جمعه اول آبان ماه با برپایی نمایشگاه های متعدد هنرهای تجسمی در گالری های تهران اعم از نقاشی، عکس، مجسمه، چیدمان و دیجیتال آرت برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار تجسمی موج، نمایشگاه های هنری اعم از نقاشی، عکس، مجسمه، چیدمان و دیگر هنرهای تجسمی روز جمعه 4 آبان ماه همچون هفته‌های گذشته در گالری های پایتخت آغاز به کار می‌کنند. در این میان گالری ایوان که 16 شهریورماه نمایشگاه نقاشی های تهمینه میلانی را با چالش های فراوان برگزار کرده بود و بعد از یک روز لغو شد، در اولین جمعه آبان ماه نمایشگاهی جدید را افتتاح خواهد کرد. همچنین نمایشگاه نقاشی و مجسمه هنرمندان نوگرا از دیروز تا امروز و نمایشگاه هفته تصویرگری 97 نیز در گالری های سهراب و خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد. در زیر اسامی برخی نمایشگاه های هنری را می خوانید و علاقمندان گالری گردی این هفته می توانند از این نمایشگاه دیدن کنند.

 

* نمایشگاه هفته تصویرگری 1397؛ نشان حرفه ای تصویرگری ایران از روز جمعه 4 آبان ماه در گالری‌های خانه هنرمندان ایران افتتاح می شود. اینن مایشگاه تا 15 آبان ادامه خواهد داشت.

 

* نمایشگاه نقاشی‌ها و مجسمه‌های هنرمندان نوگرا از دیروز تا امروز، جمعه 4 آبان ماه در گالری سهراب به نشانی خیابان سمیه، قبل از رامسر، شماره ۱۴۲ افتتاح می شود.

 

* نمایشگاه عکس و چیدمان رهام شامخ از زندگی اهالی هامون و جازموریان با عنوان ایران هم روستا دارد از جمعه 4 آبان در گالری ایوان آغاز به کار می کند. این نمایشگاه مجموعه‌ای از عکس‌های سفر به هامون و جازموریان و چیدمانی از زندگی اهالی آنجاست که روزگاری دریاچه و ماهی داشت. در این نمایشگاه نه تنها با محرومیت مردم این منطقه بلکه با زندگی آنها، هنرها و ماحصل دست‌هایشان آشنا می‌شوید. علاقمندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند از ساعت ۱۶ تا ۲۰ به گالری ایوان واقع در الهیه، مهدیه، خیابان جبهه، خیابان لسانی، بن بست حمید، شماره یک مراجعه کنند.

 

* نمایشگاه عکس های رضا باقری با عنوان قاب هایی از آفرینش با ۲۰ اثر جمعه ۴ آبان ماه ساعت ۱۷ در گالری پردیس سینما گالری ملت با حضور استادان، مجموعه داران، دوستداران هنر و هنرمندان افتتاح می شود.

 

* نمایشگاه شباهنگام شامل نقاشی های علی گنجوی جمعه 4 آبان ماه از ساعت ١٦ در گالری سایه افتتاح می‌شود و تا 15 آبان همه‌روزه از ساعت ١١ تا ٢٠ به نشانی کریمخان زند، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، شماره ٢١ میزبان علاقمندان است. در بیانیه این نمایشگاه به قلم مهدیار پیرزاده آمده است: شب از خستگی به خواب رفته است. چهره ها از رخ به رخ شدن روز گریزان اند و جنگ و صلح شان با «رخت» و «خواب» را  در نیم رخ های شبانه دنبال می کنند. اینجا رختخواب همه مساحت زندگی است. این مجموعه، بی نقاب ترین لحظه زندگی انسان است، جایی میان مرز دو جهان.

 

* نمایشگاه رویاهای نامیرا که نمایشگاه انفرادی نقاشی کامبیز حضرت پور است، از 4 تا 14 آبان ماه در گالری شکوه واقع در سه راه فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان شهید سلیمی شمالی، کوچه شهید امیرنوری، شماره ۱۹ برگزار خواهد شد.

کامبیز حضرت پور در بیانیه این نمایشگاه نوشته است: تخیل آدمی هماره به زیبایی‌های طبیعت پیرامونش آمیخته و موجب پیدایی آثار هنری در تاریخ بشر بوده است، طبیعتی که اینک بیش از هر زمان دیگر، مورد غفلت و تخریب انسان قرار گرفته است. در این میان اما، هنرمند در تلاش است تا رویای خویش را به لحظه‌ای نامیرا پیوند دهد. رویایی که خواهان رجعت به طبیعتی آرمانی است. این بازگشت برای کامبیر حضرت‌پور در اتمسفری شاعرانه و فرا واقع و فضایی بین بودن و نبودن میسر شده است. اما این نقطه سیال میان عدم و هست شدن، در دیگر مجموعه‌ حضرت‌پور نیز بروز یافته است. وی در استفاده از مُهرهای قدیمی نیز، رویای خویش را در بازتولید بخشی از فرهنگ ایرانی جستجو می کند که گرچه نامیرا می‌نماید، اما گویی در لابه‌لای دل‌مشغولی‌های جامعه‌ امروز رنگ باخته و اینک در میانه‌ای از بودن و نبودن قرار دارد.

