فراخوان جشنواره فیلم کوتاه موج کیش برای علاقه‌مندان و داوطلبان حضور در این رویداد سینمایی منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری موج، بر اساس اعلام ابراهیم حصاری، دبیر سومین دوره جشنواره سراسری فیلم کوتاه موج کیش، در این دوره جشنواره که در دو بخش اصلی فیلم کوتاه و فیلمنامه برگزار خواهد شد، فرصتی برای فیلمسازان سینمای کوتاه جزیره کیش نیز فراهم شده است تا به رقابت با همتایان خود بپردازند.

متن کامل فراخوان جشنواره به شرح زیر است:

اهداف جشنواره:

الف– تشویق هنرمندان و سینماگران به تولید آثار متناسب و مطلوب در عرصه سفر و گردشگری

ب– شناسایی و معرفی استعدادهای سینمایی در عرصه فیلم کوتاه کشور

ج– حمایت و تقویت جایگاه فیلم کوتاه به‌عنوان جریانی خردگرا و مستقل در سینمای کشور

د– ایجاد تعامل بین فیلم‌سازان ملی و سینماگران عرصه فیلم کوتاه جزیره زیبای کیش

ه– تلاش برای گسترش، تقویت و جذب مخاطبان فیلم کوتاه در جزیره زیبای کیش

بخش‌های‌ جشنواره:

جشنواره فیلم کوتاه موج کیش در دو بخش زیر برگزار می‌شود:

الف)   فیلم کوتاه

موضوع: سفر و گردشگریموضوع: نگاه ویژه؛ دریاچشم انداز فیلم‌سازان جزیره کیش“فیلمنامه کوتاه”بخش فیلمنامه اورژینالبخش فیلمنامه اقتباسی

الف: فیلم کوتاه

۱ . سفر و گردشگری

تمامی فیلم­ها (مستند و داستانی) با موضوع سفر و گردشگری که سعی در نشان دادن جذابیت­ها و قابلیت‌های گردشگری مناطق مختلف ایران را دارند، می‌توانند با رعایت اصول زیباشناسی در این جشنواره شرکت نمایند. موضوع اصلی این فیلم‌ها می‌تواند موارد ذیل را شامل شود:

فرهنگ‌های قومی، منطقه‌ای، جشن‌ها، آداب و رسوم مناطق مختلف ایرانابنیه و آثار تاریخی و مذهبیمناظر طبیعی و طبیعت شهرها و روستاهامردم‌نگاری اقوام سرزمین ایرانسفر و آنچه پیرامون آن وجود دارد

۲ –نگاه ویژه: دریا

دریا، دریاچه و سواحل به‌مثابه یکی از جاذبه‌ها و ظرفیت‌های گردشگری، می‌تواند بستری مناسب برای تولید فیلم کوتاه باشد؛ بستری که به استفاده از لوکیشن محدود نشود و دریا به‌گونه‌ای دراماتیک و محوری در فیلم کارکرد داشته باشد.

تمامی آثار تولیدی با این هدف و کارکرد، در قالب‌های داستانی و مستند می‌توانند در این بخش حضور یابند.

 ۳.چشم انداز فیلمسازان جزیره کیش:

فیلم‌سازان کیشوند (ساکن در جزیره کیش) می‌توانند آثار خود را در موضوعات جشنواره (سفر و گردشگری – نگاه ویژه”دریا”)، ارسال نمایند.

جوایز:

جایزه بزرگ جشنواره:

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار ومبلغ ۸۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال برای بهترین فیلم به مفهوم مطلق جشنواره

این جایزه می تواند به فیلمی از هر دو بخش سفر و گردشگری و نگاه ویژه: دریا اختصاص داده شود.

جوایز سفر و گردشگری:

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال برای بهترین فیلم داستانی تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال برای بهترین فیلم مستندتندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال برای بهترین کارگردانیتندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال برای بهترین فیلمنامهتندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال برای بهترین دستاورد هنری

جوایز بخش نگاه ویژه (دریا):

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال برای بهترین فیلم داستانیتندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال برای بهترین فیلم مستندتندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال برای بهترین کارگردانیتندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال برای بهترین فیلمنامهتندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال برای بهترین پژوهش برای فیلم مستند

جوایز چشم انداز فیلم‌سازان جزیره کیش:

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال به بهترین فیلم داستانیتندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال به بهترین فیلم مستند

شرایط و قوانین بخش فیلم کوتاه:

