معصومه ابتکار گفت: در حوزه‌های اجتماعی نیاز به افق‌گشایی داریم که توجه به آن اولویت است. این کار را حتما باید با سیاستگذاری‌های خوب و مناسب به نتیجه برسانیم و افق‌گشایی امید را در دل مردم زنده کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج، برنامه تجلیل از کتابداران برتر در نخستین روز هفته کتاب با حضور معصومه ابتکار، غلامعلی حداد عادل، نیکنام حسینی‌پور، حجت‌الاسلام سیدمحمود دعایی، فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، علیرضا مختار پور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، پروین داداندیش، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و چندی دیگر به همراه اصحاب رسانه روز پنجشنبه 24 آذر در تالار وحدت برگزار شد.

کتاب با فرهنگ و باور مردم ایرانی اسلامی گره خورده است

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده نیز در این مراسم ضمن تبریک این روز و ایام گفت: امیدوارم دولت در کنار مردم و اهالی فرهنگ با سیاستگذاری‌های خوب و حمایت از کتاب، کتابداران و کتابخانه‌ها حضور یافته و سیاستگذاری‌های مناسبی را برای فرهنگ کتابخوانی و بازگشت کتاب به زندگی، خانواده و برنامه‌ریزی‌های خوب برای این جمع داشته باشد.

معصومه ابتکار افزود: کتاب عمیقا با فرهنگ و باور مردم ایرانی- اسلامی گره خورده است. قرآن و تمام متون اصلی قرآن، قصص است که هر کدام خود یک کتاب است. قرآن کتابخوانی را به همراه شنیدن تأکید می‌کند و امروزه مسئله قصه‌گویی به عنوان یکی از مسائل زندگی و مدیریتی مطرح شده است. مدیران موفق قصه‌گویان موفق نیز هستند.

وی ادامه داد: پیوند فرهنگ با مباحث روز جامعه و خانواده، بحثی بسیار مهم است که باید در سیاست‌گذاری‌ها به آن مسائل توجه کنیم.

وی یادآور شد: ماموریت ویژه و خاص من در معاونت زنان دولت دوازدهم بحث خانواده و طرح گفتگوی ملی خانواده‌هاست تا خانواده‌ها در کنار تمامی آسیب‌های اقتصادی و آسیب‌های ناشی از شرایط خاص زندگی و اختلال ارتباطی، کارکرد اصلی و مهم خود که کارکرد حمایتی است را از دست ندهند. 

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: برای از دست ندادن این کارکرد، مهارتی را در پیش گرفته‌ایم که این مهارت با کتابخوانی و قصه‌گویی پیوند مهم و مثبتی دارد. ما باید در حوزه‌های کتاب و قصه‌گویی سرمایه‌گذاری کنیم چون باورهای فرهنگی و جنبه‌های مهم تربیتی جامعه ما را تشکیل می‌دهد که متاسفانه یا به آنها کمتر پرداخته شده یا اصلا به آنها نپرداختیم.

وی اضافه کرد: خوشحالم که بسیاری از کتابداران، خانم هستند. یکی از سیاست‌های مهم دولت دوازدهم حضور زنان در عرصه‌های مدیریت کشور است که در حال حاضر ۴۰ درصد از مدیران ما خانم هستند.

معصومه ابتکار در پایان یادآور شد: ما در حوزه‌های اجتماعی نیاز به افق‌گشایی داریم که بحث مهمی است و توجه به آن اولویت است. این کار را حتما باید با سیاستگذاری‌های خوب و مناسب به نتیجه برسانیم و افق‌گشایی امید را در دل مردم زنده کنیم چرا که بدخواهان ما و جامعه می‌خواهند که امید را از ما بگیرند ولی ما افق روشنی را برای مردم ایجاد خواهیم کرد.

 

توجه به کاهش آسیب‌های اجتماعی در رویکرد نهاد کتابخانه‌ها

در این مراسم علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به سالروز وفات علامه طباطبایی گفت: امروز سالروز رحلت علامه طباطبایی عارف و مفسر کتاب قرآن است اگرچه رسیدن ما به رتبه شاگردان و خود او بسیار کوتاه است ولی ما تلاشمان را خواهیم کرد.

