رییس سازمان سینمایی گفت: صنف تهیه‌کنندگان یکی از با اهمیت‌ترین صنوف سینمایی است که که رفتنش به یک کالبد جدید با کندی و یا اختشاشاتی همراه شده است اما حتما تلاش ها در زمینه رفع این موانع به نتیجه خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی شب گذشته، یکشنبه 20 آبان ماه، در حاشیه بازدید از سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در جمع خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ داد.

تا حصول نتیجه هستیم

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار موج مبنی بر سرانجام ساماندهی صنف تهیه کنندگان و سرانجام اختلاف در میان اعضای این صنف گفت: بخشی از اختلاف های موجود میان اعضای صنف تهیه کنندگان را نمی توان کتمان کرد، اما صنف تهیه کنندگان یکی از با اهمیت ترین صنوف سینمایی است که رفتنش به یک کالبد جدید به خاطر منافع جدی که مطرح است با کندی و یا اختشاشاتی همراه شده است. اما قطعا این به نتیجه می رسد و  چراکه هیچ چاره ای جز این نداریم این تلاشهایی که در  از تمام محاسن کسب شده دور می کند؛ البته حتما تلاش ها در زمینه رفع این اختلاف ها به نتیجه خواهد رسید.

وی در پاسخ به این سوال که برای تداوم این کار و از بین نرفتن دستاورد راه طی شده و تلاش‌های انجام گرفته از سوی شما در آینده  چه تمهیدی را اندیشیده اید گفت: هستیم تا به نتیجه برسد!

شاید رییس نباشم اما هستم!

حیدریان در پاسخ به خبرنگار دیگری، درباره وضعیت سازمان سینمایی پس از ابلاغ قانون منع به کارگیری بازنشستگان و مطرح‌ شدن گزینه‌های متعدد جانشینی به جای او که نوعی بلاتکلیفی را در مدیریت این سازمان به وجود آورده است، توضیح داد: سینما از ابتدای سال 97 دوره جدیدی را بر اساس یک برنامه مدون آغاز کرده و این برنامه ادامه خواهد یافت و هم وزیر ارشاد و هم دیگر همکاران من در سازمان بر این باور هستند که این برنامه تا آخر دولت دوازدهم ادامه پیدا کند و نگرانی از این بابت نداریم، البته اگر بنا به رفتن من باشد در وزارت ارشاد خواهم ماند چون این جدایی برای من دیر است. اینکه چه کسی سکاندار ریاست سازمان سینمایی خواهد بود را باید وزیر فرهنگ و ارشاد مشخص کند.

در جهت منافع سینما سخت‌گیر خواهم ماند

رییس سازمان سینمایی در پاسخ به این سوال که برخی صنوف خیلی سرسختانه حامی او بودند اما پس از ماجرای بازنشستگی منتقدانه برخورد کردند، نسبت شما با سینماگران چه خواهد بود گفت: نسبت ما با سینما همینطور مثل قبل ادامه خواهد داشت یعنی همچنان سختگیرانه در جهت منافع سینما با کمک اهالی آن پیش می رویم و این تلاطم‌های مقطعی چیزی را عوض نمی‌کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی عملکردش از دوران ریاست بر سازمان سینمایی، از انتشار گزارش عملکرد کاری یک سال و نیم مدیریتش بر اساس برنامه ای مدون در این سازمان خبر داد و افزود: بر اساس این گزارش می توانید درباره عملکرد ما حول این برنامه قضاوت کنید.

تعهد رییس بعدی حرکت د رچارچوب برنامه است

رییس سازمان سینمایی در مورد پیشنهادش به رییس بعدی این سازمان گفت: پیشنهاد من حرکت در چارچوب برنامه  است که قاعدتاً تعهدی هم که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سکاندار بعدی خواهد گرفت، همین خواهد بود.

معاون وزیر ارشاد در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره اینکه مهمترین چالش رییس بعدی سازمان سینمایی چه خواهد بود؟ توضیح داد: به نظر من در حال حاضر اصناف سینمایی مهمترین رکن سینما هستند که باید هر چه زودتر از برزخ درآیند. اگر می‌خواهند میدان داری کنند که چاره‌ای جز این نداریم، باید مسئولیت پذیر باشند و اینکه گاهی به نعل و گاهی به میخ بزنند سردرگمی در سینما را تشدید می‌کند. این مساله در وزارتخانه در چارچوب همان برنامه مدون شده دنبال خواهد شد، ضمن اینکه در دولت هم بنای آن وجود دارد و وزارت کار نیز پشتیبانی می‌کند.

این دو جشنواره تعارضی با هم ندارند

خبرنگار دیگر از حیدریان پرسید شنیده شده است که برگزار کنندگان جشنواره جهانی فجر در حال رایزنی با برخی از فیلمسازان هستندتا به جای ارائه و رونمایی اثرشان به جشنواره ملی، آن را به جشنواره جهانی ببرند، نظر شمادر مورد تاثیر انتشار زودهنگام فراخوان جشنواره‌ جهانی فجر بر بخش ملی این جشنواره در پذیرش آثار فیلمسازان ایرانی از این منظر چیست، گفت: با توجه به اینکه در جشنواره جهانی فیلم فجر 4 فیلم ایرانی پذیرفته می شود، چنین تاثیری وجود نخواهد داشت. این دو جشنواره تعارضی با هم ندارند و هر دو در خدمت سینمای ایران هستند و قطعا امسال هماهنگی بیشتری با هم خواهند داشت.‌

دبیر جشنواره تا صدور حکم جدید تغییر نمی کند

وی همچنین در مورد تداوم حضور دبیر جشنواره فیلم فجر در دوره مدیریت بعدی، اظهار کرد: دبیر جشنواره فجر حکم جدید نگرفته و دبیر خواهد بود تا زمانی که تغییر کند.

رییس سازمان سینمایی در پایان در پاسخ به سوالی درباره میزان رضایتش از دوران مدیریتش گفت: ناراضی نیستم اما امید و انتظارم از دست‌ اندرکاران در حوزه های موجود خیلی بیشتر بود.