شب شعر در هشتمین نشست خود با موضوع کتاب شعر و اجرای محمود اکرامی فر، میزبان اسماعیل امینی، شاعر، طنز پرداز، منتقد، استاد دانشگاه، داور جشنواره شعر فجر و علیرضا بهرامی، شاعر، منتقد ادبی، روزنامه نگار و ناشر بود.

به گزارش خبرگزاری موج، شب شعر در هشتمین نشست خود، شامگاه 6 دوشنبه آذر، با موضوع  کتاب شعر و اجرای محمود اکرامی فر، میزبان اسماعیل امینی، شاعر، طنز پرداز، منتقد، استاد دانشگاه، داور جشنواره شعر فجر و علیرضا بهرامی، شاعر، منتقد ادبی، روزنامه نگار و ناشر بود.

 

مجوز کتاب باید مراجع مختلف داشته باشد و اختیاری باشد

اسماعیل امینی در پاسخ به این سوال که چه پارامترهایی برای چاپ یک کتاب شعر در نظر گرفته می شود، گفت: در آیین نامه مجوز دادن به کتاب ها سطح کیفی اصلا لحاظ نشده است و موضوعش عدم نقض قوانین است. نظر شخصی من این است که مجوز کتاب باید مراجع مختلف داشته و اختیاری باشد و حتی کتاب بدون مجوز هم چاپ شود. اینگونه تکلیف مخاطب مشخص است و می داند این کتاب زیر نظر کدام منتقدین چاپ شده است.

علیرضا بهرامی با بیان اینکه اعتقادی به اینکه ما در دوران بحران شعر هستیم ندارد گفت: شعر ما در حال طی کردن سیر تکوینی خود متناسب با فرآیندهای اجتماعی است. از درون ادبیات نیست که ناهنجاری تحمیل می شود به ساختار اجرایی بلکه ما در حوزه شعر با یک افسار گسیختگی مواجه هستیم.

سیاستهای حمایت رسی باعث اثر تخریبی منفی در وضعیت کیفی کتاب

وی در ادامه با اشاره به جدول منتشر شده از خرجکردهای وزارت ارشاد در حوزه کتاب گفت: میلیاردها تومان برای حمایت از کتاب هزینه شده است اما سیاست های نظارتی ما نتوانسته حد مطلوب را به دست 

آورد.  سیاستهای حمایتی رسمی در زمینه وضعیت کیفی کتاب های شعر اثر تخریبی منفی داشته اند.

مجوز برای ماهی 300 کتاب شعر!

اکرامی فر با بیان اینکه به طور متوسط ماهی 300 کتاب شعر مجوز می گیرند پرسید آیا این همه کتاب شعر نیاز جامعه است و استانداردهای لازم را دارند؟

دکتر امینی پاسخ داد: استاندارد از نظر هر کسی متفاوت است. به نظر من شاید چاپ 10 کتاب شعر در یک سال برای یک کشور کافی باشد.

وی در مورد سیاست های حمایتی در حوزه کتاب گفت: مشکل ما این است که فکر می کنیم باید پول بدهیم تا مردم کتاب بخوانند. هر جایی که پول می دهد می خواهد تعیین کند چه چیزی خوب است و چه چیزی بد. هر جایی که پول باشد آدم نامربوط به آن حوزه می آید.

در ادامه برنامه به اشتیاق شدید مردم برای چاپ کتاب شعر و تعداد زیاد ناشرین نسبت به مخاطبین اشاره شد و از سیاست های نادرست فرهنگی در این زمینه انتقاد شد.

بحران ساختار و هویت در وزارت متولی فرهنگ و هنر

بهرامی گفت: وزارت متولی فرهنگ و هنر ما هم بحران ساختار دارد و هم بحران هویت. بحران ساختاری یعنی هیچ وقت بررسی نمی شود که امکانات چاپی کسی که مجوز نشر می خواهد چقدر است یا سابقه کاریش چه چیزی است. کسانی که به دلیل تخلفات متعدد پروانه شان باطل می شود، سال بعد با عنوان دیگری مجددا پروانه می گیرند. بحران هویت در این کمبود کاغذ مانند کتاب داستان های کودک غربی در هر ورق یک جمله می نویسیم.

آیا فروش کتاب های طنز بیشتر از غیر طنز است؟

دکتر امینی گفت: کتاب های طنز خوب بله، چون حرف متفاوت دارند.

بهرامی در مخالفت با فروش بیشتر کتاب های طنز گفت: این اتفاق با حمایت ها افتاده است. سطحی گرایی باعث شده سیاست گزاری کلی فرهنگی ما دچار از کار افتادگی شود.

وی راه برون رفت از این مسئله را عدم کمیت گرایی مسئولین دانست.

دکتر امینی در جمع بندی اضافه کرد: کتاب مقوله بسیار مهمی است و آینده ما را می سازد. از کتاب در تعلیم و تربیتمان غفلت کرده ایم.

بهرامی در انتها گفت: هیچ چیز در جایگاه خودش نیست و نتیجه آن این است که همه چیز داریم اما هیچ چیز نداریم.