محمد دبیرسیاقی ادیب پیشکسوت در بیمارستان بستری است. دبیرسیاقی ۹۹ ساله مدتی است به عوارض کهولت سن دچار است.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد دبیرسیاقی نویسنده، پژوهشگر و مصحح متون کهن ادبیات فارسی در بیمارستان بستری است. دبیرسیاقی ۹۹ ساله مدتی است به عوارض کهولت سن دچار است.

یکی از کارکنان بیمارستان مهرگان استان قزوین با تأیید بستری شدن محمد دبیرسیاقی ادیب پیشکسوت در بخش آی سی‌ یو (مراقبت‌های ویژه)  گفت: ایشان سه روز است که در این بخش بستری شده و وضعتش از زمانی که بستری شده، بهتر شده است.

دبیرسیاقی ۹۹ ساله مدتی است به عوارض کهولت سن دچار است.

سیدمحمّد دبیرسیاقی (زادهٔ ۴ اسفند ۱۲۹۸ خورشیدی در قزوین) پژوهشگر، نویسنده، شاعر، مدرس ادبیات فارسی و مصحح متون کهن پارسی است. چند سال قبل در زندگی‌نامه‌اش نوشته است: «امروز به نودودومین سال عمر پا نهاده‌ام و بی‌شک از این‌که چندگاه دیگر خواهم زیست، ناآگاهم؛ خدای تعالی داند و بس. عرض عمر حساب دیگری نیز دارد؛ بدین شرح ۶۲ سال با پدر که در ۱۳۶۰ شمسی درگذشت، ۷۶ سال با مادر که در ۱۳۷۴ دار فانی را وداع گفت، تا امروز ۶۴ سال با همسر و ۶۰ سال با فرزندان».

محمد دبیرسیاقی

دبیرسیاقی در سال‌های ۱۳۲۶ تا ۱۳۳۴ در گردآوری لغت‌نامه دهخدا با علی‌اکبر دهخدا همکاری داشت و از نخستین دستیاران دهخداست؛ او مدت ۹ سال با علامه علی‌اکبر دهخدا در تنظیم مطالب حروف «ظ»، «ض»، «ل» و «پ» و ۱۱ سال با دکتر محمد معین در «لغت‌نامه دهخدا» و در انجمن ایران‌شناسی همکاری داشته است. پس از پایان تالیف لغت‌نامه دهخدا، بنا به وصیت علامه دهخدا در کنار دکتر معین و دکتر سیدجعفر شهیدی به بررسی و تالیف لغت‌نامه پرداخت. دهخدا از او به عنوان یک جوان کوشا در زمینه تنظیم لغت‌نامه یاد کرده است.

دبیرسیاقی تاکنون نزدیک به ۸۰ متن ادبی و تاریخی را تصحیح و منتشر کرده‌ است، که از میان آن‌ها می‌توان به «شاهنامه فردوسی»، «دیوان منوچهری»، «نزهةالقلوب»، «فرهنگ سُروری و سلطان جلال‌الدین خوارزمشاه» و «تصحیح لغت فرس اسدی طوسی» اشاره کرد.