فیلم مستند عوعوی دور سگ‌ها ساخته سیمون لرنگ ویلمورت که برنده جایزه آلکساندر طلایی جشنواره تسالونیکی یونان شده است در دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت روی پرده می‌رود.

به گزارش خبرگزاری موج فیلم مستند عوعوی دور سگ‌ها ساخته سیمون لرنگ ویلمورت که برنده جایزه آلکساندر طلایی جشنواره تسالونیکی یونان شده است در دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت روی پرده می‌رود.

عوعوی دور سگ‌ها تولید سال ۲۰۱۷ کشور دانمارک است و برنده‌ جایزه کنگره بین‌المللی منتقدان فیلم (FIPRESCI)، جایزه جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام و نشان ارزش‌های انسانی شبکه تلویزیونی هلنیگ هم شده است.

در خلاصه داستان این اثر مستند آمده است: اولگ ۱۰ ساله در منطقه دونتسک در شرق اوکراین زندگی می‌کند؛ منطقه‌ای جنگی که اغلب صدای انفجار موشک و ضدهوایی در آن طنین‌انداز است. این صداها گاهی از دور به گوش می‌رسند و گاهی چنان از نزدیک که موجب وحشت می‌شوند. اولگ در مدرسه می‌آموزد که پناهگاه چیست و وقتی با میدان مین مواجه می‌شود چه باید بکند. در حالی که خیلی‌ها این منطقه خطرناک را ترک کرده‌اند، اولگ پیش مادربزرگش مانده که از زمان مرگ مادرش از او مراقبت می‌کند.

چیکارا - پسر سوموی کشتی‌گیر (۲۰۱۳) و بذر قهرمان (۲۰۱۶)، از دیگر آثار سیمون لرنگ ویلمورت مستندساز دانمارکی است.

 

پدر عکاسی هند به سینماحقیقت می‌آید

راگو رای که به پدر عکاسی هند مشهور است از شاگردان هنری کارتیه برسون بنیانگذار علم عکاسی خبری مدرن بوده و حدود ۵۰ سال در کشور هند به عکاسی پرداخته است.

مستند راگو رای یک پرتره بی‌قاب که توسط آوانی رای دختر این عکاس مشهور کارگردانی شده است در بخش مستندهای نیمه‌بلند مسابقه بین‌الملل جشنواره سینماحقیقت نمایش داده می‌شود. این فیلم به مدت زمان ۵۵ دقیقه، محصول سال ۲۰۱۸ کشورهای هند، نروژ و فنلاند است.

راگو رای یک پرتره بی‌قاب پیشتر در جشنواره‌های ایدفا، مونیخ، EBS، روزهای مستند ترکیه TRT و ... نیز روی پرده رفته است.

دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران سینماحقیقت طی روزهای ۱۸ تا ۲۵ آذرماه ۱۳۹۷ به دبیری سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد در پردیس سینمایی چارسو برگزار خواهد شد.