به نظر می رسد حاشیه های عدم حضور پانته آ بهرام در قسمت پایانی سریال دلدادگان، سرآغاز بحث های جدیدی در بین اصناف مختلف سینمایی با تهیه کنندگان شده است.

به گزارش خبرنگار سینما و تلویزیون خبرگزاری موج، پس از آنکه آخرین قسمت سریال دلداگان به صورت سوال برانگیزی به روی آنتن رفت و اعتراض مخاطبان را در پی داشت؛ پانته آ بهرام از طریق صفحه شخصی اش در فضای مجازی اقدام به افشاگری کرده و دلیل غیبتش در این صحنه را عدم پرداخت دستمزدش عنوان کرد که البته چند روز بعد، در گفت و گویی سخنانش را تکمیل کرده و از اعلام آمادگی خود برای حضور سرصحنه خبرداد و مدعی شد که گروه برای او که در سفر کوتاهی بوده، دو روز صبر نکرده است.

اما این نه تنها پایان ماجرا نبود بلکه با توضیحات ایرج محمدی تهیه کننده و منوچهر هادی کارگردان این اثر در یک نشست خبری، این طور عنوان شد که این هنرمند حتی با پیشنهاد دریافت یک چک مدت دار حاضر به ادامه همکاری و حضور سر صحنه نشده است.

موضع آیفیک چه بود؟

پس از آن انجمن صنفی شرکت ها و موسسات فیلمسازی ایران (آیفیک) با توجه به حواشی بوجود آمده برای سریال دلدادگان، بیانیه تندی بر علیه پانته آ بهرام  و در حمایت از ایرج محمدی منتشر کرد که در ادامه می‌خوانید:

«بسمه تعالی

در سالهای اخیر که هجوم همه جانبه فیلم ها و سریال های بیگانه، از یک سو فرهنگ و هنر این مرز و بوم و از سوی دیگر اشتغال هنرمندان هنرهای تصویری را هدف گرفته اند، تولید کنندگان آثار تصویری با مقاومت در  برابر همه کمبودها و نامهربانی ها و فشارهای مالی و اقتصادی، اجازه ندادند به هویت تصویری کشور و همچنین اشتغال هرچند پر مرارت هنرمندان، در هجوم صورت گرفته ذره ای خلل وارد شود.

در روزهای اخیر که یکی از آثار ارزشمند تصویری کشور در قالب سریالی پر مخاطب مورد توجه مردم عزیز کشورمان قرار گرفت، رفتار غیر حرفه ای و به دور از شئون صنفی یکی از عوامل این سریال، کام شیرین شده ذائقه مردم و هنرمندان را تلخ کرد.

بازیگر سالاری پدیده مذمومی که در سالهای اخیر و با ورود سرمایه های نامشخص، گریبان سینما و هنرهای تصویری ما را گرفته است، آینده وضعیت این هنرصنعت را با ابهام روبرو خواهد کرد.

بازیگران سینما و هنرهای تصویری هم همچون دیگر عوامل تولید یک اثر تصویری، از سهمی مساوی در خلق یک اثر هنری زیر نظر تهیه کننده برخوردارند و قطعا در موارد اختلافی محق خواهد بود از طرق قانونی و مسالمت آمیز بدون آنکه لطمه ای به تولید یک اثر هنری وارد کند، حقوق متصوره خود را وصول نماید.

اینکه بازیگری گمان کند به صرف آنکه به اصطلاح راکورد پیدا کرده می تواند با گروگانگیری تولید یک اثر هنری منویات خود را عملی کند، خیالی عبث خواهد بود.

انجمن صنفی شرکتها و موسسات فیلمسازی ایران (آیفیک) بارها در مجامع و نشست های مختلف خطرات بروز این ناهنجاری را به مسئولین امر گوشزد کرده است و از این پس نیز با تصمیمات صنفی از ادامه بروز این ناهنجاری جلوگیری خواهد کرد.

تولیدکنندگان آثار تصویری اجازه نخواهند داد، تولید آثار مورد علاقه مردم و ایجاد کننده اشتغال برای هنرمندان شریف این حرفه، به گروگان عده ای معدود درآید.

در پایان ضمن عذرخواهی از مردم شریف ایران بابت اتفاقات رخ داده در پایانبندی سریال پرمخاطب دلدادگان به تهیه کنندگی آقای ایرج محمدی، حمایت قاطع خود از این شخصیت بزرگوار و پیشکسوت عزیز را اعلام می نمائیم.»

