​رئیس کمیسیون ملی یونسکو- ایران خبر برگزاری این جشنواره را در شهرهای مختلف ایران و حتی پاریس داد و ابراز امیدواری کرد تا با وفاق و همدلی مسئولان و مردم هر چه سریعتر این بحران محیط زیستی حل شود.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت الله ایوبی رئیس کمیسیون ملی یونسکو- ایران ، برگزاری چهارمین جشنواره ملی عکس آب را از چند جهت حائز اهمیت دانست و گفت: مسئله آب و خشکسالی که کشور و به نوعی منطقه را در برگرفته است، باعث شده تا مشکلات و دشواری های دوچندانی ما را فرا بگیرد و این جشنواره و هر گونه کار فرهنگی و هنری دیگری می تواند در مورد حیاتی ترین مسئله بشر و  جامعه راه حل هایی را پیش روی مسئولان قرار دهد. به نظرم استفاده از زبان هنر و تصویر به واقع قدرتمندتر از هر ابزار دیگری می تواند بر اثربخشی موضوع در جامعه کمک کند و از این حیث باید هنرمندان در انجام آن مشارکت داشته باشند.

وی ادامه داد: فکر می کنم زبان هنر می تواند هر چه بهتر این تفکر را در  میان مردم و مسئولان ایجاد کند که باید برای بحران آب فکر جدی کرد و آن را به حال خود وانگذاریم. از طرفی نمایش رفتارهای نابهنجار مردم در مصرف صحیح آب و انجام کارهایی که به خشکسالی و کاهش آن کمک می کند و از طرف دیگر، رفتارهای مسئولان در اتخاذ تدابیری که به حل بحران آب کمک کند از جمله مواردی است که باید هنرمندان و به ویژه عکاسان آن را مدنظر داشته باشند و با این تفکر به سراغ آن بروند تا چاره ای بهتر برای آن اندیشیده شود.

وی در خصوص ورود یونسکو به برگزاری این جشنواره و هدف از مشارکت در انجام آن را این طور عنوان کرد: یونسکو به عنوان سازمانی علمی و فرهنگی که مدیریت منابع آب و فرهنگ سازی در خصوص آن یکی از وظایف جدی آن است، سعی دارد تا با برگزاری این جشنواره در ایران و حتی پاریس که در حال رایزنی مقدمات انجام آن هستیم، نشان دهد این موضوع مهم و حیاتی نیازمند وفاق و همدلی ملی و جهانی را می طلبد و باید دست به دست هم دهیم تا این بحران را هر چه سریع تر حل کنیم.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو ، ارسال حجم زیادی از آثار و حضور شرکت کننده ها در جشنواره را نشان از اهمیت موضوع در جامعه عنوان کرد و گفت: طبق آماری که اعلام شد بیش از ۶۰۰۰ هزار اثر به دبیرخانه رسید و از میان آن ها و با توجه به ارزیابی چندین ساعته هیأت داوران، ۶۰ اثر برای نمایش در نمایشگاه پایانی آن انتخاب شدند که تماشای تعدادی از این کارها نشان داد، دریچه و نگاه عکاس و جهان بینی آن ها به موضوع بحران آب قابل ستایش است و امیدوارم که مخاطبان هم با دیدن این عکس ها، نگاه بهتری به آب، این نعمت الهی داشته باشند.

ایوبی در پایان حضور هر چه بهتر رسانه ها در نمایش آثار این نمایشگاه را خواستار شد و گفت: سعی شده تا در برگزاری این جشنواره از مشارکت نهادهایی چون؛ اتاق بازرگانی ایران، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و همچنین همدلی و مشورت جامعه عکاسان بهره مند شویم و امیدوارم که رسانه ها هم با توجه به وظیفه خطیر خود در امر آگاه سازی جامعه با اهتمامی هر چه بیشتر به نمایش آثار کمک کنند تا طیف زیادی از مردم از این آثار مطلع شوند.

گفتنی است؛ افتتاحیه نمایشگاه پایانی چهارمین جشنواره ملی عکس آب و معرفی نفرات برگزیده این جشنواره، دوشنبه، ۱۳ اسفند در موزه هنرهای فلسطین واقع در خیابان ولیعصر(عج)، خیابان بزرگمهر خیابان برادران شهید مظفر، پلاک ۷۴، موزه هنرهای معاصر فلسطین برگزار می شود.