اختتامیه ششمین جشنواره هنر برای صلح با اهدای نشان عالی اش به چهار هنرمند در حالی به پایان رسید که اشک دبیر از بی مهری ها در آمد.

به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری موج، مراسم پایانی ششمین جشنواره هنر برای صلح عصر پنجشنبه 12 مهرماه در گالری پردیس ملت و با حضور هنرمندان و علاقمندان برگزار شد.

در این مراسم علاوه بر مریم جلالی مدیر پردیس سینمایی گالری ملت، مهرنوش برادران مسئول گالری پردیس سینمایی ملت، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و مجید ملانوروزی مدیرکل سابق دفتر هنرهای تجسمی، هنرمندانی چون حسین محجوبی، عباس مشهدی زاده، ایرج میرزاعلیخانی، محسن راستانی، بهنام کامرانی، محمد فرنود، کامبیز درمبخش، تینا پاکروان و بابک برزویه حضور داشتند.

اهدای جایزه مثقالی به نفر برگزیده بخش پوستر

در بخشی از این مراسم ایرج میرزاعلیخانی دبیر بخش گرافیک ششمین جشنواره هنر برای صلح به دو اتفاق در این بخش که تنها بخش رقابتی آن بود اشاره کرد و گفت: ما در این دوره هیات داوران نداشتیم و تمامی آثار توسط فرشید مثقالی یکی از طراحان و اساتید مطرح کشور، بررسی و یکی از آنها انتخاب شد و لوحی با عنوان امضای مثقالی، جایزه ای است که با امضای این استاد پیشکسوت به بهرامی تعلق گرفت. اتفاق بعدی انتخاب پوستر سال آینده از میان پوستر های راه یافته به نمایشگاه است که ملهم از پیشنهادی است که در نخستین بینال گرافیک توسط مرتضی ممیز داده شد و تنها یکبار عملی شد. بر همین اساس پوستر پیود کنسه برای سال آینده انتخاب شد.

وی افزود: در این دوره جشنواره تقریبا از همه دنیا آثاری برای ما ارسال شده و تا جایی که من خبر دارم به زودی این نمایشگاه حداقل در پنج کشور دیگر عینا برگزار خواهد شد.

اشک دبیر در آمد!

در ادامه فریدون فربود پشت تریبون حاضر شد. وی در ابتدا از عوامل ستادی و اجرایی ششمین دوره جشنواره خواست تا به روی سن حاضر شوند.

دبیر جشنواره هنر برای صلح در حالی که بغض کرده بود، ضمن در خواست از حاضران برای تشویق همکارانش گفت: من از همه شما متشکر و شرمنده هستم چرا که سه ماه تمام فقط برای اینکه جشنواره امسال برگزار شود به صورت بیست و چهار ساعته تلاش کردید. من مطمئنم هر کدام از جشنواره های ملی و بین المللی مدعی با بودجه های میلیاردیشان اگر تنها یکی از شما را در اختیار داشتند قطعا نتیجه بسیار بهتری می گرفتند.

ما برای صلح جنگیدیم

وی در ادامه افزود: این ششمین سالی است که در این جایگاه می ایستم و سخن می گویم. عدم حمایت اقتصادی از این جشنواره دردناک است.  عجیب است که حتی برخی از هنرمندان نام آشنا در فضای مجازی به من پیام می دهند که اگر حمایت مادی ندارید، چرا کاسه داغتر از آش شده اید؟ من در پاسخ ایشان می گویم که قطعا ادامه خواهیم داد چرا که ما ما برای صلح جنگیدیم.

فربود افزود: این جشن برای صلح برپا شده بنابراین باید از همه کسانی که با ما همراهی کردند تشکر کنم. از سید علی احمدی مدیرعامل موسسه تصویر شهر سپاسگزاریم که این مکان را برای کاخ جشنواره در اختیار ما قرار دادند و بسیار خوشحالم که در این دوره به پردیس سینمایی ملت نقل مکان کردیم. اگر تماسهای خانم جلالی با آقای اربابی نبود هرگز این دوره جشنواره برگزار نمی شد. کاش ترتیبی اتخاذ می شد تا پردیس سینمایی ملت به صورت دائمی به عنوان کاخ جشنواره اعلام می شد.

