نویسنده کودک و نوجوان گفت: اجرای طرح های اعطای یارانه نشر از طریق کتابفروشان به ویژه «تابستانه کتاب» بسیار ارزشمند است.

مژگان شیخی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری موج با بیان این که اجرای طرح های اعطای یارانه نشر از طریق کتابفروشان به ویژه «تابستانه کتاب» بسیار ارزشمند است، گفت: سیاست اختصاص یارانه بیشتر به آثار تألیفی در سال جاری، به مولفان و ناشران داخلی کمک می کند تا تألیفات بیشتری به بازار کتاب راه یابد.

مژگان شیخی درباره طرح «تابستانه کتاب» چنین اظهار کرد: هر اقدامی که به فرهنگ کتابخوانی کمک کند، قابل تقدیر است. از این منظر از طرح های اعطای یارانه نشر از طریق کتابفروشان اعم از «پائیزه کتاب»، «عیدانه کتاب» و «تابستانه کتاب» استقبال می کنم و با توجه به اخبار موجود در این حوزه در رسانه های مکتوب و مجازی، متوجه این استقبال از سوی کتابفروشان نیز شده ام.

این نویسنده کودک و نوجوان ادامه داد: با اجرای طرح های اعطای یارانه نشر از طریق کتابفروشان به ویژه «تابستانه کتاب» فروش کتاب این صنف افزایش یافته است؛ این موضوع در شرایطی که چرخه اقتصادی ناشران با بحران مواجه شده، بسیار ارزشمند است.

شیخی ضمن تأکید بر اجرای مستمر طرح های اعطای یارانه نشر از طریق کتابفروشان، گفت: اختصاص یارانه بیشتر به آثار تألیفی در طرح «تابستانه کتاب 97» کار بسیار نیکویی است و کاملاً با آن موافق هستم.

وی توضیح داد: چرا که متأسفانه آثار تألیفی با اقبال کمتری مواجه هستند. مولفان داخلی متأسفانه با معضلات و مشکلات اقتصادی فراوانی مواجه هستند. آن ها شاید سال ها برای نگارش یک اثر زحمات زیادی را متحمل شوند و همواره نگرانی انتشار یا عدم انتشار آثارشان را دارند.

این نویسنده افزود: این سیاست (اختصاص یارانه بیشتر به آثار تألیفی) به مولفان و ناشران داخلی کمک می کند تا تألیفات بیشتری به بازار کتاب راه یابند. البته ناگفته نماند که مشکلات کتاب، فقط این موضوع نیست بلکه این حوزه با معضلات زیادی اعم از مشکلات پخش مواجه است که به اعتقاد من خانه کتاب و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تنهایی نمی توانند این معضلات را رفع کنند بنابراین تمام دستگاه ها و ارگان های کشور باید در این زمینه بسیج شوند؛ اگر چنین شود شاید بتوان گفت که اِعمال این سیاست، در آینده امکان تولید آثار تألیفی فاخر را فراهم می کند.