مدیر مدرسه ملی سینمای ایران برپایی اولین همایش بین المللی سینما در عصر دیجیتال را فرصتی برای گفتگو میان سینماگران و دانشگاهیان برشمرد.

به گزارش خبرنگار سینمایی موج، نشست خبری اولین همایش سینما در عصر دیجیتال، امروز شنبه 12 آبان ماه با حضور روح الله حسینی مدیر مدرسه ملی سینمای ایران و دبیر علمی این همایش و میلاد شکرخواه، دبیر اجرایی همایش در محل مدرسه ملی سینما برگزار شد.

 

روح الله حسینی در ابتدا درباره فلسفه برگزاری همایش سینما در عصر دیجیتال توضیح داد: سینما از ابتدای پیدایش تحولاتی بسیاری را گذارنده است، اما مهمترین تحول در دوران کنونی و با پیدایش عصر دیجیتال برای سینما اتفاق افتاده است و گذار از آنالوگ با دیجیتال مهمترین تحول سینما در عصر حاضر است. این تاثیر به حدی تاثیرگذار بوده که تولیدکنندگان، پخش کنندگان و مخاطبان سینمایی را تحت شعاع قرار داده است.

 

وی به برپایی همایش سینما در عصر دیجیتال اشاره کرد و افزود: قرار است در همایش سینما در عصر دیجیتال به بررسی دستاوردهای دیجیتال در عصر حاضر بپردازیم و به همین منظور از کارشناسان و پژوهشگران متخص سینما نیز بهره گرفته ایم تا حوزه های سینما که تحت تاثیر این فناوری هستند، به صورت علمی مورد بررسی قرار بگیرند.

 

حسینی، همایش سینما در عصر دیجیتال را دارای ماهیت میان رشته ای برشمرد و گفت: تغییرات ماهوی سینما در عصر دیجیتال، تحولات نظام کنترل و نمایش، تغییرات داستان و روایت، تحولات مخاطبان سینما و تغییرات و تحولات سینمای ایران در این همایش مورد بررسی قرار می گیرند و بر این اساس، 20 سخنرانی، ۳ کارگاه تخصصی، ۶ پنل تخصصی و ۵۰ سخنرانی تخصصی ترتیب داده شده است.

 

وی تصریح کرد: این همایش همچنین محلی برای ارتباط گسترده میان سینماگران به حساب می آید و به همین منظور از قبل اطلاع رسانی گسترده بین المللی انجام دادیم که حاصل آن حضور 8 مهمان از اروپا، آسیا و آمریکا است.

 

مدیر مدرسه ملی سینما با اشاره به حضور دانشگاهیان در این همایش برای ارتباط عمیق تر با سینماگران، خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه در کشور جشنواره های سینمایی بسیاری برگزار می شود، اما در سینما عادت به گفتگو کمتر رواج دارد و امیدواریم این همایش محلی برای گفتگو میان سینماگران و دانشگاهیان باشد.

 

وی همچنین اظهار کرد: معرفی فناوری‌ های جدید دیجیتال در سینما بخش دیگر این همایش بود که توانستیم با کمپانی های بسیاری ارتباط برقرار کنیم، اما به دلیل موانع موجود، نتوانستیم این بخش را فعال کنیم.

 

حسینی در پایان با بیان اینکه موضوع اصلی این همایش ابزارهای سینمایی نیست، گفت: بحث فرهنگی اجتماعی و ارتباطی برای ما بسیار اهمیت دارد و ما باید آشنایی لازم برای استفاده از این ابزار را داشته باشیم. به همین منظور ۳ فیلم برای نشان دادن تحولات تکنولوژی در ایران، جهان و مشاغل سینمایی تولید خواهد شد که در آینده در مدارس سینمایی و همایش ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.