رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی برنامه‌های این سازمان در بیست و ششمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از ستاد خبری بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، محمد دژم؛ کارشناس فرهنگی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی درباره برنامه‌های این سازمان در هفته کتاب گفت: برای بیست وششمین دوره هفته کتاب برنامه‌های بسیاری در نظر گرفته شده است و شعار امسال ما نیز سلام کتاب، کاش زودتر به سراغت آمده بودم است.

وی ادامه داد: برگزاری نمایشگاه‌های کتاب، جلسات نشست کتابخوانی و معرفی تازه‌های نشر، مسابقه خلاصه نویسی کتاب، محافل شب شعر با حضور نویسندگان، شاعران و شخصیت‌های مطرح در زمینه چاپ و نشر کتاب، حضور کاروان‌های کتاب در اندرزگاه‌ها و بندهای زندان، اجرای برنامه‌های هنری نظیر تئاترهای صحنه‌ای و خیابانی، نقاشی، خطاطی و... با موضوع کتاب و کتابخوانی توسط گروه‌های هنری زندان، تقدیر و تجلیل از زندانیان، سربازان وظیفه و کارکنان ساعی و فعال درحوزه کتاب و کتابخوانی، برگزاری مسابقه کتابخوانی با عنوان «بر مدار آفتاب» با محوریت سبک زندگی رضوی ویژه کارکنان مرد و زن زندان‌های سراسر کشور از دیگر برنامه‌های این سازمان در هفته کتاب هستند.

دژم همچنین درخصوص تاثیرگذاری این برنامه‌ها بر ترغیب زندانیان به کتابخوانی گفت: زندان فرصت، شرایط و زمان طولانی‌ای دارد و بسیار خوب است که به امور فرهنگی و مهم‌تر از همه به مطالعه در زندانیان پرداخت. کتابخانه زندان‌ها روزانه شاهد مراجعه جمع کثیری از زندانیان علاقه‌مند به مطالعه است و با این حجم استقبال زندانیان از کتاب و مطالعه در زمان‌های فراغت باید همه هفته‌ها، هفته کتاب باشد و همه نهادهای مرتبط به کمک زندان‌ها بیایند تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

وی درباره تاثیرگذاری برگزاری هفته‌های کتاب بر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی تصریح کرد: هفته کتاب، برگزاری نمایشگاه کتاب، برپایی مسابقه کتابخوانی و..... اول به جذب مخاطب کمک می کند و سپس سرانه مطالعه را در بین آنان بالا می‌برد و هر چه مطالعه بالا برود تفکرها و روحیه‌ها تغییر می‌کند، آرامش ایجاد می‌شود، حبس راحت‌تر می گذرد و پس از آزادی هم به عدم تکرار اشتباهات گذشته منتج می‌شود که بسیار تاثیر مثبت و موثری در جامعه دارد.

بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار حال خوش خواندن از تاریخ 24 آبان تا 1 آذرماه با مشارکت بیش از 50 نهاد و سازمان در سراسر کشور برگزار می‌شود.