جشنواره ملی نقاشی روبان قرمز با شعار جهانی عاری از ایدز؛ مادر سالم، کودک سالم روزهای 3 تا ۷ اسفند با نمایشی از آثار هنری با موضوع ایدز در برج میلاد برپاست.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از ستاد خبری جشنواره روبان قرمز،  این جشنواره به همت آموزشگاه هنری پویندگان و با دعوت از هنرمندان و دفتر برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز در جمهوری اسلامی ایران و سازمان های مرتبط، ۱۳۰ اثر نقاشی از هنرمندان جوان و پیشکسوت با موضوع ایدز را در برج میلاد تهران به نمایش درآورد.

 مراسم افتتاحیه  جشنواره روبان قرمز با حضور امیر احدی هنرمند نقاش و مدیر آموزشگاه پویندگان، ​بهناز پورنگ دبیر جشنواره روبان قرمز، فرداد درودی مدیر کشوری برنامه مشترک سازمان ملل در زمینه ایدز، سفیر بلغارستان در ایران، رایزن فرهنگی نیجریه و رایزن فرهنگی پاکستان، حسین محجوبی ، بهزاد شیشه گران ، حبیب درخشانی، رضا بابک و جمعی از علاقمندان فرهنگ و هنر در برج میلاد تهران برگزار شد.

در این مراسم بهناز پورنگ گفت:  هر برنامه ای که قرار است اتفاق بیفتد گروه های زیادی در آن مشارکت می کنند؛ این جشنواره با همت اموزشگاه هنری پویندگان  با همکاری  دفتر برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز در جمهوری اسلامی ایران (UNAIDS) واداره سلامت  وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی  و برج میلاد تهران رقم خورد.

دبیر جشنواره ملی نقاشی روبان قرمز اظهار کرد: ظاهر قضیه به نظر پیچیده می آید ما می توانیم در کنار هم با عشق و محبت زندگی کنیم مهم نیست که که چه بیماری داریم مهم این است انگیزه داشته باشیم انگیزه باعث ادامه دادن می شود و این در کنار دیگران میسر می شود؛ هنر در این میان نقش اساسی دارد و هنرمند می تواند افکار و احساساتش را بر روی بوم بریزد؛ آثار به نمایش در آمده در جشنواره ملی نقاشی روبان قرمز  با رنگ عشق کشیده شده و به نمایش درآمده است.

دورخیز برای نسل عاری از HIV

در این مراسم دکتر فرداد درودی، مدیر دفتر برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز در جمهوری اسلامی ایران گفت:HIV  چالش بزرگ بشریت در سال های اخیر است، پیشگیری از HIV  پیشگیری از قضاوت ها و تصورات غلط است این تصورات غلط مانع از پیشگیری HIV   است؛ هنر در زمینه های گوناگون می تواند موثر باشد، هنرمندان  مرجع هستند و کارهای هنری در کاهش انگ و تبعیض و در کنترل این بیماری موثر است و باعث افزایش آگاهی جامعه می شود. در راستای همین تاثیر هنر گروهی از هنرمندان در جشنواره روبان قرمز مشارکت کردند و آثارشان در این نمایشگاه به نمایش درآمده است .

وی افزود: چشم انداز سازمان ملل به پایان رساندن این بیماری تا یک دهه دیگر است، در حال حاضر برنامه ما حذف انتقال ایدز از مادر به فرزند است ، هدف نهایی ما نسل عاری از HIV در دهه بعد است در همین زمینه UN با کمک یونیسف و صندوق کودکان ملل در ایران به برنامه حذف انتقالHIV   از مادر  به کودک در جمهوری اسلامی ایران کمک می کند این برنامه آغاز پویشی در کشور در کنترل ایدز در سال 2019 است .

مدیر دفتر برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز در جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد:  از تمامی هنرمندان که در جشنواره روبان قرمز شرکت کردند و از وزارت بهداشت درمان ، مدیریت برج میلاد آقای احدی، مدیر آموزشگاه پویندگان و سرکار خانم پورنگ که در این جشنواره با ما همکاری کردند تشکر می کنم.

نمایشگاه نقاشی روبان قرمز با آثاری از رضا بابک، بهزاد شیشه گران و حسین محجوبی

در این مراسم حبیب درخشانی، هنرمند نقاش و از داوران جشنواره روبان قرمز گفت:  هنر ما فی الضمیر یک هنرمند است که شهود می کند و هنرمند دریافت می کند و دریافت اش را به صورت یک اثر هنری ارایه می کند و دیگران از آن بهره می برند ؛ هنر در زندگی انسان ها و  افرادی که مشکلات دارند یک نقطه رهایی است، هنر انسان را به خیال پردازی می برد و برایشان راهگشاست.

این هنرمند افزود: در نمایشگاه نقاشی روبان قرمز آثاری با نازک بینی بسیار وجود دارد، خالقان این آثار چیزی هایی را دریافت کرده اند که کسانی که ذهنشان معطوف به هنر نیست کمتر می توانند آن را درک کنند .

در نمایشگاه روبان قرمز 130 اثر نقاشی با موضوع ایدز از هنرمندان سراسر کشور به نمایش درآمده است، در این نمایشگاه 3 اثر نقاشی از رضا بابک هنرمند سینما و تلویزیون، و اثری از بهزاد شیشه گران و حسین محجوبی نیز دیده می شود.

جشنواره ملی نقاشی روبان قرمز با هدف استفاده کاربردی از زبان هنر به‌ منظور ارتقای آگاهی عمومی و تغییر نگرش جامعه نسبت به بیماری ایدز، جلب‌ توجه هنرمندان به شعار نمایشگاه، معرفی مراکز مختلف فعال در رابطه با ایدز و ایجاد فضایی مناسب جهت ارایه آثار هنرمندان و کشف استعدادهای جدید هنری برگزار می شود .