بودجه سینما و تئاتر در سال 98 در حالی کاهش می یابد که کمبود اعتبار، یکی از مشکلات اساسی این دو حوزه است.

به گزارش خبرگزاری موج ، در این لایحه اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای سال 98 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 14 هزار و 156 میلیارد و 160 میلیون ریال (141 میلیارد و ... تومان) برآورد شده است که رقم مصوب در سال 97، 12 هزار و 375 میلیارد و 960 میلیون ریال بوده است.

اگرچه این رقم برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با کمی افزایش همراه بوده اما بودجه دو بخش سینما و تئاتر برخلاف سال‌های قبل شاهد افزایش خاصی نبوده است.

در جدول خلاصه بودجه این وزارتخانه، برای سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری در سال 98، دو هزار و 50 میلیارد ریال (205 میلیارد تومان) برآورد شده که این رقم سال گذشته در همین بخش هزینه‌ای و تملک‌دارایی‌های سرمایه‌ای  222 میلیارد و 800 میلیون تومان بود و به این ترتیب کاهشی نسبی در بودجه سینما لحاظ شده است.

در این بخش برای حمایت و گسترش سینمای ملی 128میلیارد و 997 میلیون تومان و برای حمایت از برگزاری جشنواره فجر 14 میلیارد و 500میلیون تومان درنظر گرفته شده است.

همچنین در لایحه بودجه سال آینده، 785 میلیارد و 226 میلیون ریال (78 میلیارد و 522 میلیون تومان) به اعتبارات هزینه‌ای هنرهای نمایشی اختصاص دارد. 

بودجه هنرهای نمایشی برای امسال 78 میلیارد و 400 میلیون تومان برآورد شده بود که البته رقم زیادی از آن تاکنون تخصیص نیافته و هنرمندان تئاتر بابت نمایش‌های روی صحنه رفته مطالبات زیادی از اداره کل هنرهای نمایشی دارند که هنوز پرداخت نشده است.

در بودجه مربوط به برنامه حمایت و گسترش هنرهای نمایشی بخش‌هایی از این زیرمجموعه با کاهش اعتبار روبرو شده‌اند که از آن جمله به اعتبار حمایت از خانه تئاتر و راه‌اندازی موزه می‌توان اشاره کرد. این رقم برای سال آینده به 20 میلیارد ریال (دو میلیارد تومان) رسیده در حالی که سال قبل این رقم دو میلیارد و 200 میلیون تومان بوده است.

در این بخش کمک به بنیاد فرهنگی و هنری رودکی هم با اعتبارات هزینه‌ای 75 میلیارد ریال درنظر گرفته شده است.