حسین انتظامی گفت: جشنواره فیلم مقاومت، روایت هنرمندان مومن و انقلابی از لحظه های درخشانی است که مایه ارزش و اعتبار سینمای ایران شده است.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، مراسم افتتاحیه پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت شامگاه دوشنبه 5 آذرماه با حضور سردار جعفری فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار غیب پرور رییس سازمان بسیج مستضعفان، حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی، ابراهیم داروغه زاده دبیر جشنواره فیلم فجر، محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد فارابی، محمد خزاعی دبیر جشنواره فیلم مقاومت، جمشید هاشم پور، ابراهیم حاتمی کیا، مسعود ده نمکی و جمعی از سینماگران و بازیگران در تالار وحدت برگزار شد.

همچنین خانواده های سردار شهید همدانی، خانواده های زنده یاد حبیب الله کاسه ساز، زنده یاد یدالله صمدی، زنده یاد سیدضیاء الدین دری، زنده حمید آخوندی در آیین افتتاحیه پانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت حضور داشتند.

 

حسین انتظامی که اولین سخنرانی رسمی خود به عنوان سرپرست سازمان سینمایی را قرائت می‌کرد، جشنواره بین المللی فیلم مقاومت را تصویر ایثار و حمیت غیرتمندانی دانست که در 40 سالگی پیروزی انقلاب اسلامی، روایتگر عشق و دلدادگی افرادی است که شجاعت و ایستادگی بر آرمان ها را توشه راه خود کردند و گفت: جشنواره فیلم مقاومت، روایت هنرمندان مومن و انقلابی از لحظه های درخشانی است که مایه ارزش و اعتبار سینمای ایران شده است. این جشنواره ستایشگر تلاش این فیلمسازان ایرانی و خارجی است که پانزدهمین دوره آن همزمان با هفته بسیج برگزار می شود.

 

وی، حضور پرشور سینماگران را در این جشنواره، نشانگر عزم و تلاش سینماگر ایرانی در این عرصه دانست که  با وجود مشکلات در این راه با پایمردی و ایستادگی توانسته اند برگ هایی از این صفحات درخشان را به تصویر بکشند.

 

انتظامی افزود: آوازه این تلاش های سینماگران حتی از مرزهای ایران فراتر رفته است و جشنواره فیلم مقاومت بیش از همه مدیون تلاش این سینماگران است.

 

انتظامی در پایان سخنرانی خود، انتظار سینماگران از نهادهای مسئول برای حمایت از تولیدات آنها را انتظاری معقول برشمرد. 

 

در ادامه این مراسم، جوایز بخش ۴۰ سال سینمای مقاومت اهدا شد که برگزیدگان این بخش با رای مردم انتخاب شده اند.

بر این اساس، نرگس آبیار، ابراهیم حاتمی‌کیا و محمدحسین مهدویان در بخش فیلمنامه، پرویز پرستویی، هادی حجازی‌فر و مریلا زارعی در بخش بازیگری و ابراهیم حاتمی‌کیا، مسعود ده‌نمکی و مرحوم رسول ملاقلی در بخش کارگردانی به عنوان برگزیده اعلام و تقدیر شدند. فیلم های آژانس شیشه‌ای، اخراجی‌ها و شیار ۱۴۳ به عنوان برگزیدگان بخش بهترین فیلم معرفی شدند که تهیه کنندگان آنها برای دریافت جایزه روی صحنه آمدند.

ابراهیم حاتمی کیا پس از دریافت این جایزه در سخنانی کوتاه گفت: محبت مردم را برای انتخابم فراموش نمی کنم؛ من خودم را نماینده فیلمسازانی می دانم که هشت سال دفاع مقدس را دیدند و فیلم تولید کردند که از جمله آنها باید به بهرام بیضایی اشاره کنم. من این جایزه را به نمایندگی از همه آنها دریافت می کنم.

مسعود ده نمکی نیز گفت: من این جایزه را به ابراهیم حاتمی کیا برای فیلم دیده بان و منیر قیدی برای فیلم ویلایی ها تقدیم می‌کنم.

  

داوران بخش جلوه‌گاه نور نیز دیپلم افتخار برای بازخوانی بخش مهمی از تاریخ انقلاب به مسعود موگویی برای فیلم نیمه شب ۲۴ آوریل تقدیم شد. همچنین مصطفی رزاق‌ کریمی دیپلم افتخار بهترین ساختار را برای فیلم بانو قدس ایران دریافت کرد.

 

برگزیدگان بخش فیلم کوتاه

برای اهدای جوایز این بخش، هیات داوران فیلم های کوتاه روی صحنه آمدند.

سه دیپلم افتخار این بخش به فیلم باز هم سکوت به کارگردانی راضیه سراجی، فیلم تاسوکی به کارگردانی سید پوریا پیشوایی و فیلم مادر به کارگردانی ماریا ماوتی اهدا شد.

تندیس و دیپلم افتخار این بخش به احمد زایری برای کارگردانی فیلم درخت زیتون سعد تعلق گرفت. 

 

در ادامه این بخش لوح تقدیری به همسر شهید رکن آبادی نیز اهدا شد.

 

در ادامه، هیات داوران بخش فیلم کوتاه مستند «روایت نو» روی صحنه آمدند و جوایز این بخش به ترتیب زیر اهدا شد:

تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلم داستانی به فیلم تا فردا ساخته علی توکل زاینانی اهدا شد.

محمدحسین همتی نژاد نیز تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند برای فیلم برای نبل برای الزهرا تعلق گرفت.