نشست خبری فیلم سینمایی درخونگاه که در سانس پایانی روز دوم سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در سینمای رسانه اکران شد، با حضور عوامل فیلم برگزار شد. 

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، سیاوش اسعدی کارگردان در نشست خبری فیلم درخونگاه که در سانس پایانی سینمای رسانه به نمایش درآمد، درباره ایده اولیه فیلمش توضیح داد: به نظرم سوال چه شد که فیلم را ساختم، سوال خوبی نیست و معمولا برای کسی مصداق پیدا می‌کند که ناگهان ژانرش را تغییر می‌دهد، اما من چندین سال است که این‌گونه فیلم می‌سازم. هر فیلم بر اساس دغدغه اجتماعی و فردی فیلمنامه‌نویس یا کارگردان ساخته می‌شود و فیلم من هم از این قاعده مستثنی نیست.

امین حیایی در سخنانی گفت: درخونگاه فیلمنامه‌ای جذاب داشت و به همین دلیل اولین باری که آن را خواندم، قبول کردم در آن حضور داشته باشم. رگه‌های طنز فیلم نهفته بود و از خنده ما در سکانس نادر فلاح، کارگردان تعجب کرده بود.

نیما نادری فیلمنامه‌نویس درخونگاه از نقدهایی که به فیلمنامه می‌شود، استقبال کرد. نادر فلاح درباره پذیرش نقشی کوتاه در این فیلم گفت: زمانی به این فیلم دعوت شدم که تصمیم گرفته بودم، نقش‌های کوتاه در سینما بازی نکنم اما متوجه شدم چقدر اشتباه کردم و خوشحالم این نقش را پذیرفتم.

نیما نادری، فیلمنامه‌نویس درخونگاه درباره نمادگرایی‌های موجود در فیلم که برخی آنها را مطرح کردند، گفت: این فیلم اصولا فیلمی است که پر از نشانه است و من دقیقا متوجه سوال نمی‌شوم. اما این فیلمی نشانه‌گرایانه است و در آن ایهام و استعاره بسیاری وجود دارد.

ژاله صامتی درباره پذیرش نقش مادر در درخونگاه توضیح داد: می‌خواستم جسارت خودم را محک بزنم و به نظرم جسارت زیادی بود، چراکه به فیلمنامه و امین حیایی که از من بزرگتر است، اعتماد کردم. اینکه سیاوش اسعدی تصمیم می‌گیرد با وجود زنان بازیگر توانا در سینما، به سراغ من بیاید، جای خوشحالی دارد.

وی بیان کرد: نقش مادران زیادی بازی کردم، از ۲۷ سالگی نقش مادر بازی کردم و امیدوارم نقش مادرهای زیادی را بازی کنم که هیچکدام شبیه به هم نباشند.

اسعدی نیز در این باره گفت: هر کاراکتر که برای نقش انتخاب می‌شد، باید توانایی و پرسونای مدنظر من را داشته باشد. از طرف دیگر من به دنبال فرصت بودم که از ژاله صامتی در یکی از کارهایم استفاده کنم و در این کار فرصتش فراهم شد.

سهراب پور درباره حضور نداشتن فیلم در جشنواره فیلم فجر گذشته توصیح داد: فیلم آماده نبود و خیلی احتمال می‌دادم به جشنواره پارسال نرسد و همین طور شد. این فیلم کاملا در بخش خصوصی تولید شده است، همچنان‌که وام‌هایی را با سند خانه‌ام دریافت کردم که نزدیک به ۵۰۰ میلیون می‌شود. به همین دلیل امیدوار بودم بتوانیم از فضای جشنواره استفاده کنیم و تقریبا آمادگی بینابینی داشتیم اما چون کار آماده نشد، اتفاقی هم نیفتاد.