فرهاد آذرین ضمن تاکید بر کیفیت هنری حمید جبلی در عرصه هنرهای تجسمی، از برپایی نمایشگاهی با مجسمه های این هنرمند محبوب سینمای و تلویزیون خبر داد.

به مناسبت برپایی نمایشگاه عکس ماسوله 67 حمید جبلی در گالری آتبین، با فرهاد آذرین گفت و گویی داشتیم که در بخش اول آن (اینجا) به ویژگی های این نمایشگاه پرداختیم. در بخش دوم بر دلایل و نحوه همکاری این گالری دار با هنرمندی محبوب که بیشتر با آثار سینمایی و تلویزیونی اش شناخته شده تمرکز کرده ایم که در ادامه می خوانید.

فرهاد آذرین در پاسخ به این سوال که آیا در همکاری شما توجه به اینکه حمید جبلی یک بازیگر محبوب و هنرمند فعال در عرصه سینما و تلویزیون است تاثیری داشته یا اینکه توان و کیفیت هنری ایشان در عرصه نقاشی و عکاسی را هم لحاظ کرده اید؟  خبرنگار فرهنگی خبرگزاری موج گفت: به هر حال هیچ کس نمی‌تواند منکر محبوبیت این هنرمند شود؛ اما مسئله اینجاست که خیلی از کسانی که در نمایشگاه قبلی، کارهای حمید جبلی را خریداری کردند، از مجموعه داران و مخاطبینی هستند که به طور مداوم با گالری آتبین در ارتباطند و از مشتریان جدی ما هستند. بنابراین من فکر می‌کنم آن مجموعه که نامش کابوس های شیرین بود به خودی خود، حرفش را می‌زد و موفقیتش به واسطه اسم حمید جبلی نبود. اگر آن مجموعه از بُعد هنری هم نقد و بررسی می‌شد، که در بعضی از نشریات هم شد، متوجه می‌شدیم که مجموعه ای ارزشمند بود.

اولین نمایشگاه عکس حمید جبلی در ایران

آذرین تاکید کرد: به هر حال آقای جبلی عکاس هم هستند و ما ایشان را به عنوان عکاس می شناسیم؛ اما در واقع برای من، همکاری با ایشان به دلیل لطفی که در شخصیتشان هست، همیشه جذاب است.

فرهاد آذرین در مورد تجربه متفاوتش در همکاری با یک هنرمند سینمایی نسبت به اتفاقی که چند ماه پیش برای گالری دیگری افتاد، گفت: من فکر می کنم که ما باید در پاسخ به این سوال این نکته را لحاظ کنیم که ما برای یک اسم نمایشگاه نگذاشته ایم بلکه ما برای یک مجموعه نمایشگاه گذاشته‌ایم که نشر چشمه از آن کتابی منتشر کرده است. ما برای هنرمندی نمایشگاه گذاشته ایم که پیش از این در تورنتوی کانادا نمایشگاه عکس گذاشته است و از سالها پیش عکاس فیلم و تئاتر بوده است. یعنی من نیامده ام بگویم که چون این هنرمند آقای جبلی هستند پس عکسشان خوب است. بنابراین دست‌کم ۳۰ سال تجربه پشتش قرار دارد و شاید با توجه به سن ایشان که 65 سال است و از ۲۰ سالگی هم شروع به کار هنری جدی کرده‌اند بیشتر بیش از اینها تجربه دارند.

وی افزود: به هر حال آنچه که مهم است تجربه، مهارت و اتفاق درست است. ما اگر مجموعه ای سورئال را از این هنرمند به نمایش درآوردیم، با اتکا به این بود که نقاشی‌هایی دارد که مربوط به ۲۰ سال پیش است و همه تأکید می‌کنند که کاملاً تکنیکی و فیگوراتیو است.

مدیر گالری آتبین تاکید کرد: من برای مخاطب از یک هنرمند سینماگر، یک نقاش نساخته ام بلکه من هنرمند سینماگری را می شناسم که سالهاست نقاشی می‌کند و هنرمند سینماگری را می‌شناسم که عکاس است. پس چرا آثارش را نمایش ندهیم و آن را نبینیم؟ حتی الان، خیلی‌ها از من از کارهای آقای جبلی را می خواهند و واقعا فکر نکنید که ما نداشته باشیم اما من می‌گویم که بهتر است که برای نمایشگاه بعدی ایشان بماند.

 فرهاد آذرین ادامه داد: خوب است که بدانید که آقای جبلی دستی هم در مجسمه سازی دارند؛ البته به عنوان کسی که کار عروسک سازی می کنند، قطعاً توانایی ساخت فیگور را دارد و اتفاقا کارهای بسیار جذاب و حیرت انگیزند. یعنی فانتزی که در آنها هست حیرت انگیز شان می کند و فکر می کنم به زودی در یکی دو اتفاقی که در این گالری یا جاهای دیگر بیفتد، این مجسمه ها را هم ببینید. به عنوان مثال آخرین نمایشگاه ما با عنوان آبسو، در اسفند ماه برگزار خواهد شد که کیوریتور آن خانم لیلا صبریانی از هنرمندان مجسمه ساز است، یک نمایشگاه گروهی است که آقای جبلی هم قبول کرده‌اند که تعدادی اثر به ما برای برگزاری نمایشگاه بدهند.

این گالری دار ضمن بیان اینکه آن نمایشگاه گروهی در دهم اسفند برگزار خواهد شد، تصریح کرد: عنوان نمایشگاه را آبسو انتخاب کردیم که از الهگان اساطیری است و از آن در کتب اساطیری و باستانی ما نام برده شده و به آفرینش از منابع آبی ما برمی‌گردد و به دلیل اینکه ما با مشکلاتی مواجهیم و یکی از مسائل اصلی ما کم آبی است، حتی اگر نمایشگاه آبسو آنچنان که باید دیده نشود و به آن اهمیت داده نشود، اما فکر می کنم که وظیفه هنرمندان است که در مورد این معضل عکس العمل نشان دهند.

فرهاد آذرین در پایان این گفت‌وگو گفت: تا به حال من از سینماگر دیگری نمایشگاهی نداشتم، اما در مورد این هنرمند مشخص تاکید می‌کنم که من هنرمندی را میشناسم که در حوزه سینما چند فیلم هم بازی کرده یا یک کاراکتر عروسکی را طراحی کرده و یا به جای او سخن گفته است و این قابل دیدن است. من ادعایی را خودسرانه مطرح نمی‌کنم. بله، ایشان در فرد محبوبی هستند، شخصیت تلویزیونی و سینمایی هم دارند، اما شما چقدر ایشان را در صفحه تلویزیون دیده‌اید؟ در واقع این هنرمند در بیشتر مواقع، در پشت صحنه حضور داشته است. اما حمید جبلی  فردی است که دستها و مغزش در یک ارتباط مستقیم با هم قرار دارند و بنابر این به راحتی ایده هایش را اجرا می کند و آثار بسیار باکیفیتی را خلق می کند.