واکنش انجمن بازیگران سینمای ایران

 

در ادامه، روز گذشته شورای مرکزی انجمن بازیگران سینمای ایران هم دست به کار شد و با انتشار بیانیه ای نسبت به بی تعهدی برخی تهیه کنندگان در پرداخت دستمزد بازیگران و عوامل آثار تصویری به صورت عام  و اتفاقات اخیری که برای پانته آ بهرام افتاده به صورت خاص، موضع گرفته و انتقاد کرده است. که مشروح آن را در زیر می خوانید: 

«به نام خدا

 

در  سال های اخیر سنت بسیار ناپسند و غیرعادلانه ای در پروژه های تصویری رایج شده که  تهیه کنندگان به آسانی  ، دستمزد بازیگران و عوامل را در موعد مقرر در قراردادها پرداخت  نمی کنند و علت آن را عدم پرداخت از سوی سازمان یا نهاد سرمایه گذار اعلام می کنند  و این موارد در شرایطی است که در قراردادهای کاملاً یک طرفه ، همه تعهدات بر عهده بازیگران و دیگر عوامل گذاشته شده و تهیه کننده فقط یک مورد را متعهد شده و آن پرداخت  به موقع دستمزد است . دستمزدی که نه هدیه است و نه پاداش ، بلکه جزء حقوق رسمی و به توافق رسیده عوامل یک پروژه محسوب می شود ، که متاسفانه در بسیاری از موارد ، در همین یک بند هم  تهیه کننده به عنوان طرف اول ،  امضاء و تعهد خود را زیر پا می گذارد و به انبوه اعتراض های عوامل کمترین توجهی نمی شود.

سرکار خانم پانته آ بهرام بازیگر محترم و سرشناسی  که سال های سال تمامی مشکلات جاری این حرفه را پذیرفته و به آن احترام گذاشته ، در یک سریال تلویزیونی به دلیل آنکه دستمزدش در موعد مقرر و حتی پس از آن  پرداخت نشده ، ادامه همکاری با آن پروژه را منوط به تسویه حساب بر طبق قرارداد خود کرده،  همین امر باعث شده تا  هجمه ناعادلانه ای علیه ایشان و حرفه بازیگری صورت پذیرد.

 چنانکه در روزهای اخیر انجمن صنفی محترم شرکت ها و موسسات فیلمسازی ایران (آیفیک) پس از سال ها سکوت در برابر انعکاس عمومی و مطبوعاتی انبوه شکایات و اعتراض های بازیگران و عوامل پروژه ها از تهیه کنندگان آثار تصویری، اینک و به بهانه حرکت اعتراض امیز تنها یک  بازیگر  بیانیه ای منتشر فرموده و به جای واکاوی و آسیب شناسی این اتفاق و تحقیق از طرفین ماجرا  ، نسبت به این امر اعتراض نموده و آن را محکوم کرده اند.

انجمن بازیگران سینمای ایران درهمین خصوص و به شکل کلی مواردی را لازم به توضیح می داند ، نخست آنکه این انجمن رعایت «رفتار حرفه ای» و « شئون اخلاقی» و «احترام به مشکلات مالی پروژه ها » را همواره محترم شمرده و از اعضای گرامی خود نیز انتظار انجام آن را داشته و دارد، اما این سوال را مطرح می کند که آیا ماه ها پرداخت نکردن دستمزد عوامل یک پروژه و عدم پاسخگوئی شفاف به آنها و حتی در مواردی تهدید معترضین به اقدام قانونی و اعمال ممنوع الکاری ، رعایت رفتار و اخلاق حرفه ای و احترام به شئونات صنفی است ؟ آیا این شیوه برخورد ،  احترام به کمترین حقوق انسانی، شرعی و عرفی عوامل منجمله بازیگران محسوب می شود؟

از سویی دیگر بسیار جای تاسف است که با توسل به عبارت « بازیگر سالاری » و اشاره به چند مورد انگشت شمار ، بر موج گسترده ی عدم  دریافت حقوق بازیگران  در پروژه های مختلف که چیزی جز « بازیگر آزاری » و عوامل آزاری  نیست سرپوش گذاشته می شود.