وی افزود: در پنل پشت سر من تعداد زیادی نشان متعلق به موسسات فرهنگی و هنری و خصوصی می بینید که با همکاری آنها کار را پیش بردیم.  بعد از شش سال با حمایت رضا حداد و شبکه آفتاب و همکاری سازمان زیباسازی شهرداری تهران بیلبورد دار شدیم. امسال مشکل کارت دعوت و چاپ آثار را نداشتیم چرا که کلیه این امور را مجموعه رهنما و رضا شاه حسینی متقبل شدند. پرهام بازغی برادر پژمان بازغی اسپانسر ضیافت پایانی است و محمد سلوکی هم بدون هیچ چشم داشتی پذیرفت که اجرای برنامه امشب را بر عهده بگیرد.

دبیر جشنواره هنر برای صلح در ادامه به مسائل مالی جشنواره اشاره کرد و گفت: شش سال است که قرار است از درآمد این نمایشگاه فعالیت بشر دوستانه انجام دهیم. در واقع در صورت فروش آثار، ۶۰ درصد متعلق به هنرمند است و از مبلغ باقی مانده و بر اساس توافق انجام شده بخشی از درآمد به گالری محل برگزاری تعلق می گیرد و ما بقی برای انجام امور و فعالیت های بشر دوستانه هزینه شود. اما تا امروز ما حتی هزینه های جار جشنواره را هم نتوانستیم تامین کنیم. شاید این به این دلیل است که رانت ن و ژن خوب هم نداریم و آقازاده هم نیستیم.

تابش تنها مدیر دولتی بود که از این نمایشگاه دیدن کرد!

فربود سپس از مدیران فرهنگی و هنری انتقاد کرد و گفت: علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی تنها مدیر دولتی بود که از نمایشگاه هنر و صلح بازدید کرد، در حالیکه من شخصا کارت دعوت را برای دکتر حسینی معاون هنری وزارت ارشاد و هادی مظفری مدیر مرکز هنرهای تجسمی ارسال کردم.

وی در انتها افزود: ما قطعا دوره های بعدی را هم اجرا خواهیم کرد ضمن اینکه در این دوره به دلیل تقارن با ایام سوگواری محرم و سفر بخش موسیقی را با تاخیر برگزار خواهیم کرد و به زودی زمان آن اعلام خواهد شد.

هنر بالاتر از سیاست و صلح آفرین است

پس از آن بهنام کامرانی، مشاور هنری جشنواره هنر برای صلح در سخنان کوتاهی گفت:  کار کردن برای صلح ساده نیست و در عین حال پیچیده هم نیست.

وی افزود: ما روی کیفیت خیلی صحبت کردیم و سعی کردیم که در سطح قابل قبولی باشد. تصمیم گیری در این مورد بسیار سخت بود چرا که خیلی از هنرمندان صاحب نام با آثار خوب اما غیر مرتبط در خواست حضور داشتند و یا جوانانی پرشور آثاری را ارسال می کردند که حضورش در نمایشگاه برایشان مهم بود اما واقعا هیچ کدام مقدور نبود.

این مدرس دانشگاه گفت: فکر می کنم که ما یک خانواده هستیم که در چنین رویدادهایی باید بگوییم که ما ملتی صلح پرور هستیم و معتقدم که هنر بالاتر از سیاست و صلح آفرین است و می تواند دین ها، فرهنگ ها و نژادهای مختلف را به هم برساند.

علیرضا تابش

پس از آن نوبت به علیرضا تابش مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی رسید. وی در سخنان کوتاهی گفت: خوشحالم که شاهد برپایی ششمین دوره این جشنواره هستیم و وسعت بین المللی خوشحالم  وسعت بین المللی این جشنواره اضافه شده است. به نظرم مجموعه پردیس گالری ملت فضای مناسبی برای برگزاری این جشنواره است.

وی افزود: ترویج صلح در جامعه خشن و دردمند امروز مدیون نگاه هنرمندانه شما است.

