نشست خبری هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک با حضور مرضیه برومند و پیمان شریعتی دبیر و مدیر اجرایی آن، در سالن کنفرانس تئاتر شهر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری موج، در ابتدای این نشست مرضیه برومند در مورد انگیزه اش از برگزاری این دوره جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران مبارک گفت: گرچه کار را از شهریور سال گذشته آغاز کردیم اما بروز مشکلات در شش ماه گذشته ما را با تردید روبرو کرده بود اما به این نتیجه رسیدیم که در این مقطع بهترین کار برگزاری این جشنواره است و راهی جز اوج گرفتن فرهنگ و امید داشتن به فردایی به/tags/جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران مبارکتر وجود ندارد.

وی افزود: با برنامه ریزی منسجم و درستی کار را پیش بردیم و بر همین اساس در دو مرحله بازبینی آثار که همه به صورت حضوری اتفاق افتاد حداقل دو هزار نفر در مرحله اول و هزار و حداقل ۲۰۰ نفر در مرحله نهایی شرکت کردند که در این میان 60 درصد هنرمندان، زن هستند.

برومند افزود: همراهی مدیرکل هنرهای نمایشی، حضور داوران و دیدن کارها از نزدیک و مراقبت‌هایی که همکارانم در این سه دوره کردند باعث رشد کیفی و کمی تئاتر عروسکی به ویژه در شهرهای دور و مناطق محروم شده که خوشحال کننده است و دیدن دو هزار نفر که با عشق در این مقطع سخت کنونی مشغول فعالیت هستند خستگی ام را در می کند و برای رضایت خاطر شخصیم کافی است.

روس ها ترسیدند، فرانسوی ها با عشق می آیند

دبیر هفدهمین دوره جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک درباره بزرگداشت ها و بخش بین الملل این دوره گفت: در این دوره از سه هنرمند از سراسر ایران قدردانی و تجلیل خواهیم کرد که اسامی شان به زودی اعلام منی شود. درباره بخش بین الملل باید بگویم که با توجه به شرایط کشور ما تعداد گروه های این بخش را کم کرده ایم. گرچه پس از انتشار فراخوان در مهر ماه سال گذشته ۱۷۰ گروه از ۳۰ کشور اعلام آمادگی کردند و همه گروه ها به ما تخفیف دادند و سفارتخانه ها هم با ما همراهی زیادی داشتند ولی در دو رویکرد متفاوت در مقابل شرایط سیاسی کشور، تنها روسیه ظاهرا ترسید و به بهانه گرمای هوا به ایران نیامد اما گروه فرانسوی در حالی که حتی از طرف ترامپ از ما عذرخواهی کردند،  گفتند با کمال عشق و علاقه به ایران می آیند.

وی با گلایه از عملکرد موسسه گوته آلمان افزود: در دوره پانزدهم گروهی از افغانستان با حمایت این موسسه به ایران آمدند اما به رغم هماهنگی های انجام شده در دوره شانزدهم آنها هزینه رفت و آمدشان را تقبل نکرده بودند و گروه بهسختی و صورت زمینی به اینجا آمدند. در دوره اخیر هم گوته زیر قولش زد و ما علیرغم مشکلات مالی شرایط حضور گروه افغانستان را فراهم کردیم و به فکر گروه هنری همسایه مان بودیم.

برومند در این بخش از برنامه خطاب به ترامپ و طرفداران تحریم های امریکا گفت: آقای ترامپ و موسسات فرهنگی که مدعی هستید مدام می گویید که به فکر مردم هستید، این واقعیت ندارد چرا که  دود این محدودیت ها مستقیم به چشم مردم می رود. بدانید که ما فرهنگی ها آینده نگر هستیم و فردا روشن و آسمان عروسک ها هم آبی است.