همچنین بی تردید ما نیز تایید می کنیم که ورود پول ها و سرمایه های نامشخص و ناسالم نگرانی های جدی ای را برای امروز و فردای هنرهای تصویری کشورمان به وجود آورده و می آورد ، اما آیا به جز تهیه کننده آن پروژه ها فرد دیگری می تواند اجازه ورود و استفاده از این پول ها را بدهد؟

انجمن بازیگران سینمای ایران از انجمن صنفی محترم شرکت ها و موسسات فیلمسازی ایران ( آیفیک ) انتظار دارد در راستای حمایت از حقوق تمامی عوامل و بازیگران آثار تصویری، در انعکاس عمومی از بی عدالتی ها و اجحاف های به عمل آمده در حق عوامل پروژه ها نیز کوتاهی نفرموده و با جدیت  بر وجود و التزام قرارداد واحد مبتنی بر اصول قانونی و دارای کد رهگیری نیز  تلاش و تاکید  نمایند.

مسلماً پایبندی به قانون، احترام به قرارداد و رعایت همه جانبه اخلاق حرفه ای تمامی عوامل یک پروژه از صدر تا ذیل  در کنار هم مبنای اصلی خلق آثار فاخر و  تمامی حرکت های جمعی و گروهی است .

انجمن بازیگران سینمای ایران اعلام آمادگی می کند تا همراه با دیگر صنوف محترم سینمایی در کنار نهادهای صنفی ، اداری و سازمان های مرتبط ، برای حل مشکلات ، اعتراضات و شکایات عوامل مختلف  و همچنین  عبور منطقی از مشکلات جاری  و اعتلای جایگاه محترم و گرامی تهیه کنندگان  پروژه های تصویری، تعامل لازم را به عمل آورده  و همکاری نماید.»

پاسخ ایرج محمدی

پس از آن و ساعاتی قبل، ایرج محمدی تهیه کننده سریال پربیننده چند هفته پیش و پرحاشیه این روزها، بال انتشار بیانیه ای سعی در بازگرداندن آرامش و  به حل مشکل در جلسه ای داخل صنفی دعوت کرد. متن این بیانیه هم به شرح زیر است:

«بنام خدا

در ابتدا ابراز خوشحالی می‌کنم که سریال «دلدادگان» به همت تیم سازندگانش و صدا وسیما پربیننده ترین سریال سال ۹۷ شد. ضمنا من هم مانند خانم پانته آ بهرام از مخاطبین این مجموعه سپاسگزاری می‌کنم که سریال ما را پسندیدند و دنبال کردند چرا که معتقدم بهترین داور همین مخاطبین هستند. در ادامه عرض کنم که اولا از همه کسانی که از سر دلسوزی و همدلی با سازندگان سریال «دلدادگان» و یا سرکار خانم بهرام سخن گفتن و یا عکس‌العملی داشته‌اند سپاسگزاری کنم و امیدوارم همه این واکنش‌ها بدون حب و بغض و از سر دردمندی و انصاف بوده باشد. دوما از دو صنف تهیه‌کنندگان آیفیک و انجمن بازیگران تشکر می‌کنم که نسبت به این موضوع عکس‌العمل نشان دادند.

معتقدم که گفتگو بین این دو صنف می‌تواند به نتایج خوبی به سود طرفین و از سوی دیگر برای آثار هنر تصویری منتهی شود. سوما در این برهه از زمان که کشور عزیزمان مورد هجوم تحریم‌های وحشیانه از سوی دشمنان این سرزمین پر هنر قرار گرفته علی رغم تلاش اینجانب و کارگردان و نویسنده و سایر عوامل متاسفانه ایشان برای قسمت آخر مقابل دوربین حاضر نشدند در صورتی که در شرایط یکسان با سایر بازیگران و عوامل این مجموعه قرار داشته‌اند ولی واکنش متفاوتی نشان دادند. جا دارد که یک اختلاف خانوادگی که ابتدا هم از سوی طرف خانم بهرام در فضای مجازی منتشر شد را به محضر کمیته‌ای مشترک از دو صنف ببریم.

اینجانب و تیم «دلدادگان» حرفمان را می‌زنیم و بانوی هنرمند خانم بهرام هم حرفشان را می‌زنند. باور دارم که دو صنف تهیه‌کنندگان آیفیک و انجمن بازیگران به آن درجه از هوشمندی و بلوغ رسیده‌اند که این ماجرا را حل و فصل نمایند و بیانیه وفاق ملی هنرمندان را در این برهه از زمان به مردم و مخاطبین هنردوست اعلام فرمایند. »

حال باید دید  که واکنش اصناف و پانته آ بهرام به این پیشنهاد چه خواهد بود.