شرکت همه‌ی فیلم‌سازان، نهادها، سازمان‌های دولتی و تهیه‌کنندگان بخش خصوصی در جشنواره آزاد است.حداکثر زمان برای فیلم‌های کوتاه ۳۰ دقیقه است.فیلم‌های داستانی و مستندی که بعد از فروردین ۱۳۹۴ تولید شده‌اند می‌توانند در جشنواره حضور یابند.فیلم­هایی که به دوره‌های قبلی جشنواره ارسال شده­اند، امکان ارسال و حضور مجدد در جشنواره را ندارند.با توجه به تغییر شرایط فنی پذیرش آثار، لازم است متقاضیان پیش از ارسال آثار، مفاد بخش “شرایط فنی آثار” را به‌دقت مطالعه کنند.فیلم‌های ارسالی غیرفارسی‌زبان حتماً باید دارای زیرنویس فارسی باشند.مهم:

ثبت‌نام در جشنواره تنها به‌شیوه‌ی اینترنتی امکان‌پذیر است. بنابراین لازم است ثبت نام کنندگان با مراجعه به سایت  www.mowj.kish.irفرم شرکت در جشنواره را تکمیل و کد رهگیری مربوطه را دریافت نموده و هنگام ارسال اثر این کد را همراه با نام فیلم بر روی DVD ارسالی یادداشت نمایند.

شرایط فنی زیرنویس:

زیرنویس فارسی آثار باید به صورت یکپارچه با خود تصویر Merge شده باشد. همچنین پیشنهاد می‌شود برای تمامی آثار از فونت Nazanin با رنگ سفید و حاشیه (stroke ) مشکی استفاده گردد.

فیلم‌هایی که به بخش مسابقه راه می یابند گواهی شرکت در جشنواره دریافت خواهند نمود.فیلم‌هایی که استانداردهای فنی را نداشته باشند از بخش مسابقه حذف می‌شوند.بدیهی است به‌علت فراوانی آثار و محدودیت زمانی، فرمت‌های متفرقه یا فایل‌های دارای اشکال، در مرحله انتخاب آثار شرکت داده نخواهند شد.دبیرخانه جشنواره هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال آسیب‌های ناشی از ارسال نامطلوب آثار از جانب شرکت‌کننده را نمی‌پذیرد.پس از راه‌یابی فیلم‌ها به بخش‌های جشنواره امکان خارج‌کردن فیلم از برنامه جشنواره وجود ندارد.تصمیم نهایی درباره موارد پیش‌بینی نشده که در مقررات حاضر لحاظ نشده و یا ابهامات ناشی از مفاد آن و تغییر در بعضی از مقررات، با دبیر جشنواره است.با ارسال فیلم به جشنواره فیلم کوتاه موج کیش تهیه‌کننده اثر یا نماینده قانونی ایشان به سازمان منطقه آزاد کیش، اختیار و اجازه می‌دهد که فیلم‌های منتخب را فارغ از جنبه انتفاعی و مالی، به‌منظور بهره‌برداری آموزشی و در قالب جلسات نمایش، نقد و بررسی فیلم کوتاه به نمایش درآورد و در این زمینه اعتراضی نخواهد داشت.تکمیل فرم تقاضای شرکت در جشنواره به معنای پذیرش کلیه مقررات اعلام شده است.

شرایط فنی آثار:

تمامی آثار ارسالی باید به صورت فایل دیتا به دبیرخانه جشنواره ارائه گردند. فیلم‌هایی که به‌صورت DVD Video یا همان فایل VOB ارسال شوند در جشنواره پذیرفته نخواهند شد.تمامی آثار بایستی در یکی از قطع‌های Full HD – HDV – DV و لزوماً با فریم ریت‌های ۲۴ – ۲۵ و یا ۵۰ به دفتر جشنواره تحویل داده شوند.نسخه ارسالی آثار باید دارای صدای Stereo باشند.

تذکر مهم:

با توجه به تک‌مرحله‌ای بودن دریافت آثار، در صورت راه‌یابی هر فیلم به بخش مسابقه، فایل ارائه‌شده توسط فیلم‌ساز مستقیماً به نمایش درخواهد آمد، از این‌رو ضروری‌است فیلم‌سازان از ابتدا نسخه نهایی اثر را با کیفیت مناسب و اصلی به دبیرخانه جشنواره ارائه دهند.

