حسام‌الدین سراج تاکید کرد: صدای یحیوی برای روایت این سنفونی حجم لازم را دارد و با تمرین قطعا عالی می شود.

حسام الدین سراج در مورد تغییرات بوجود آمده در نت‌های کنسرت وداع به خبرنگار موسیقی خبرگزاری موج گفت: این چهارمین اجرای این کنسرت در این سال‌هاست که تنظیمش را آقای میرزمانی انجام داده اند و پارتیتورش را هم ایشان نوشته اند. در دور جدید هم تغییراتی در این پارتیتور داده اند که به نظر من بهتر شده است.

وی تشریح کرد: در این کنسرت، فضاهایی هست که نت‌های ربع پرده می خواهد که بعضی از قسمت‌هایش را سازهای ایرانی می‌زنند و سازهای ارکستر هم با آنها همراهی می کنند. به نظر من، فضا خیلی بهتر شده و نظارت آقای شهبازیان را هم داریم که آن هم به بهتر شدن کار افزوده است.

جواد یحیوی - کنسرت عاشورایی وداع

سراج در مورد تغییر رهبری ارکستر و راوی این اثر پس از سه دور اجرای متوالی، گفت: در مورد تغییر راوی باید بگویم که وحید جلیل‌وند دوست ما است اما به دلیل اینکه مشغول کار بر روی یک فیلم‌نامه ای است، امسال در خدمت جواد یحیوی هستیم که او هم خیلی خوب و نسبت به موضوع علاقمند است. ضمن اینکه هم به اشعار تسلط دارد و گوینده و بازیگر هم هست که این به کار خیلی کمک می کند.

این خواننده مطرح آواز ایرانی در مورد تفاوت جنس و حجم صدای یحیوی و جلیلوند گفت: گرچه صدای این دو هنرمند متفاوت است اما من در اولین تمرین، وقتی فرم صدای جواد یحیوی را شنیدم خیلی خوشحال شدم چرا که مشخص بود که کار کرده بود.

وی تاکید کرد: صدای یحیوی برای روایت این سنفونی حجم لازم را دارد و با تمرین قطعا عالی می شود.

نادر مرتضی پور-کنسرت عاشورایی وداع

سراج سپس به رهبری نادر مرتضی‌پور اشاره کرد و گفت: این هنرمند عالی کار می کند و گروه هم با نظم و علاقه سرکار می آیند.

وی ضمن ابراز رضایت و خوشحالی از آنچه که شکل گرفته گفت: من خودم به درگاه خدا روسیاهم ولی این که این دوستان اینقدر برای یک کار معنوی زحمت می کشند قابل تقدیر است.

من که کوچکترین فرد این گروه هستم از همه آنها تشکر می کنم.

حسام الدین سراج در پاسخ به این سوال که با توجه به این که پیشنهاد دهنده این اثر که در طی این سالها از محبوب‌ترین آثار موسیقیایی بوده شما بوده‌اید، آیا به فکر کار جدیدی هستید گفت: بله من به فکر کار جدیدی هستم اما به دلیل اینکه هزینه کار زیاد است، قاعدتا باید همانند کار قبلی، یک موسسه فرهنگی هنری و یا یک نهاد فرهنگی پا پیش گذارد و هزینه ها و تدارکات آن را به عهده بگیرد.

وی در مورد احساسش درباره تکرار اجرای سنفونی وداع گفت: من این تکرار را هم دوست دارم و هر سال محرم که از راه می رسد، این کار را می شنوم و از آن فضای معنوی‌اش لذت می برم.

سراج در پایان در پاسخ به این سوال که آیا همراستا با تغییراتی که در نت ها بوحود آمده او هم نو آوری خاصی در خواندن خود ایجاد کرده است، گفت: من خودم را با گروه تطبیق می دهم و پارتیتور جدید دیگر آن نسخه قدیمی نیست و من باید دقیقا، بر اساس پارتیوتر جدید بخوانم.

ارکستر ملی ایران به مدیریت هنری فریدون شهبازیان، ساعت ۲۰ دوشنبه ۱۴ آبان، با حضور نادر مرتضی‌پور به عنوان رهبر مهمان، حسام الدین سراج در مقام خواننده و جواد یحیوی در نقش راوی در تالار وحدت روی صحنه می‌رود. در این کنسرت قطعاتی چون راز، سرخیل مستان، یک دل و یک بار، شوخ شیرین، راه عشق، وداع و گریه خون از آلبوم عاشورایی وداع به آهنگسازی سید محمد میرزمانی اجرا خواهد شد.