مدیر امور بین‌الملل اداره‌کل هنرهای نمایشی با اشاره به اینکه جشنواره فجر ویترین تئاتر کشور نیست می‌گوید، محدودیت‌های موجود در ایران مانع از حضور بسیاری از گروه های تئاتری مطرح دنیا در کشور شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، سعید اسدی در برنامه‌ای با موضوع بررسی تئاتر بین‌الملل و حضور تئاتر کشورهای دیگر در ایران، بیان کرد: جشنواره تئاتر فجر سعی دارد تا فرصت مناسبی را برای گفت‌وگو میان فعالان تئاتر داخلی و خارجی فراهم کند. البته جشنواره تئاتر فجر رویدادی تخصصی است و در طول سال‌های گذشته تعاریف مختلفی در حوزه تخصصی بودن یا عامی بودن جشنواره فجر وجود داشته است.

طبق گزارش رسیده از روابط عمومی برنامه رادیویی پرده آخر شبکه گفت‌وگو که اسدی در آن صحبت می‌کرد، این مدیر تئاتری با اشاره به این که بسیاری از افراد جشنواره تئاتر فجر را ویترین تئاتر ایران می دانند، گفت: با توجه به ظرفیت‌های جشنواره تئاتر فجر نمی‌توان این رویداد را ویترینی برای کل تئاتر ایران دانست، چرا که مباحث ملی و تشویقی موجود در این جشنواره می‌تواند سبب کاهش کیفیت برگزاری آثار شود.

وی درباره حضور تئاترهای غیر ایرانی در جشنواره تئاتر فجر هم توضیح داد: به دلیل محدودیت‌ها و رعایت‌های اخلاقی و عرفی موجود در ایران دعوت از تئاترهای خارجی برای حضور در جشنواره تئاتر فجر امری پیچیده و دشوار است و به به دلیل همین محدودیت‌ها، بسیاری از گروه‌های تئاتری مطرح دنیا امکان حضور و اجرا در سالن‌های داخل کشور را ندارند.

اسدی با اشاره به گسترش پدیده‌های میان رشته‌ای در تئاتر تصریح کرد: جشنواره فجر در تلاش است تا پدیده‌های جدید میان رشته‌ای که در تعامل با تئاتر پیش می روند را به جامعه تئاتر و علاقه‌مندان این هنر معرفی کند.