.

دردمان را به چه کسی بگوییم؟ این امضاها چه ارزشی دارد؟

توکلی افزود: تا امروز معتقد بودم که حق الناس جایگاه ویژه ای دارد. الان سوال من این است که چرا جایی نیست که ما بتوانیم با استناد به قرادادهایمان شکایت کنیم. ما دردمان را به چه کسی باید بگویم؟ ما قرار دادیم با دو امضای طرف اول و دوم، کدام قانون باید این را پیگیری کند؟  سوال من این است که امضاها چه ارزشی دارد؟ در حالی که در همه دنیا وقتی مقامات تفاهمی می کنند، با امضای یک فرد رسمیت و سندیت پیدا می کند؛ چطور می شود که ما بعد از چهل سال و این همه فعالیت، هنرمند جایگاهش مشخص نباشد؟

این بازیگر ادامه داد: ما این روزها شاهدیم که پلیس با یک هنرمند یا یک ورزشکار در صورت تخلف، برخورد نمی کند؟ قانون برای همه یکسان اعمال می شود. چرا نباید قانون در این مورد از حقوق تعداد زیاد افرادی که قرارداد حقوقی امضا شده دارند، دفاع کند؟ آیا ما برای خوش گذرانی بر سر کار می رویم؟ آیا به ما خوش گذشته؟ من به واسطه حضور در این پروژه پیشنهادات مختلف کارگردانی و بازیگری را از دست دادم که خسارتش نمی دانم چطور محاسبه می شود

شهاب عباسی

چک بی محل به چه درد من می خورد؟

وی در مورد امضا کنندگان قرار داد گفت: امضای شهاب عباسی به عنوان تهیه کننده و انتظاری به عنوان مجری طرح پای قرار داد ما است. در حالی که هیچ ارتباطی با آنها نمی توانیم بگیریم. من به آقای حمیدیان در سیما فیلم مراجعه کردم و یک فقره چکی را که از آنها گرفته بودم را با آرامش کامل تحویل دادم و گفتم که این به درد من نمی خورد. من جدای از آن چک، دستمزد قریب به نه ماه کارم را طلب دارم.

 توکلی در ادامه با اشاره به اینکه در مقابل عوامل مقابل دوربین در سریال افسانه هزارپایان تنها او و نسرین مقانلو تجربه همکاری قبلی با گروه سازنده را نداشتند، گفت: آمدند به در خانه من و گفتند که کارگردان جوانی است، بیایید به او کمک کنید، ما هم گفتیم چشم. الان هم باید بیایند بزرگتری و کدخدا منشی کنند و مشکل را حل کنند. بچه ها نیاز دارند. از بعد از این پروژه تا الان، کار جدیدی نکرده ام، در حالی که فرزندان بزرگ دارم و نه تنها آنها، هزینه های متعدد درمانی و مخارج سنگین زندگی را چگونه باید تامین کنم؟ ما که شب به منزل می آییم باید جواب زن و بچه مان را چه بدهیم؟ آیا می توانیم قرار داد را بر سفره هایمان بگذاریم و بگوییم بفرمایید این دسترنج یک سال تلاش ما است؟

ما با موی سپید توقع رفتار سخیف نداریم

وی افزود: نه تنها عبد عبدی نسب، بلکه حسن اسدی تصویربردار هم می گفت دستمزد من را بدهید تا کارم را ادامه دهم، نه تنها پولش را ندادند حتی نگاهش هم نکردند تا رفت. آقای عبدی نسب فیلمبرداری است که آثارش وجود دارد. مگر می شود این فرد بیاید بد برخورد کند؟! من فکر می کنم گروه کارگردانی این پروژه در عالم دیگری سیر می کردند و در ذهنشان چیز دیگری می گذشت. مدام فکر می کردند که بازیگرها به آنها کلک می زنند.

رضا توکلی تصریح کرد: امثال من و بیوک میرزایی ریش سفید هستیم و برای چه باید سر پروژه ای بیایم که رفتار سخیفی داشته باشند؟ من از سر این پروژه دچار مشکل جسمی شدم و تا امروز با گرفتاری های متفاوتی دست به گریبان هستم. استرس هایی که کارگردان داشت و به بقیه وارد می کرد زمینه ساز همه اینها شد.

خدایا خودت به داد برس!

این هنرمند پیشکسوت در پایان اظهار داشت: خدایا خودت به داد کسانی برس که نمی توانند حقشان را بگیرند! خدایا خودت به داد این بازیگرها برس که قرار داد در دست دارند اما صدایشان به جایی نمی رسد! در حالی که نقش هایی را بازی کرده اند که در جامعه موثر بوده و بر همین اساس در جامعه خیلی از این هنرمندان به چشم یک الگو دیده می شوند؛ حال با این تفاسیر، یک هنرمندی که از هر دو طرف در فشار اجتماعی و اقتصادی است چه باید بکند؟

شهاب عباسی تهیه‌کننده و کارگردان مجموعه تلویزیونی افسانه هزارپایان،  پیش از این شکرآباد و دست به نقد را در شبکه نسیم روی آنتن برده است.