ماساهیرو سوگانو گفت: از آنجایی که سینما در عصر آگاهی جهانی به وجود آمد، برای کشف تقاطع فرهنگ های مختلف، اغلب مورد استفاده قرار گرفته است.

ماساهیرو سوگانو در گفتگو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، در حاشیه برگزاری ورکشاپ آموزشی سینما در گالری ژاله در مورد نحوه آموزشش گفت: در کلاس های درس، من از دانشجویان می خواهم تا خودشان را تنها به عنوان یک دانشجو تصور نکنند، بلکه آنها را تشویق می کنم که مانند رسانه ها تولید کننده تغییرات باشند.

وی افزود: بنابراین، من تأکید می کنم که کلید آنها برای قصه گویی توجه به مخاطبان، پیام، خلاقیت و نیت است. به عنوان مربی، من تئوری را با کارآمدی و کار با دانش آموزان تکمیل می کنم تا با فیلم سازی به عنوان یک تمرین فنی متنوع و حالت هنری راحت باشند.من همچنین به طور ویژه برروی هنر ساخت فیلم که شامل بحث های تاریخ سینما،‌ نقد فیلم،‌ تولید فیلم و بررسی فیلم هست توجه می‌کنم. سپس دانشجویان را به سمت فهم فیلمها به عنوان ابزاری برای تغییر اجتماعی سوق می دهم و به آنها یادآوری می کنم که آنها در موقعیت منحصر به فرد هنرمندان، داستانپردازان و منتقدان هستند.

سوگانو ادامه داد: در نهایت، تخصص من در سینمای ژاپن و جهان، نقطه دسترسی منحصر به فرد برای دانش جویانی است که علاقمند به درک جهان بیش از خودشان هستند. از آنجاییکه سینما در عصر آگاهی جهانی به وجود آمد، برای کشف تقاطع فرهنگهای مختلف، اغلب مورد استفاده قرار گرفته است. همانطور که کروساوا از داستایوفسکی و شکسپیر برای خلق فیلم های معتبر ژاپنی استفاده کرده، و فیلم های سامورایی او نقطه شروع کارهای کلینت ایست وود بوده (از طریق به خاطر یک مشت دلار که بازسازی از فیلم یوجیمبو است)‌ و و الهام بخش سری فیلم های جنگ ستارگان لوکاس شده است. فیلم نئورئالیسم ایتالیایی دزد دوچرخه متولد دنیای غنی سینماتیک فیلمساز هندی ساتیجیت ری،‌ یکی از مهمترین فیلمسازان قرن بیستم و همچنین اوزو و تارکوفسکی بوده است. هنگامی که فیلمسازان جوان فرانسوی در دهه 60 میلادی علیه تشکل ها شورش کردند، فیلمسازان جوان ژاپنی با موج جدید خود پاسخ دادند.

این هنرمند مطرح ژاپنی اظهار داشت: به عنوان یک متخصص متعهد در زمینه شکل های هنری چندبخشی، بیصبرانه منتظر اشتراک گذاری شبکه گسترده فیلم سازان بین المللی و هنرمندان خاورمیانه،‌ آسیای جنوب شرقی،‌اروپا و آفریقا با هنرجویان هستم. در نهایت،‌ من تلاش میکنم تا هنرجویان را با چهارچوب های انتقادی و نظری برای انجام پروژه های اخلاقی ،‌معنی دار و جذاب آشنا کنم.

ماساهیرو سوگانو متولد 1972 در اوزاکا ژاپن است. این هنرمند تحصیلات خود را در زمینه فلسفه هنر و هنرهای زیبا در  فیلم، انمیشن و ویدئو در دانشگاه‌های کالیفرنیا و شیکاگو آمریکا به پایان رسانده و از سال 1999 تا به امروز مشغول به تدریس در دانشگاه‌های مختلف در آمریکا بوده است. این هنرمند ژاپنی که در ضمینه های فلیم سازی، کارگردانی ‌، پرفورمنس ارت و‌ اینستالیشن  فعالیت داشته است بیشترین جوایز خود را در زمینه های کارگردانی و فیلم سازی کسب کرده است. وی با حضور در بیست و هشت جشنواره فیلم در کشورهای آمریکا، چین، اندونزی، سوئیس، کامبوج، کره جنوبی، کانادا، تایوان و... تا به حال موفق به کسب 19 جایزه برای فیلم‌های مختلف خود شده است. ماساهیرو سوگانو به عنوان هنرمند چندرسانه‌ای نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی مختلفی داشته که می‌توان به حضور در سه‌سالانه آسیاپاسیفیک، دوسالانه هنر آسیا، جشنواره هنر کونوس لیتوانیا، دوسالانه هنر گوانچجو و... اشاره داشت.

از اولین ساخته های شاخص این هنرمند می توان به فیلم مستند پسر کامبوج (Cambodian Son) اشاره کرد که با نگاهی به مفهوم آزادی ساخته شده است. این فیلم زندگی پسری بدون ملیت و متولد کمپ های مهاجرتی آمریکا را به تصویر میکشد. از دیگر فیلم های کوتاه این هنرمند میتوان به آمریکای آسیایی من (My Asian Americana)  با موضوع مهاجرت و هویت، و چه کسی هوای مارا دارد؟ (Who`s Got Us?) که با نگاهی فمینیستی به مسائل زنان پرداخته است نام برد.