آلبوم ایران من به آهنگسازی سهراب پورناظری و خوانندگی همایون شجریان شامگاه چهارشنبه ۲۴ مرداد ماه در تالار وحدت رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری موج، اجرای برنامه رونمایی از آلبوم ایران من، که با استقبال علاقمندان و البته دقایقی تاخیر آغاز شد را مهدی پاکدل به عهده داشت. در ابتدای این مراسم کلیپی از سخنان هنرمندان مطرح عرصههای مختلف هنری کشورمان همچون شهرداد روحانی، جعفر پناهی، اصغر فرهادی، آیدین آغداشلو، پژمان حدادی، کیخسرو پورناظری ، مهناز افشار که از اجرای پروژه سی تقدیر کرده بودند به نمایش درآمد و پس از آن با دعوت مجری، امیرحسین ماحوزی دارای دکترای ادبیات زبان پارسی و مدرس دانشگاه به روی صحنه آمده و توضیحاتی در مورد انتخاب قطعات و اشعار پروژه سی و این آلبوم موسیقایی گفت: برای من باعث افتخار است که در چنین مجلسی می توانم درباره آلبوم ایران من صحبت کنم. آغاز پروژه سی برای من تولد دوباره گوسان‌ها بود که روایت‌گران داستان سرزمین‌شان با نوای خوش بودند.

وی در بخشی از سخنانش با اشاره به اینکه عوامل پروژه سی متوجه اهمیت شاهنامه بودند، گفت: دست اندرکاران این پروژه خود را در ابتدای سفر جدیدی احساس می کردند و یکی از مشکلاتشان انتخاب داستانی از شاهنامه بود که در نهایت به داستان عشق زال و رودابه و ماجرای رستم و اسفندیار رسیدیم.

این استاد دانشگاه که در میان سخنانش ضمن به تحلیل زیبایی‌شناسی و مفهومی اشعار، بخش هایی از شاهنامه را هم می خواند، افزود: می بینیم که رستم از خردسالی عشق به میهن و نگهبانی از آریاییها در وجودش نهادینه می شود و برای حفظ میهن هفت خوان را طی می کند و در نهایت در آزمونی سخت در عشق وطن را به عشق فرزند ترجیح می دهد.

این آلبوم سنگین‌ترین پروژه طول دوران فعالیتم بود

در ادامه سپس قطعه اسفندیار از آلبوم ایران من پخش شد و سپس سهراب پورناظری آهنگساز این آلبوم به روی صحنه آمد و گفت: این آلبوم سنگین‌ترین پروژه ای بود که در طول دوران فعالیتم به انجام رساندم و به همین دلیل با وسواس زیادی که برای تولید به خرج دادیم باعث تاخیر در انتشارش شد. این اثر در ایران، ترکیه و آمریکا ضبط شده  و زمانی بیش از ۲۰۰ ساعت صرف تولید آن کرده ایم که امیدوارم شما آن را دوست داشته باشید.

وی افزود: ما سالهاست به رغم همه سختی‌ها در حوزه موسیقی فعالیت داریم و در این همه دوارن ایران سرزمین عشق اول و آخر من است که این راه یاری همایون شجریان به عنوان یک پشتوانه بزرگ باعث شد این آثار به ثمر بنشیند.

پورناظری در ادامه با تاکید بر اینکه به عشق وطن در ترکیب سازی آلبوم ایران من هم غالب سازها ایرانی بوده، ترکیب سازی آلبوم گفت: گرچه آشنایی ما به سالها قبل باز می گردد اما همکاری ما از سال 90 با تولید آلبوم نه فرشته ام نه شیطان آغاز شد و در این مدت تلاش کردیم تا طیف وسیعی از علاقه مندان موسیقی ایرانی را موسیقی ایرانی ارتباط دهیم. ما سالها موسیقی مقامی را اجرا کرده بودیم و می توان گفت اتوبان چهاربانده ما همین بود. ما مطمئن بودیم که بعد از آرایش غلیظ با هجمه هایی زیادی برخورد خواهیم کرد. اما بسیار خوشحالیم که مخاطبان ما حتی کودکان کارهای ما را که بر اساس اشعار بزرگان ادبیات ما است زمزمه می کنند و حتی تصاویری از کارهای ما با صدای خودشان را برای من ارسال می کنند و این برای ما که همواره به سرزمین ایران فکر می کنیم دستاورد بزرگی است.

