مجید سعیدی گفت: واقعیت این است که هیچ عکاس جنگی جنگ طلب نیست و عکس های جنگی تلاشی برای صلح است.

مجید سعیدی عکاس مستند و جنگ در گفتگو با خبرنگار تجسمی خبرگزاری موج، در رابطه با حضور یک عکاس جنگ در ششمین جشنواره هنر برای صلح گفت: نکته مهم این است که ما نه برای جنگ بلکه با هدف صلح کار می کنیم و اگر واقعیت را بخواهید رشته تخصصی من صلح است.

این عکاس مطرح تصریح کرد: در حقیقت ما همه تلاشمان را می کنیم تا صلح برپا شود. چرا که خواه نا خواه بر روی موضوع جنگ کار می کنید و با عکسهایتان تاثیر گذار هستید، ماند آن کاری که عکاسان بزرگ در زمان جنگ جهانی دوم یا جنک امریکا و ویتنام انجام دادند و این جنگ ها فقط به خاطر تاثیری که روی مردم حساس دنیا و آمریکا گذاشتند، خاتمه پیدا کنند و به صلح انجامید.

سعیدی تاکید کرد: اصولا کار عکس های جنگی تلاش برای صلح است و من کسی را ندیدم که بگویدمن عکاسی می کنم برای جنگ، در واقع کسی جنگ طلب نیست.

این هنرمند عکاس در پاسخ به این سوال که عکس های جنگی شما بیشتر نگاهی هنری دارد یا خبری؟ گفت: واقعیت این است که هر فردی در زندگی اش دوره های مختلفی را تجربه می کند و ن هم از این قاعده مستثنی نیستم. بر همین اساس دیگر عکاسی جنگ نمی کنم و اگر به من بگویند که به برای عکاسی جنگ برو نمی روم. این مقتضای زمانی بود که علاقه، سن کمتر و جسارت بیشتری داشتم و الان با بالا رفتن سنم نگاه و بینشم به دنیا تغییر کرده و ترجیح می دهم که خیلی نزدیک به جنگ نباشم و دور بایستم. به همین دلیل در حال حاضر کارم تفاوت بسیاری با گذشته کرده است و بیشتر مستند اجتماعی عکاسی می کنم.

وی که ۷ بار مقام اول فستیوال مطبوعات ایران را از آن خود کرده و برنده ده ها جایزه معتبر عکاسی ملی و بین المللی است افزود: در مورد اینکه چقدر نگاهم هنری است، من نمی توانم حرفی بزنم و قضاوتی است که به کسانی که کارم را می بینند و برداشتی که می کنند بستگی دارد. ولی به هر حال من اعتقاد دارم که عکاسی و حتی عکاسی جنگ شاخه ای از هنر است ولی اینکه هر کسی چه درجه ای از هن را دارد و چقدر کار کرده است را به بیننده واگذار می کنم و اوست که باید تشخیص دهد.

وی در مورد اثرش در نمایشگاه هنر برای صلح توضیح داد: مطابق با آیین نامه این جشنواره من هم یک اثر در این نمایشگاه دارم ظاهرا حتی پیش از افتتاح نمایشگاه به مبلغ یک و نیم میلیون تومان فروش رفته است. من چند سالی است که با موبایل عکاسی می کنم و این یکی از عکسهای موبایلی من است که موضوعش یک اسب است که خیلی هم ربط مستقیمی به صلح ندارد و بیشتر از آثار زیست محیطی است.

مجید سعیدی در پاسخ به اینکه از این اثر ارائه شده چند کپی به فروش خواهد رسید گفت: من برای آثارم محدودیت ادیشن نمی گذارم و مانند کارت پستال می توانم آن را سالها چاپ کنم و به فروش برسانم.

وی در رابطه با ارزیابی اش از این جشنواره اظهار کرد: خیلی مجموعه خوب و از معدود رویدادهای مستقل و بدون وابستگی به ارگان و نهاد خاصی است که به رغم وجود پاره ای از کم و کاستی ها که به طور طبیعی در هر مجموعه ای وجود دارد، فعالیت خوشایندی اتفاق افتاده است.

سعیدی تاکید کرد: این که با موضوع صلح همه رشته های هنری و بویژه تجسمی را دور هم جمع کنی فرایند خوبی است.