دبیر مسابقه کارتون و کاریکاتور کتاب گفت: در اولین دوره برگزاری ۱۸۴ کارتونیست از سراسر ایران با ارسال ۳۹۳ اثر در این مسابقه شرکت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از ستاد خبری بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، هادی حیدری درباره برگزاری مسابقه کارتون و کاریکاتور گفت: بهار امسال پیشنهاد برگزاری چنین برنامه ای توسط مدیرعامل فعلی خانه کتاب ارایه شد.

 

وی ادامه داد: دغدغه ما از ابتدا این بود که برنامه‌ای برای ارسال آثار کارتون و کاریکاتور با موضوع کتاب داشته باشیم. ابتدا انتظار استقبال فراوان از این مسابقه را نداشتیم ولی حجم ارسالی آثار از شهرها و استان‌ها بسیار بالا بود.

 

هادی حیدری با اشاره به تعداد شرکت‌کنندگان گفت: در اولین دوره برگزاری این مسابقه ۱۸۴ کارتونیست از سراسر ایران با ارسال ۳۹۳ اثر در این جشنواره حضور پیدا کردند که اکثر شرکت کنندگان از استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، اصفهان، آذربایجان شرقی، تهران، فارس اراک، کرمانشاه و مرکزی بودند.

 

وی درباره میانگین سنی شرکت‌کنندگان نیز گفت: در این مسابقه شرکت کنندگانی از 13 تا 66 سال حضور دارند و نکته مهم‌ برابری تعداد زنان و مردان شرکت‌کننده است که هرکدام با 92 اثر در مسابقه حضور داشتند.

 

هادی حیدری ادامه داد: داوران این مسابقه کامبیز درم‌بخش محمدرضا دوست محمدی هستند که آثار فرستاده شده را داوری کردند. از میان ۱۸۴ هنرمند تنها ۳۸ هنرمند به مرحله دوم راه پیدا کردند و بعد از بررسی، آثار سه هنرمند در رتبه‌های اول دوم و سوم قرار گرفت و سه هنرمند نیز شایسته تقدیر شدند.

 

دبیر مسابقه کارتون و کاریکاتور کتاب با اشاره به مشارکت فرهنگسرای ارسباران در برگزاری مراسم اختتامیه گفت: اختتامیه این مسابقه ۲۶ آبان از ساعت 15 الی 17 در سالن آمفی تئاتر فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد. همچنین آثار برگزیده در قالب یک کتاب با کیفیت از آثار منتخب جشنواره با همکاری خانه کتاب منتشر و در مراسم اختتامیه رونمایی خواهد شد. پس از مراسم اختتامیه نیز آثار برگزیده در گالری ارسباران به مدت یک هفته به نمایش گذاشته می‌شود.

 

وی با اشاره به دیگر برنامه‌های این مسابقه گفت: از دیگر برنامه‌های ما تجلیل و نکوداشت جواد علیزاده؛‌ هنرمند کارتونیست، صاحب امتیاز، مدیر مسئول و سردبیر برنامه طنز و کاریکاتور است. همچنین در حال رایزنی برای استفاده از این کاریکاتورها جهت نمایش در مکان‌های دیگر یا چاپ تقویم هستیم که امیدواریم از این طریق بتوانیم به پویایی مسابقه کمک کنیم.

 

بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ 24 آبان تا 1 آذرماه با مشارکت بیش از 60 نهاد و سازمان در سراسر کشور برگزار می‌شود.