​حسین فتاحی نویسنده پیشکسوت معتقد است جشنواره ها وظیفه دارند برای هنرمندان به منظور خلق محصول هنری ایجاد انگیزه کنند و تنها در یک فضای بانشاط و امیدبخش است که می توان چنین هدفی دست یافت.

 به گزارش خبرنگار ادبیات خبرگزاری موج، شانزدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره آذر ماه امسال در شهر رشت برگزار شد. بر همین اساس حسین فتاحی از نویسندگان پیشکسوت ادبیات کودک و نوجوان که در سه حوزه تألیف، ترجمه و بازنویسی آثار کلاسیک فارسی برای کودکان و نوجوانان آثار متعددی منتشر کرده است، در پاسخ به این سوال ما که آیا جشنواره شعر و داستان جوان سوره بر پرورش استعدادهای ادبی و پیشرفت شاعران و نویسندگان جوان، تاثیر و نقشی دارد یا خیر؟ بیان کرد: به نظرم محدودیت سنی برای شرکت در جشنواره شعر و داستان و معرفی نویسندگان و شاعران جوان قدمی جدی بوده که توسط این جشنواره برداشته شده است؛ چراکه جشنواره جوان سوره بسیاری از استعدادها را کشف و شاعران نوپا را صاحب کتاب کرده است. به طور کلی هدف این رویداد، شناسایی نیروهای جوان، ایجاد انگیزه و حمایت از شاعران و نویسندگان جدید است. به شرط آنکه این فرآیند در طولانی مدت ادامه داشته و با حمایت های مستمر به مسیر نهایی هدایت شود.

وی افزود: کشف نیروهای جدید، سرمایه گذاری مالی و انسانی و ایجاد فضای گفتمان در مسیر پیشرفت هنر اقدامی موثر خواهد بود، اما منفعل شدن آن صرفا در قالب جشنواره ای سالانه سطح تاثیرگذاری را کاهش داده و تلاش های یکساله را بی نتیجه می کند.

حسین فتاحی+خلق محصول هنری

پیشرفت در هنر پایان پذیر نیست

فتاحی خاطر نشان کرد: پیشرفت در هنر پایان پذیر نیست و با توجه به گسترش فناوری و گذر زمان امکان دستیابی به افق های نو در هر شاخه از آن، از جمله ادبیات به طور کامل محقق نمی شود؛ بنابراین حفظ جایگاه هنر در کشور نیاز به فعالیت های مستمر و شناسایی مسیر پیشرفت دارد.

حفظ استعدادهاست که اهمیت زیادی دارد

وی همچنین عنوان کرد: پیشرفت در ادبیات مستلزم فضاسازی در این حیطه است تا انگیزه لازم برای دست اندرکاران ایجاد شود. همچنین مهم تر از کشف، حفظ استعدادهاست که اهمیت زیادی دارد. اگر آن ها به حال خود رها شوند، ممکن است جذب مراکز دیگر شوند. اما می توان با دورهم جمع کردنشان به طور مستمر، امکانات و اختیارات را برای آنها شرح داد. به نظر می رسد در این زمینه ضعف داریم. هر چقدر بگوییم خوب کار کرده ایم چه در حوزه شعر و چه در زمینه داستان، همچنان می توان گفت نقطه ایده آلی وجود دارد که به آن نرسیده ایم.

نویسنده کتاب سی روز با پیغمبر، با اشاره به این که در خلق داستان و شعر نیاز به انگیزه است، خاطر نشان کرد: وقتی سوژه ای در ذهن نویسنده است، تنها با یک انگیزه قوی خود را موظف می کند آن را روی کاغذ آورده، چکش کاری و درباره اش نظرخواهی کند. از وظایف جشنواره ها نیز گرم نگه داشتن تنور فرهنگ و هنر و ایجاد همین انگیزه است. تنها در یک فضای بانشاط و امیدبخش می توان به خلق محصول هنری پرداخت.

دبیر هنری ششمین جشنواره داستان انقلاب، ادامه داد: یک جوان 25 ساله نیاز به توجه و حمایت بیشتری در مقایسه با همتایان پیشکسوت خود دارد. باید از سوی متولیان حمایت شود و فضای فعالیت را برای او فراهم کرد. حوزه هنری باید احساس امنیت خاطر را برای هنرمندانش ایجاد کند. چنانچه احساس تعلق به این مجموعه از سوی شاعران و نویسندگان قدیمی، در سال های قبل باعث شد آنها حوزه را خانه خودشان بدانند و حالا با تداوم ایجاد این حس میان شاعران و نویسندگان جوان تر نیز می تواند خروجی های خوبی را همچنان شاهد باشد. به شرط آنکه ارتباط شان بعد از جشنواره شکل بگیرد و برای آن برنامه ریزی شود، می توان شاهد دستاوردهای بهتری بود.

آنچه که مهارت نوشتن را تقویت می کند

این نویسنده با بیان این که راه رشد و تعالی در حوزه ادبیات مسیری دشوار و طولانی است، عنوان کرد: کتابخوانی و قصه خوانی برای کودکان و نوجوانان می تواند تاثیر به سزایی در پیشرفت ادبی شان داشته باشد. اگر بچه ها با کتاب مانوس باشند، می توانند از قصه ها الگوبرداری کنند و به نوشتن علاقه مند شوند. آنچه که مهارت نوشتن را تقویت می کند، مشاهده خوب و درست و کتاب خواندن زیاد است. من نیز با خواندن داستان های زیبا به نوشتن علاقه مند شدم. کودک و نوجوان باید کتاب خواندن را از ضروریات زندگی اش بداند و این هدف بدون برنامه ریزی برای این گروه سنی ممکن نخواهد بود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: متاسفانه در نظام آموزش و پرورش و حتی امر تربیت فرزندان، مشکلات جدی مطرح است. هدف از تعلیم و تربیت رسیدن به انسانیت است نه لزوما نویسنده شدن و برای این مهم باید برنامه ریزی کرد. همچنین یادداشت نویسی از امور روزانه و روزمره کمک زیادی به نوشتن می کند و سند ماندگاری برای فرد ایجاد می کند که بعدها برای او خاطره ساز است.