این آهنگساز گفت: برگزاری کنسرت نمایش های سی هم تجربه بسیار ارزشمندی برای ما بود و اتفاقی که افتاد راهی را برای موسیقی ایران باز کرد و دریچه ای از موسیقی ایرانی برای مردم باز شد. تمام آرزوی ما این است که همه سالن ها پر و همه همکاران ما موفق باشند و تمام هنر و سالن‌های دیگر بتوانند از دستاوردهای این پروژه منتفع شوند.

او در ادامه گفت: خیر دیگر این پروژه این بود که برای اولین بار مجوز اجرای موسیقی در یکی از مراکز میراث فرهنگی و تاریخی بود جیزی که در دنیا رواج دارد و باعث معرفی این آثار در کشورها می شود اما تا پیش از این در ایران تجربه نشده بود و باعث شد که ۱۲۰ هزارمخاطب از برنامه ما در یک مکان تاریخی در کمال امنیت و نظم دیدن کنند.

این هنرمند نوازنده و آهنگساز ضمن ابراز امیدواری برای اینکه روزگاری که در آن قرار گرفتیم هر چه زودتر خوش رنگ تر شود و و آلبوم ایران من هم دل مخاطبین را خوش‌تر کند، گفت: به دلیل عدم رعایت کپی رایت در سرزمین ما، توزیع لوح فشرده آلبوم موسیقی هیچ انتفاعی برای ما ندارد اما این اثر عشق ما به شماست. امیدواریم با شکل جدیدی که این سی دی به شما عرضه می شود بفهمیم که تیراژ واقعی اثر چقدر است. من در اینجا از برادرم تهمورس تشکر می کنم که در این چند ساله واقعا ما را حمایت کرد و طی یک سال گذشته برای یافتن روش جدید توزیع تلاش کرده است.

پورناظری در پایان گریزی به آشنایی اش با همایون شجریان زد و گفت: بیست سال پیش در سال 77 در تالار وحدت با گروه شمس در کنار همایون شجریان روی صحنه آمدم و خوشحالم که در همه این سالها علاوه بر دوستی با همایون شجریان از موهبت حضور در محضر استاد محمدرضا شجریان هم بهره بردم. هنرمندی که امیدوارنم هرچه زودتر شاهد حضورش در کنارمان باشیم. زیرا حضورشان در این روزها کنار ما واقعا کارساز است. به هر صورت من در این مدت از پدرم، محمدرضا شجریان، برادرم و همایون شجریان آموختم. در این سال‌ها گرچه خیلی کتک خوردیم اما همایون کنار من بود و امیدوارم سال‌های سال بتواند برای موسیقی ایران پرچم‌داری کند.

شجریان: وقتی پا به صحنه می‌گذارم محال است یاد پدرم نباشم 

در ادامه و پس از پخش قطعه قلاب همایون شجریان با تشویق و ابراز احساسات ممتد حضار به روی سن آمد و به ارائه توضیحاتی در مورد آلبوم ایران من پرداخت: وی گفت: دقت سهراب پورناظری به ریزه کاری ها در تولید این اثر بسیار زیاد بود و حتی چند روز پیش در حالی که نسخه نهایی و مستر کار آماده تکثیر شده بود به من زنگ زد که در مورد یک مساله کوچک دیگر صحبت کند که من مخالفت کردم و کار را تمام شده دانستم چرا که ممکن بود تا شش ماه دیگر هم این آلبوم منتشر نشود.

شجریان در ادامه افزود: این آلبوم ترکیبی از کنسرت سی و کنسرت ایران من است و در این آلبوم از نوازندگان ترکیه ای و ارمنستانی استفاده کرده‌ایم که به دلیل داشتن ریشه مشترک موسیقیایی بویژه با ترکیه ای هاست. نکته دیگری که دوست دارم به آن اشاره کنم این است که قطعه من کجا باران کجا در کنسرت نمایش سی بازخوانی صدای استاد کریم خوانی بود، اجرا کردیم. من واقعا مبهوت صدای این هنرمند بودم. من تلاش کردم با استفاده از هنرمندی ایشان این کار را بخوانم.

