کامبیز درم بخش گفت: کسانی می توانند صلح را ایجاد کنند که جنگ را تجربه کرده باشند.

کامبیز درم بخش که چند روز پیش نشان عالی هنر برای صلح را از ششمین دوره این جشنواره دریافت کرد و چند روز دیگر جدیدترین نمایشگاهش با عنوان جغد آباد افتتاح می شود، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج در مورد فعالیتی که یک هنرمند برای صلح می تواند انجام دهد گفت: یک هنرمند بایستی مردم را با هنرش آگاه کند که چه چیزی بهتر از صلح وجود دارد. صلح یعنی دوستی و محکوم کردن جنگ و اتفاقاتی که امروزه در جهان می افتد گواه این است که ما چقدر به صلح نیاز داریم.

صلح زیباترین کلمه جهان است

وی افزود: به نظر من صلح زیباترین کلمه جهان است که با آن می توانیم یک بهشت درست کنیم. متاسفانه اینها همه یک رویا و آرزو است اما انسان نباید هیچ وقت آرزوهایش را پنهان کند و برای رسیدن به آن باید بسیار تلاش کند.

این کاریکاتوریست اظهار داشت: ولی متاسفانه هیچ وقت صلحی که ما به دنبالش هستیم پایدار نمی شود. بخاطر اینکه عده ای از قلدرهای جهان از این راه زندگی می کنند، چون دنیای ما بر اساس ظلم، ستم، ابرقدرت ها و کارخانجات اسلحه سازی که درآمدشان از جنگ افروزی است، بنا شده است.

وی در پاسخ به این سوال اینکه آیا تیغ هنر برای برپایی صلح کند نیست؟ گفت: البته که این کار به کندی پیش می رود چرا که این جنگجویی در ذات انسان است و از هابیل و قابیل شروع شده و تا اکنون هم ادامه دارد اما باید با تبلیغ دوستی و رفاقت بر روی ذات انسان ها کار کنیم چرا که آنها هستند که مایه جنگ افروزیند.

این هنرمند پیشکسوت که چند روز پیش نشان عالی جشنواره هنر برای صلح را دریافت کرد، افزود: شعار همیشگی من این است که من دشمن خودم را هم دوست دارم و فکر می کنم که اگر چندبار با دشمن هم به نیکی رفتار کنی، بالاخره او هم بعد از مدتی با تو دوست خواهد شد. یعنی هیچ وقت نباید انگیزه تلاش و کوششمان برای صلح را از دست بدهیم.

درم بخش در مورد ویژگی های یک اثر هنری با موضوع صلح گفت: پرداختن به این موضوع در هنر کار بسیار مشکلی است چرا که اکثر مردم جهان این موضوعات را درک نمی کنند و تنها عده محدودی که به آنها روشنفکر اطلاق می شود و در اقلیت هستند، مخاطب اصلی فعالیت برای صلح هستند. من نمی دانم که چگونه باید مفهوم صلح را به انسانهای معمولی، که البته تقصیری هم ندارند، فهماند.

وی تصریح کرد: کسانی می توانند صلح را ایجاد کنند که جنگ را تجربه کرده باشند. یعنی تجربه کردن جنگ خودش بهترین دارو برای صلح است. البته منظور من این نیست که برای فهماندن مفهوم صلح به سراغ جنگ افروزی برویم بلکه معتقدم مردمی مانند مردم ایران که چندین سال درگیر جنگ بوده اند بهتر می توانند مفهوم صلح را درک کنند.

این هنرمند در مورد ششمین نمایشگاه هنر برای صلح گفت: به نظر من نمایشگاه هنر برای صلح باید عمومیت داشته باشد یعنی در فضا و مکانی مردمی تر برگزار شود و افرادی بیشتر از علاقمندان هنر که به گالری گردی عادت دارند، از آن بازدید کنند تا تاثیر خود را بگذارد.

دولت و شهرداری کمک کنند

وی افزود: متاسفانه برگزار کنندگان این جشنواره بودجه لازم را برای عمومی تر کردن آن ندارند در حالی که پول های زیادی صرف بسیاری از کارهای عبث و بیهوده می شود اما چنین جشنواره ای با مشکل مالی روبرو است.

درم بخش ادامه داد: باید دولت با این جشنواره همکاری بیشتری بکند و دست کم فضاهای بزرگتر و امکان تبلیغات بیشتری در اختیار آن قرار دهد و از توسعه وجهه بین المللی آن را حمایت کند؛ حتی شهرداری می تواند یکی از ارگان هایی باشد که می تواند به این کار خیلی کمک کند و حتی با نصب آثار این نمایشگاه در سطح شهر تا  آثار این نمایشگاه به نحوی بیشتر در دسترس مردم قرار بگیرد.

جغد شوم نیست

این هنرمند در مورد نمایشگاه جغدآباد که چند روز دیگر افتتاح می شود گفت: این نمایشگاه بر خلاف آنکه همیشه در ذهن ایرانی جغد موجودی شوم است، وارد فضایی شاد و پر از رنگ می شود. البته این بر اساس نوشته های بسیاری در ادبیات ایرانی است که نشان می دهد جغد نه تنها شوم نیست بلکه در واقع مایه شادی و خوشحالی است و حتی در فرهنگ های دیگر مانند یونان و آلمان سنبل خوشبختی است.

جغدآباد

این هنرمند تاکید کرد: ما در این نمایشگاه نمادین برخورد کرده ایم و دوستان محققی داشته ام که بخشی از متونی که ذکر کرده ام را برای این نمایشگاه جمع آوری کرده اند.

درم بخش افزود: در این نمایشگاه من 40 اثر دارم و دوست جوانی هم به نام سهیل حسینی دارم که 30  اثر را در سالنی مجزا به ارائه خواهد کرد که کارهای من با تکنیک های مختلف چون مداد رنگی، مداد شمعی، مرکب و کلاژ، همگی با دست و طی دو تا سه ماه گذشته انجام شده اما تکنیک این دوست هنرمندم دیجیتال آرت است.

این هنرمند ضمن اشاره به اینکه این آثار برای فروش ارائه می شوند با لحنی طنز آمیز تاکید کرد: این آثار به فروش می رسند و قیمت همه آنها هم به ریال است نه دلار!

شایان ذکر است نمایشگاه آثار کامبیز درم‌بخش و سهیل حسینی به صورت مجزا و با عنوان جغدآباد روز جمعه ۲۰ مهرماه در گالری آ به نشانی خیابان کریمخان زند، خیابان عضدی جنوبی، کوچه اردشیر ارشد، شماره ۷ گشایش می‌یابد و تا اول آبان ماه ادامه خواهد داشت.