وی افزود: ما در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب هستیم. دیروز هم در تجدید میثاق با امام راحل و آرمان‌های شهدا گفته‌ام که این طفل ظریف سال ۵۷ متولد شد و این روزها در قامت یک پهلوان ۴۰ ساله در جهان هنر نمایی می‌کند. از زمان پیروزی انقلاب تاکنون توطئه‌ها، جنگ‌ تحمیلی و تهدیدها گریبانگیر این طفل شده است اما امروز به سن کمال رسیده است و این نشان می‌دهد که چراغی که خداوند بزرگ می‌افروزد با هیچ ترفندی خاموش نمی‌شود.

مختارپور با اشاره به افزایش جمعیت ایران و افزایش تعداد کتابخانه‌ها عنوان کرد: نکته دیگر این است که در سال ۵۷ جمعیت کشور ما کمتر از ۳۵ میلیون بوده و امروز جمعیت ایران ۸۰ میلیون نفر است. در سال ۵۷ تنها ۳۷۳ کتابخانه‌ عمومی در کشور وجود داشت و امروز بیش از ۴۴۰۰ کتابخانه در جامعه وجود دارد. البته ما هنوز برای رسیدن به وضع مطلوب فاصله داریم اما امیدواریم این فاصله را هرچه زودتر برطرف کنیم.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای رفع بر طرف کردن مشکلات معیشتی کتابداران گفت: از سال ۹۳ اقدامات بسیار زیادی در نهاد به وجود آمد از تغییر درآمدهای ماهانه، وضع معیشتی کتابداران، از فعالیت‌های پژوهشی که صورت گرفت تا رونمایی از سند اخلاق حرفه ای نظام جامعه آماری و خدماتی که همگی به نتیجه رسیدند. در یکسال اخیر در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور دو اتفاق بارز و مهم افتاد که وزارت فرهنگ و ارشاد هم از آن حمایت کرد. اتفاق نخست تبدیل کتابخانه‌ها از شکل امانت کتاب به کانون فرهنگی اجتماعی بود و اتفاق دوم ورود به عرصه ارتقای سلامت اجتماعی و کاهش آسیب‌های اجتماعی از طریق کتاب و کتابخوانی بود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: دیگر فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اولویت قرار دادن هفت شهر بود که برای ارتقای سلامت و کاهش آسیب‌های اجتماعی آن تلاش شد و در آنجا اتفاقاتی افتاد که نتایج کوتاه مدت آن را مشاهده کرده‌ایم و تا پایان سال هم علاوه بر نتایج بلند مدت آن، هشت شهر دیگر را در اولویت ارتقای سلامت اجتماعی قرار می‌دهیم تا ارتقای سلامت ارتباطات و فرهنگی اجتماعی ما کامل شود.

 

تشریح برنامه‌های نهاد کتابخانه‌ها در هفته کتاب 26

مهدی رمضانی رمضانی ادامه داد: از اولین برنامه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور که دیروز و در اولین گام به همراه خانواده بزرگ اهالی فرهنگ برگزار شد تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل و شهدا بود.

وی، انتشار فراخوان خاطره‌نویسی، انتشار کتاب رمانتیک، برگزاری جشنواره هدهد سفید و پخش مجموعه پویانمایی آقا و خانم کتابدار از رسانه ملی را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب عنوان کرد.

وی به تشریح برنامه‌های استان‌ها پرداخت و افزود: افتتاح ۱۳ باب کتابخانه در سراسر کشور، برگزاری ۳۹۴ نشست کتابخوان، برگزاری ۲۲۲ نشست تخصصی، ۲۱۶ رونمایی از کتاب، دیدار با گروه‌های مرجع، برگزاری زنگ مطالعه و عضویت رایگان سراسری برای تمام اهالی کتاب از جمله این برنامه‌ها است.

رمضانی ضمن تشکر از استان‌های فعال در هفته کتاب، از استان‌های همدان، کرمان و استان یزد به لیل فعالیت مناسب در هفته کتاب تقدیر و در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم جامعه با شعار هفته کتاب، حال خوش خواندن کتاب را با ما تجربه کنند.

در پایان این مراسم از کتابداران، خیرین برتر، انجمن‌های برتر و کتاب‌خوانان و اعضای برتر کتابخانه های عمومی کشور تقدیر شد که فهرست این اسامی در سایت نهاد کتابخانه‌ها قرار گرفته است.

بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ 24 آبان تا 1 آذرماه با مشارکت بیش از 60 نهاد و سازمان در سراسر کشور برگزار می‌شود.