جشنواره درست و درمانی در سطح کشور نداریم

مجید ملانوروزی مدیر سابق مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد که این روزها در اکثر برنامه های هنری حاضر می شود، سخنران بعدی این مراسم بود و گفت: متاسفانه ماهم در حوزه دولتی برای این جشنواره کار خاصی نتوانستیم انجام دهیم به جز موارد محدودی مثل خرید چند اثر یا چاپ کاتالوگ.

وی با اظهار اینکه جشنواره درست و درمانی در سطح کشور نداریم، افزود: در کشور اکثر جشنواره ها دستخوش عواملی همچون تلاقی تاریخ های شمسی و قمری و یا تغییر مدیریت ها و به تبع سیاست ها می شوند و معمولا از یک هویت و نظم خاص برخوردار نشده اند. این جشنواره از معدود جشنواره هایی است که به نسبت توانسته یک قوام خوبی پیدا کند و جشنواره هنر برای صلح  یکی از بهترین جشنواره ها است.

تا من هستم جشنواره هنر برای صلح در پردیس ملت برگزار می شود

در ادامه نوبت به بخش پایانی و تقدیر ها رسید. در ابتدای این بخش  سید علی احمدی و جلالی نشان عالی تقدیر ششمین جشنواره هنر برای صلح را دریافت کردند. این در حالی بود که مدیرعامل موسسه تصویر شهر در این مراسم حضور نداشت و مریم جلالی مدیر پردیس سینمایی گالری ملت، ضمن دریافت هر دو تقدیر نامه گفت: به دلیل اینکه ما مدیران از آینده خود خبر نداریم نمی توان قول دائمی بدهم اما اعلام می کنم تا زمانی که من در این سمت باشم، جشنواره هنر برای صلح  در این پردیس برگزار خواهد شد

اهدای نشان عالی هنر برای صلح به 4 هنرمند پیشکسوت

پس از آن مشهدی زاده و محجوبی برای اهدای یکی از چهار نشان عالی این جشنواره به روی سن حاضر شدند. این نشان برای سراینده اشعاری همچون «تو ای پری کجایی» و «ایران ای سرای امید» یعنی امیرهوشنگ ابتهاج متخلص به سایه در نظر گرفته شده بود که او هم به دلیل، کسالت در این مراسم حضور نداشت.

بهرام بیضایی نویسنده وکارگردان عرصه سینما و تئاتر کشور که چند سالی است ساکن امریکاست، دومین منتخب این دوره جشنواره برای دریافت نشان عالی هنر برای صلح بود که تینا پاکروان به نمایندگی این نشان را دریافت کرد.

پس از آن، سومین نشان عالی هنر برای صلح به حسین محجوبی، نقاش صاحب نام و چهره بین المللی کشور به دلیل سالها تلاش برای ترسیم نقوشی دلنشین و آرامش بخش در حمایت از طبیعت اهدا شد.

کامبیز درم بخش طراح و گرافیست هم آخرین نشان عالی هنر برای صلح این دوره جشنواره را دریافت کرد. وی در سخنانی گفت: من تلاش برای صلح را از زمان جنگ امریکا و ویتنام شروع کردهام و متاسفانه باید بگویم شرایط بهتر نشده است. صلح را باید از خودمان و خانواده مان شروع کنیم. این اتفاقاتی که در طی این چند ماه در کشور خودمان دیدم بسیار تاسف بار و نا امید کننده بود.

پس از آن  محمد فرنود که برای اهدای جوایز به روی سن آمده بود در سخنان کوتاهی گفت: با دیدن اشک های فربود یاد روز اولی که به دفتر من آمد و تصمیم بهخ اجرای چنین جشنواره ای داشت افتادم که به او گفتم نگران نباش تو اولین نقطه را می گذاری و بقیه سایر نقاط را خواهند گذاشت. اگر بدانیم نقطه ها را چگونه پشت هم بگذاریم به خط تبدیل می شود و اگر خطها تنومند شود به ستون تبدیل می شوند.

وی افزود: امروز این جشنواره راه خود را پیدا کرده است.

این مراسم با برید کیک تولد ششمین سال فعالیت و یک عکس یادگاری با حضور هنرمندان حاضر کار خود را پایان داد.