اشرفی زاده گفت: فیلمی که دیده نشود انگار ساخته نشده است، زندگی یک فیلم زمانی کامل می شود که چرخه تولید و پخش آن کامل شود و فیلم به مخاطب برسد. بنابراین آبجی برای من هنوز یک پروژه نا تمام است.

مرجان اشرفی زاده در گفت و گو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج در مورد فعالیت های سینمایی اش گفت: در حال حاضر جدای از اینکه مشغول نگارش یک سریال هستم،  کماکان و به شدت منتظر اکران فیلم سینمایی آبجی هستم.

گذر زمان به نفع ما نیست

وی در مورد اینکه مشکل اکران این فیلم کجاست، بیان کرد: من هم نمی دانم. زمان های متفاوتی را برای اکران فیلم اعلام می کنند ولی بعد می‌گویند زمان مناسبی نیست. من به واقع خیلی از مناسبات پخش و اکران سر در نمی آورم و نمی توانم قضاوت قطعی کنم، ولی احساسم این است که زمان به نفع ما نمی‌گذرد.

این کارگردان تشریح کرد: یعنی هر چقدر که زمان می گذرد، از تاریخ فیلم می گذرد و فیلم های جدیدتر و به روزتری به بازارمی آید. این همه فیلمی که هر ساله تولید می شود و برای اکران فرصت می‌خواهند در حالی که سالن‌ها و زمان‌های اکران زیادتر نشده اند، پس همچنان زمان اکران خوب برای یک تعداد معدودی از فیلم ها است بنابراین به نظر نمی آید که گذر زمان به نفع ما فیلم آبجی باشد.

تکامل زندگی یک فیلم

اشرفی زاده در ادامه اظهار کرد: دوست دارم این فیلم هرچه زودتر اکران و دیده شود. فیلمی که دیده نشود انگار ساخته نشده است. زندگی یک فیلم زمانی کامل می شود که این چرخه کامل شود و فیلم به مخاطب برسد. بنابراین آبجی برای من هنوز یک پروژه نا تمام است. پروژه ای که به سختی به آن رسیدم. جدای از همه آنچه که در گذشته انجام شده، دو سه سال به طور خاص برای ساخت آن درگیر پیش تولید و تولید این فیلم بودم و الان هم که سه سال گذشته همچنان این موضوع ناتمام مانده و هنوز دیده نشده است، احساس می کنم همراه من است. باید دیده شود، نقد شود و بازخورد بگیرم تا برای فیلم بعدیم آماده بشوم.

چهره بفروش نداریم

کارگردان فیلم آبجی در پاسخ به این سوال که آیا اکران این فیلم با مشکل قانونی روبرو شده است یا عدم همکاری تهیه کننده و پخش کننده مانع نمایش آن است، گفت: نه مشکل قانونی ندارد، اما فکر می کنم که مسئله بین تهیه کننده و پخش کننده است. به هر حال فیلم های اجتماعی یا درام های خانوادگی که در واقع بار طنز و کمدی ندارند، یا مثلا بهره مند از چهره‌های به اصطلاح «بفروش» نیستند ممکن است با این چالش مواجه باشند که به دلیل نگرانی برای اکران و میزان فروش آنها وجود دارد و این فیلم ها جای خوبی برای اکران نداشته باشند. به نظر من همین مسئله برای اکران آبجی هم مشکل ساز شده است.

اشرفی زاده در پاسخ به این سوال که اگر احتمال این هست که این فیلم با فروش خوبی مواجه نشود باز هم شما اصرار بر اکران آن دارید، گفت: طبیعتا امیدوارم که یک اکران خوب داشته باشیم و فرصت داشته باشیم که تلاش و تبلیغ کنیم، ولی همین گذر زمان یک پارامتر منفی است و می تواند آن مقدار مخاطبی را که این فیلم می تواند به دست بیاورد را کم کند. بنابراین به نظرم این منتظر ماندن اتفاق خوبی نیست.

جای چنین فیلم‌هایی خالی است

وی تاکید کرد: واقعا این که فیلم اکران نشود چیزی نیست که دلم بخواهد؛ ترجیح می دهم که اکران شود و تمام تلاشمان را برای بهتر دیده شدنش انجام دهیم. البته امسال فیلم های اجتماعی پر فروشی داشتیم اما شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور را هم درک می کنم و نمی‌شود که خیلی انتظار داشت همه فیلم ها در سبد خرید فرهنگی خانوار قرار بگیرد اما حتما می توان برای این فیلم ها هم تلاش کرد.

اشرفی زاده در پایان گفت: من فکر می کنم جای این دست فیلم ها خالی است، به هر حال به یک موضوع خانوادگی-اجتماعی می پردازد و به یک بخشی از جامعه می پردازد که سهمشان در رسانه های ما کم است و من فکر می کنم که این فیلم‌ها باید دیده شود و از آنها حمایت شود.