 

* نمایشگاه کپی آوا شامل عکس های شهاب سلیمیان از 4 تا 11 آبان در گالری شمیده واقع در میرداماد، میدان مادر، خیابان شهید سنجابی(بهروز سابق)، بن بست یکم، پلاک8، طبقه اول، واحد12 برپا خواهد بود. این نمایشگاه شامل 48 عکس رنگی با یک روایت خیابانی است و هنرمند نمایش این مجموعه را با چیدمان و پرفرمنس همراه کرده تا تصویر متناقضی از مفهوم کپی در فضای خیابانی ارایه دهد. او در بیانیه نمایشگاه خود نوشته است: این یک داستان نیست! اعترافی‌ست ساده، تپیده بر دیوار یک رویا، یک آوا!

 

* نمایشگاه نقاشی های مریم طاهری با عنوان فرافرش جمعه 4 آبان ماه در گالری تم آغاز به کار می کند. این نمایشگاه به کیوریتوری مهدیار پیرزاده است و گالری تم در خیابان کریم خان زند، نجات الهی شمالی، کوچه زبرجد، پلاک 10 قرار دارد.

‌این هنرمند با تکیه بر عناصر اصلی فرش نظیر موتیف‌ها و اسلیمی ها و رنگ و فرم این مجموعه را پدید آورده است. همچنین در ادامه این نمایشگاه یک پرفورمنس با موضوع فرش های ایرانی فروید برگزار خواهد شد. طاهری در این مجموعه قصد دارد با بازخوانی قصه ها و افسانه های دستبافت های هنر ایرانی، توجه همگان را به ضرورت حفظ رویا برای ساخت جهان جلب کند.

 

* نمایشگاه گروهی نقاشی لایه های خیال از 4 تا 29 آبان ماه در گالری لاله برگزار می شود. گالری لاله در خیابان دکتر فاطمی، ضلع شمالی پارک لاله،روبروی پارکینگ طبقاتی قرار دارد.

 

* نمایشگاه گروهی نقاشی حافظه مشترک از 4 تا 23 آبان ماه در گالری شیرین به نشانی خیابان کریمخان زند، خیابان سنایی، کوچه ی سیزدهم، پلاک 5 دایر خواهد بود.

 

* نمایشگاه گروهی نقاشی این زمان متورم به کیوریتوری احسان ارجمند از جمعه 4 آبان ماه در گالری دنا به نشانی خیابان سپهبد قرنی، بعد از چهار راه طالقانی، کوچه سوسن، پلاک4، زنگ2 گشایش می یابد.

 

* نمایشگاه انفرادی و مروری بر آثار نقاشی خط مهدی کاوش با عنوان پیک مشتاقان از 4 تا 10 آبان ماه در گالری ایده واقع در میدان هفت تیر، خیابان قائم مقام، میدان شعاع، خیابان هجدهم، پلاک۲۶ برگزار می شود.

 

* گالری فرمانفرما از 4 تا 25 آبان ماه میزبان نمایشگاه رخ.داد شامل نقاشی های حمید حلیمی خواهد بود. نقاشی هایی نمایشگاه رخ.داد بر اساس اتفاق، اما با نگرش خاص و سواد بصری حمید حلیمی جهت دار شده اند و پرتره هایش از دل تیرگی ها سر بیرون آورده و به مخاطبان نمایشگاه، خود را اعلام می کنند. گالری فرمانفرما در خیابان کریمخان زند، خردمند شمالی، کوچه اعرابی 2 قرار دارد.

 

* نمایشگاه گروهی چندرسانه ای همپوشانی شامل آثاری از آنیتا عسگری، دنیا فرد، صبا پویا، حامد بابایی و یاسمن زارع جمعه 4 آبان ماه در گالری پلتفرم 3 به نشانی بلوار اندرزگو، عبداللهی جنوبی، پلاک 12 گشایش می یابد.

 

* نمایشگاه نابودگی شامل آثار مرجان ترابی و نمایشگاه حوالی شهر شامل آثار علی شیری از روز جمعه 4 آبان ماه در دو سالن گالری آ به نشانی خیابان کریم خان زند، خیابان عضدی(آبان جنوبی)، کوچه اردشیر ارشد، شماره7 برپا می شود.

 

* نمایشگاه تصویرسازی بهاره کریمی و مهسا رجبی با عنوان «مری پاپینز به اصفهان می‌آید» از 4 تا 7 آبان ماه در گالری کاوه به نشانی خیابان ظفر، انتهای فرید افشار، خیابان دولتشاه غربی، خیابان پروین،کوچه تایباد، پلاک 26 برگزار می شود.

 

* نمایشگاه گروهی یادها شامل آثار نقاشی و نقاشی خط به کیوریتوری مهسا قاسمی و رضا شاه حسینی از جمعه 4 آبان ماه در گالری زرنا به نشانی خیابان انقلاب، بین خیابان وصال شـیرازی و خیابان دانشگاه، کوی اسکو، شماره 10، طبقه دوم گشایش می یابد.