این هنرمند در ادامه به ذکر خاطره ای از ملاقات محمدرضا شجریان و کریم خانی پرداخت و گفت: وقتی محمد اصفهانی از علاقه من به صدای این استاد با خبر شد گفت که ملاقاتی بین او و پدرم در زمانیکه این هنرمند را نمی شناخته صورت گرفته است؛ و وقتی از پدرم در مورد این ملاقات پرسیدم، گفت: وقتی این هنرمند در دفتر قدیمی شرکت دل آواز می خواند پنجره های دفتر می لرزید. به هر حال این را گفتم که بگویم وقتی پا به صحنه می‌گذارم محال است یاد پدرم نباشم و نکته دیگری از پدر را بازگو کنم که معتقد بود اوج خوانی یک هنرمند باید به نحوی باشد مخاطب در مقابل آن احساس ضعف نکند و دل مخاطب را به دست آورد بنابراین من این قطعه را به استاد کریم خانی تقدیم می کنم.

قطعه خوب شد یکی از ویژگی های آلبوم ایران من است

شجریان افزود: قطعه خوب شد یکی از ویژگی های آلبوم ایران من است که بسیار پرمخاطب شد و از روز کنسرت به قولی هیت شد و دست به دست می چرخید، اتفاقی که برای هیچ کدام آز کارهای ما نیفتاده بود. و البته برخلاف قطعه قبلی تنها یک اوج دارد. در کنار این قطعات آثاری هستند که سهراب آنها را براساس آثار استاد مشکاتیان و نوع آوازم پدرم ساخته است. در مورد قطعه ایران من هم باید بگویم که قطعه ایران من سه بخش دارد بخشی تصنیف میهنی است که خواننده باید خودش را وفق بدهد در بخشی پر احساس می‌شود و بخشی با اثر مرغ سحر پیوند می‌خورد و من هم آوازی را طراحی کردم و بر اساس قواعدی که پدرم آواز خود را خوانده بودند  آن را اجرا کردم.

این خواننده در پایان سخنان خود به پیشنهادش برای برگزاری کنسرت خیابانی اشاره کرد و گفت: من کماکان پیگیر پیشنهادم هستم کما اینکه  آقای ترابی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد و مسئولین شهرداری نیز چه کتبا چه شفاهی نیز پیگیر مراحل کار هستند و  چنانچه شرایط فراهم شود تمام و کمال برای این اجرا در خدمت‌تان هستم.

رونمایی از آلبوم موسیقی ایران من  با صدای همایون شجریان

آلبوم را همراه با یک تمبر دریافت کنید

در ادامه این مراسم از تمبر اختصاصی این آلبوم رونمایی شد و اعلام شد که آلبوم ایران من به شکلی ویژه و با تخفیفی ویژه از سامانه «پیش فروش» ارائه می شود و متقاضیان بعد از ثبت نام در این سامانه می توانند به طور همزمان روز 12 شهریور آن را از طریق شرکت پست در حالی که یک قطعه از این تمبر یادبود هم به آنها هدیه خواهد شد، دریافت کنند. این درحالی است این آلبوم در همین تاریخ در کلیه فروشگاه های معتبر محصولات فرهنگی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و خرید این آلبوم از طریق سایت بیپ تیونز برای علاقمندان داخل و خارج از کشور هم امکان پذیر است.

در پایان این مراسم پس از باطل کردن تمبریادبود رونمایی از آلبوم «ایران من»، اجرای زنده قطعه ایران من به آهنگسازی سهراب پورناظری و خوانندگی همایون شجریان و با هنرمندی حسین رضایی نیا، آیین مشکاتیان، هادی اسماعیلی، تینا جامه گرمی، نگار نوراد، نیلوفر سهی و گروه «شهرزاد» برای حضار اجرا شد. گرچه پس از آن در یک زمان و شیوه غیر معمول و با حضور تعدادی از علاقمندان نسشت خبری و جلسه پرسش و پاسخ همایون شجریان و سهراب پورناظری برگزار شد.

شایان ذکر است شاهرخ تویسرکانی، کیخسرو پور ناظری، حمید نعمت الله، حبیب رضایی، الهام پاوه نژاد، حسین رضایی نیا،  آزاد میرزا پور، رایان شجریان، آوا مشکاتیان، شیرین یزدان،رعنا آزادی ور، سحر دولتشاهی، امیر جدیدی، در کنار تعدادی از مدیران شرکت ملی پست ایران از مهمانان این مراسم بودند.

 

عکسهای مراسم:

رونمایی از آلبوم موسیقی «ایران من» با صدای همایون شجریان