فرمت‌های قابل پذیرش:

MXF  –  MOV (H.264)  –  MPEG 4 (H.264)  –  MPEG 2

ب: فیلمنامه کوتاه

تمامی فیلمنامه ­های کوتاه ارسالی که در ذیل موضوعات جشنواره (سفر و گردشگری – نگاه ویژه: دریا) به نگارش‌ درآمده باشند، می‌توانند در این بخش حضور یابند. فیلمنامه ارسالی می‌تواند در یکی از قالب‌های زیر باشد:

فیلمنامه کوتاه اورجینالفیلمنامه کوتاه اقتباسی

جوایز بخش فیلمنامه کوتاه:

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال به بهترین فیلمنامه کوتاه در بخش اورژینالتندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال به بهترین فیلمنامه کوتاه در بخش اقتباسیجایزه ویژه داوران، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال به بهترین فیلمنامه کوتاه

شرایط تخصصی بخش فیلمنامه کوتاه:

ضروری ست براساس متن ارسالی، قبلا فیلمی ساخته نشده باشد .فیلمنامه‌ها باید با رعایت اصول حروف‌نگاری با فونت B Nazanin ، سایز۱۴، فاصله خطوط ۵/۱ و حداکثر در ۲۰ صفحه فقط به صورت فایلpdf و زیپ‌نشده به آدرس سایت جشنوارهart.kish.ir ارسال گردد. فیلمنامه‌هایی که فاقد مشخصات ذکر شده باشند حذف و از جشنواره خارج خواهند شد.نگارش خلاصه سه خطی در ابتدای فیلمنامه الزامی است.در بخش اقتباسی علاوه بر خلاصه سه خطی فیلمنامه می بایست مشخصات کامل منبع اقتباس (شامل عنوان، نویسنده، ناشر، سال انتشار) به همراه خلاصه یک صفحه‌ای از داستان منبع اقتباس درج شود.

مهم:

در هر دو بخش در صفحه اول تنها نام فیلمنامه ارسالی و کد اختصاصی دریافتی از سایت جشنواره قید شود و حتماً از نوشتن نام و نام خانوادگی صاحب اثر (نویسنده) اجتناب شود. از پذیرفتن فیلمنامه‌هایی که نام نویسنده در آن درج شده باشد جلوگیری می‌گردد.

مقررات بخش فیلمنامه کوتاه:

شرکت در جشنواره برای عموم آزاد است.شرکت در جشنواره تنها از طریق تکمیل فرم ثبت‌نام و دریافت کد اختصاصی از سایت جشنواره و سپس بارگذاری فیلمنامه در سایت جشنواره امکان‌پذیر است.فردی که فرم ثبت‌نام جشنواره را تکمیل و ارسال می‌کند به عنوان صاحب اثر شناخته می‌شود. مسئولیت پاسخگویی به هرگونه ادعای افراد حقیقی یا حقوقی در زمینه مالکیت اثر ارائه‌شده بر عهده ارسال‌کننده اثر است و جشنواره هیچ گونه مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت.تکمیل و ارسال فرم تقاضای شرکت در جشنواره به معنای قبول تمام مقررات جشنواره است و تصمیم نهایی در مورد نکاتی که در مقررات پیش‌بینی نشده باشد بر عهده ستاد برگزاری جشنواره خواهد بود.دبیرخانه جشنواره هیچ گونه مسئولیتی در قبال فایل‌های ارسالی خراب برعهده نخواهد داشت.

گاه‌شمار جشنواره:

تاریخ شروع ثبت نام در سایت: ۱۵ مهرماه ۱۳۹۷

تاریخ پایان ثبت نام در سایت: ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۷

مهلت ارسال آثار: ۱۵ دی ماه ۱۳۹۷

اعلام آثار راه‌یافته به بخش مسابقه: ۱۵ بهمن ۱۳۹۷

زمان برگزاری جشنواره: نیمه اول اسفند ماه ۱۳۹۷

مکان برگزاری جشنواره: جزیره زیبای کیش

نشانی ارسال آثار:

نشانی دبیرخانه جشنواره: جزیره کیش، خیابان سنایی، مقابل مسجد امیر (ع)، ساختمان بساک، طبقه دوم، معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش، مدیریت امور هنری، دبیرخانه سومین جشنواره سراسری فیلم کوتاه “موج” کیش

کد پستی: ۷۹۴۱۷۷۳۸۹۹

دبیرخانه: ۰۷۶۴۴۴۵۵۳۸۰

روابط عمومی: ۰۹۰۵۹۵۳۶۷۴۶

سایت جشنواره:  www.mowj.kish.ir

اینستاگرام: Mowjfest

پست الکترونیک: info@mowj.kish.ir