محسن وزیری مقدم، طراح، نقاش و مجسمه‌ساز صبح جمعه 16 شهریورماه به دلیل بیماری سرطان روده در رم ایتالیا درگذشت.

به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری موج، محسن وزیری مقدم، طراح، نقاش و مجسمه‌ساز که مدت دو سال از بیماری سرطان روده رنج می برد، صبح امروز جمعه 16 شهریور در سن 94 سالگی در بیمارستانی در شهر رم دارفانی را وداع گفت.

بر اساس اعلام فرزند این هنرمند پیشکسوت، پیکر محسن وزیری مقدم در شهر رم دفن می شود.

محسن وزیری مقدم متولد 5 خرداد 1303 بود. او از نخستین دانش‌آموختگان دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود و در سال‌های ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۵ ریاست دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران را بر عهده داشت. وی یکی از شاخص‌ترین نقاشان نوگرای ایران بود که با رویکرد مدرنیستی و سبکی شخصی، آثاری بدیع و منحصر به فرد خلق کرده است.

وزیری‌مقدم به ساخت مجسمه‌های چوبیِ مَفصلی و متحرک مشهور است و با توجه به رویکرد مدرنش، برای اولین بار آثاری ساخت که مخاطب می‌توانست در اثر هنری دخالت داشته باشد.

رویین پاکباز و یعقوب امدادیان ب‍ا ه‍م‍ک‍اری ت‍وک‍ا م‍ل‍ک‍یدر کتاب: پ‍ی‍ش‍گ‍ام‍ان ه‍ن‍ر ن‍وگ‍رای ای‍ران: محسن وزیری مقدم که توسط موزه هنرهای معاصر تهران و مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی منتشر شده به مرور زندگینامه و تحلیل برخی از آثارش پرداخته اند.

او نزدیک به یک دهه از سال ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۵ دروسی همچون طراحی، نقاشی و چاپ دستی پرداخت و نخستین بار در سال ۱۳۵۰ کلاس پایه و اصول طراحی را در دانشکدهٔ هنرهای تزئینی (دانشگاه هنر) و دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران مشغول آموزش هنر بود و به دلیل به سبب ایجاد سبک جدید در هنرآموزی و حذف شیوه های کهنه و کمال‌الملکی در دانشکده هنرهای زیبا نیز از پیشگامان هنر مدرن ایران می‌نامند.

از این هنرمند و مدرس هنر چند کتاب در ایران به چاپ رسیده که بخشی از آن از جمله کتاب شیوهٔ طراحی (چاپ اول: ۱۳۶۰)، سال‌ها در زمره کتب درسی و پایهٔ طراحی در ایران بوده‌است. برخی از آثار منتشر شده او عبارتند از : 

  • شیوهٔ طراحی. جلد اول، تهران: سروش.
  • طراح‍ی‌. [ک‍ت‍اب‍ه‍ای درس‍ی] س‍ال اول و دوم ه‍ن‍رس‍ت‍ان نظام قدیم. تهران: وزارت آم‍وزش و پ‍رورش.
  • راهنمای نقاشی.
  • طراحی (۲). [ک‍ت‍اب‍ه‍ای درس‍ی] ن‍ظام ج‍دی‍د آم‍وزش م‍ت‍وس‍طه. تهران: وزارت آم‍وزش و پ‍رورش.
  • ان‍دی‍ش‍ه و ک‍ار پ‍ُل ک‍ل‍ی. ورن‍ر ه‍اف‍ت‍م‍ان. (مترجم: محسن وزیری‌مقدم). تهران: سروش.
  • شیوهٔ طراحی ۲. جلد دوم، تهران: سروش.
  • چهارده گفتار دربارهٔ نقاشی، گرافیک و مجسمه‌سازی. تهران: نشر شهر.
  • یادمانده‌ها. تهران: مشق هنر.