ارکستر ملی ایران به مشاور هنری و رهبری فریدون شهبازیان و با حضور رهبر میهمان آقاوردی پاشایوف در جشنواره موسیقی فجر از ساعت 18و30 دقیقه امروز در تالار وحدت قطعات ایرانی و آذربایجانی اجرا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، آقاوردی پاشایوف  معتقد است: خوشبختی یک ارکستر این است که  بتواند با زبان موسیقی با مخاطبانش ارتباط برقرار کند.

رهبر میهمان ارکستر ملی ایران در اجرای   بیست و چهارمین جشنواره موسیقی فجر گفت: خیلی خوشحالم از اینکه سابقه 20 ساله همکاری در ایران دارم و در شهرهای مختلف مثل اردبیل، زنجان، شیراز، تهران و اصفهان کنسرت داده‌ام؛ علاقه قلبی به ایران دارم و این مرا بسیار خوشحال می‌کند که موسیقی  آذربایجان در ایران مخاطب زیادی دارد.

وی در مورد همکاریش با ارکستر ملی ایران گفت: من این اجراها را خیلی مثبت ارزیابی می‌کنم و این همکاری موسیقایی بین دو کشور که ریشه‌های فرهنگی مشترک دارند خیلی خوب است و نتیجه صدرصد مثبت دارد؛ البته من پیش از این در کشورهایی مانند روسیه، اکراین، قزاقستان، تاجیکستان، آلمان، فرانسه، ترکیه و مراکش و چند کشور دیگر اجرا داشته‌ام.

پاشایوف در مورد ارزیابی‌اش از نوازندگان ارکستر گفت: نوازندگان ارکستر ملی ایران بسیار خوب هستند و نت‌های تازه را خیلی خوب می‌توانند بنوازند و مطمئمنم که این ارکستر هر جای دنیا برود می تواند هرقطعه‌ای را اجرا کند. از همکاری با رهبر ارکستر ملی ایران لذت بردم؛ آقای شهبازیان موسیقی‌دان باسواد و با تجربه‌ای است و کارکردن با چنین انسانی برای من خیلی خوشایند و باعث افتخار است.

وی افزود؛ من یه آرزوی قلبی دارم که انشالله در آینده با ارکستر کشورخودمان آذربایجان و ارکستر ایران یک کنسرت مشترک در ایران و کشور‌های دیگر داشته باشیم؛ من تجربه این را دارم که ارکستر آذربایجان و قزاقستان با هم یک گروه 100 نفره شدند و یک اجرا مشترک در فرانسه داشتند که بسیار عالی بود و انشالله همین کار را با ایران داشته باشیم.

وی در مورد ویژگی قطعات آذربایجانی که در این کنسرت اجرا می‌شود گفت: در این کنسرت ما چند قطعه از آهنگسازان نامی آذربایجان اجرا می کنیم که در دنیا شناخته شده و جنبه بین‌المللی دارند. آثار آهنگسازانی چون، حاجی بیلی ، قاراقارایف ، فکرت امیرف و نیازی در این کنسرت اجرا می‌شود.

وی افزود: همچنین خواننده این قطعات سمیر جعفراف است که در سطح بین‌المللی شناخته شده است.