همزمان با آغاز سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر، فیلم­های مستند این حوزه در سالن سیف الله داد در خانه سینما به نمایش در می ­آید.

سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر امروز از ساعت 18:30 با اجرای ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان در تالار وحدت آغاز خواهد شد. بخش عمده­ ای از این اجرا به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی، بازخوانی سرودهای انقلابی خواهد بود.

از دیگر برنامه ­های امروز جشنواره موسیقی فجر، اجرای گروه تریو امئل از کشور اسلوونی خواهد بود که در ساعت 21:30 در تالار وحدت به روی صحنه خواهد رفت. در تالار رودکی و در سانس 18:30 تکنوازی پیانو با نوازندگی آریینه ایسرائیلیان اجرا خواهد شد. در دیگر سانس این تالار ارکستر سمفونیک رسانه هنر به رهبری امیرپدرام طاهریان از ساعت 21:30 اجرا خواهد داشت.

در تالار ایوان شمس گروه همایون پرنیا  با خوانندگی فاضل جمشیدی اجرایی را در ساعت 19 خواهد داشت.

فرهنگسرای نیاوران نیز در ساعت 18:30 میزبان کشور آذربایجان و گروه موغام خواهد بود. در ساعت 21:30 نیز ارکستر نوجوانان رودکی و گروه گلبانگ اجرایی را خواهند داشت.

خنیاگران خیام به سرپرستی صمد برقی و گروه فاخته به سرپرستی رضا موسوی زاده نیز در برج آزادی اجرا خواهند داشت. در بخش نواحی جشنواره نیز گروه راست موغام تبریز و زندگی مازندران اجراهایی را در سالن سوره حوزه هنری خواهند داشت.

در بخش پاپ  اولین روز جشنواره نیز بهنام بانی در دو سانس 18:30 و 21:30 در برج میلاد به روی صحنه خواهد رفت.

لازم به ذکر است جشنواره موسیقی فجر از 24 تا 25 بهمن در 7 سالن تهران برگزار خواهد شد.

در اولین روز جشنواره موسیقی فجر چه مستندهایی اکران خواهد شد؟

فیلم­هایی با محوریت اساتید بزرگ موسیقی

در اولین روز اکران فیلم­ها، مستند مایسترو ساخته وحید زارع زاده ساعت 16:30 اکران خواهد شد. این مستند 44 دقیقه ­ای که سال 90 ساخته شده است، زندگی لوریس چکناوریان آهنگساز بین‌المللی و خالق آثاری چون آلبوم رستم و سهراب و رهبر سمفونی رسول عشق و امید را به تصویر می­کشد.

در سانس 16:30 هم­چنین مستند دیگری با نام سمفونی ایران به کارگردانی وحید موساییان اکران خواهد شد. در این مستند فریدون شهبازیان آهنگساز مشهور ایرانی برای یافتن ریشه‌های موسیقی مقامی این سرزمین کهن به سفری طولانی می‌رود. سمفونی ایران سال 95 ساخته شده و مدت زمان آن 65 دقیقه است.

و اما در سانس پایانی اولین روز جشنواره موسیقی فجر، مستند شش قرن شش سال به کارگردانی مجتبی میرطهماسب، ساعت 18:30 به نمایش در می ­آید. در خلاصه داستان این مستند آمده: گروهی موسیقیدان تلاشی را آغاز می‌کنند تا تصنیف‌های منسوب به عبدالقادر مراغی، برجسته‌ترین موسیقی‌دان، نظریه‌پرداز، نویسنده و شاعرِ ششصد سال پیش را به استناد کتاب‌ها و رسالات کُهن و از لابه‌لای تاریخ و فرهنگ ایران بازیابی و بازخوانی کنند. این گروه پس از شش سال کنکاش و تلاش و تمرین موفق می‌شود آثاری که قرن‌ها پیش از ایران به ترکیه نقل مکان کرده بودند را برای اولین بار ضبط و منتشر کند.

شش قرن شش سال 85 دقیقه است و در سال 92 ساخته شدهاست. در این مستند استاد محمدرضا درویشی، همایون شجریان، نگار بوبان، ساناز نخجوانی، علی صمدپور، سیروس جمالی، آرش شهریاری، سیامک جهانگیری، بهزاد میرزایی، سامر حبیبی، احسان ذبیحی‌فر و استاد محمدرضا شجریان به عنوان بازیگر حضور دارند.

لازم به ذکر است علاقمندان می‌توانند برای تماشای فیلم‌های مستند از ۲۴ بهمن تا ۳۰ بهمن به خانه سینما در خیابان انقلاب ، خیابان بهار، نرسیده به سمیه، خیابان سمنان.، پلاک ٢٩، سالن سیف الله داد مراجعه کنند.تماشای فیلم­های مستند هم­چنین برای عموم آزاد و رایگان خواهد بود.