آهنگساز کنسرت وداع معتقد است با حضور نادر مرتضی پور رهبر مهمان ارکستر ملی، این کنسرت رنگ جدیدی پیدا خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری موج، ارکستر ملی ایران به مدیریت هنری فریدون شهبازیان از ۲۷ مهر ماه فعالیت رسمی خود را برای سومین سال به منظور برگزاری کنسرت وداع آغاز کرد. کنسرت وداع به آهنگسازی سیدمحمد میرزمانی، رهبری نادر مرتضی پور، روایت جواد یحیوی و خوانندگی حسام الدین سراج روز دوشنبه 14 آبان در تالار وحدت تهران برگزار می شود. به بهانه برگزاری این کنسرت با سیدمحمد میرزمانی گفتگویی کوتاه انجام دادیم که در زیر می خوانید.

 

سیدمحمد میرزمانی، آهنگساز کنسرت مناسبتی وداع درباره تغییر رهبری و نوازنده های ارکستر ملی برای برپایی این کنسرت و اینکه آیا این کار تکراری محسوب می شود یا جدید، به خبرنگار موسیقی خبرگزاری موج گفت: البته این کنسرت هر زمانی اجرا می شود، برای من جدید است، چون من همیشه فکر می کنم باید تغییراتی در آن ایجاد شود و به نظرم امسال با حضور نادر مرتضی پور، رنگ جدیدی از ارکستر ملی خواهیم شنید.

 

وی تاکید کرد: تجربه نادر مرتضی پور بسیار بیشتر از ما است و رهبر ارکستری است که سال ها در این حیطه فعالیت حرفه ای داشته است و قطعاً نتیجه کار مثبت خواهد بود.

 

آهنگساز کنسرت وداع در مورد جواد یحیوی که به جای وحید جلیلوند در کنسرت وداع به عنوان روای حضور دارد و اینکه آیا جواد یحیوی می تواند جایگزین مناسبی باشد یا خیر، توضیح داد: هر گوینده ای مشخصات منحصربه خودش را دارد، یعنی هر هنرمندی دارای ظرفیت ها و ویژگی هایی است که برای یک کار انتخاب می شود. از طرفی هر چه هنرمند دارای محبوبیت باشد، با مخاطب راحتتر ارتباط برقرار می کند و جواد یحیوی از این نظر چون در صداوسیما حضور داشته، گزینه مناسبی است.

 

وی درباره اینکه آیا در انتخاب جواد یحیوی به عنوان راوی دخیل بوده است یا خیر، گفت: در مورد تغییر راوی کنسرت وداع با من صحبت شد. وقتی که جواد یحیوی پیشنهاد شد، من بسیار خوشحال شدم و در تمرین ها نیز خوب ظاهر شد. به هر حال ما نباید یک چارچوب برای اثر هنری قائل شد، چراکه هر هنرمندی با شیوه و رسم خودش آن هنر را اجرا می کند و این موضوع حتی درباره نوازنده های تک‌نواز نیز صادق است.

 

این آهنگساز باسابقه با اشاره به اینکه امسال در کنسرت وداع بجای سازهای بادی برنجی از کلارینت و فاگوت استفاده شد، بیان کرد: اشاره به تغییر سازهای بادی برنجی به این علت بود که هر اثر هنری می تواند به شیوه های مختلفی اجرا شود و این موضوع درباره راوی نیز صادق است. هرچند وحید جلیلوند خیلی خوب بود و او را دوست داشتم و پس از دو سال کار ارتباط مان را پیدا کرده بودیم و از هم انرژی می‌گرفتیم، اما امسال قسمت شد تا با جواد یحیوی کار کنیم.

 

وی در مورد اینکه آیا نت های کنسرت بازنویسی شده است یا خیر، به خبرنگار موج گفت: یکی از تغییراتی که انجام شد، حذف سازهای بادی برنجی بود. همچنین در نقاطی از کار، آواز به تنهایی داشتیم و عود و نی همراهی می کردند که امسال در پس زمینه آواز ارکستر را استفاده خواهیم کرد. بر این اساس قطعه ای جدید نوشتم که نی و عود با همراهی ارکستر اجرا خواهند شد. در چندین بخش نیز دکلمه تنها اجرا می شد که قطعات موسیقی نوشتم که ارکستر، دکلمه را همراهی کند.

 

میرزمانی در پایان در پاسخ به اینکه چرا نت کنسرت وداع را نوشته است، توضیح داد: اواخر دهه هفتاد بود که با حسام الدین سراج درباره اشعار این کار صحبت کردیم و او پیشنهاد داد این کنسرت را اجرا کنیم. ملودی‌های وداع را خودش کامل کرد و من شروع به تمرین کردم و بعد از آن با حمایت حوزه هنری این کار تولید شد و سال ها این آلبوم به صورت لوح فشرده بازنشر داشته است.