دو بخش جدید با کارکرد استعدادیابی

در بخش دیگری از این نشست پیمان شریعتی مدیر اجرایی این دوره جشنواره و رییس سابق تئاتر شهر گفت: امیدوارم که در این دوره  اتفاقات جذابی رخ دهد و بتوانیم از پتانسیل موجود در کشور برای رشد تئاتر استفاده کنیم. همانطور که با همت خانم برومند دو بخش جدید دانش آموزی و بخش تجربه به جشنواره اضافه شده که می تواند بستری برای استعداد یابی باشند و ما را و یک پله ما را ارتقا داده است. حضور خانم برومند برای جامعه تئاتری کشور و به خصوص بخش عروسکی مغتنم است، مهم‌ترین بخش همگرایی تمام ارگان‌ها را به واسطه حضور اوست و بر همین اساس نهادهای مختلفی مثل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شهرداری تهران، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، آموزش و پرورش و انجمن سینمای جوان با این جشنواره همراهی و مشارکت داشتند. امیدوارم تمام فستیوال‌ها این شرایط شکل بگیرد و بتوانیم از تمام ظرفیت کشور برای رشد تئاتر استفاده کنیم.

معاون اجرایی دبیر هفدهمین جشنواره عروسکی در مورد جزییات دیگر این دوره گفت: امسال میزبان ۱۷ استان در جشنواره میزبانی می‌کنیم، گفت: در این دوره  ۳۴ نمایش صحنه‌ای حضور دارند که شش مورد آن خارجی است که ۱۷ نمایش اصلی و جنبی در بخش فضای باز اجرا می‌شوند. در کنار آنها ۱۶ نمایش در بخش تجربه، ۱۸ اثر در بخش بزرگسال و ۱۶ اثر در بخش کودک حضور دارند.

وی افزود: ۶ اثر از ۵ کشور همچون افغانستان، تایوان، فرانسه، کرواسی و هلند در هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک اجرا می‌شوند که گروه فرانسوی یک اجرا در روز آخر دارند که در آن اجرا به دلیل حضور رابط ناشنوایان افراد کم توان ناشنوا می توانند به تماشای نمایش بنشینند.

شادپیمایی تنها اتفاق بزرگ فرهنگی تهران در عید قربان

شریعتی در مورد زمان و مکان برگزاری شادپیمایی  گفت: ترجیح ما این بود که فضا مردمی باشد و حتی ماشین ها توقف کنند و مردم برای تماشای عروسک ها و عکس گرفتن از و با آنها از خودرویشان پیاده شوند که با تغییر محل برگزاری این اتفاقات را از دست می دهیم اما بوستان آب و آتش هم خصوصیات خود را دارد و محل تجمع مردم در طول روز است. البته این پیشنهاد از طریق مجموعه عراضی عباس آباد داده شد و پس از بازدید ما بررسی شرایط پذیرفتیم که به آنجا برویم که از فردا هم در فضای مجازی و رسانه ملی تبلیغاتی را آغاز می کنیم و امیدواریم که شاهد شور و نشاط مردمی در آنجا هم باشیم.

برومند در ادامه افزود: شادپیمایی جشنواره روز چهارشنبه ۳۱ مردادماه همزمان با عید قربان در بوستان آب و آتش از ساعت ۱۷ تا ساعت هشت شب ادامه می‌یابد و تا ۱۲ شب هم گروه‌ها در پارک برنامه دارند. طبق بررسی های ما تنها برنامه بزرگ فرهنگی تهران در این روز خواهد بود. از همه مردم دعوت می کنم که به این برنامه بیایند در حالی که عروسکی در دست دارند و از هر قشر و جنس و سن و سالی و هر اندیشه و خاستگاه سیاسی و اجتماعی که هستند با هم قدم بزنند که در حال حاضر به چیزی که بیش از هر چیز دیگر نیاز داریم با هم بودن و حفظ روحیه مان است.

در کنار دبیر آینده خواهم بود اگر ...

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد دلایلش برای ابراز تمایل به کناره گیری از دبیری دوره آینده گفت: در طول سه دوره گذشته با همراهی آقای طاهری من تلاش کردم تا کلیه کارها به کمک بچه های نمایش عروسکی انجام شود و بسیاری از اتفاقات با پیشنهاد آنها شکل گرفت. هر کدام از اعضا ستاد به تبحر زیادی رسیده و الان خودشان یک پا دبیر هستند و هر کس دبیر شود، اگر به درستی انتخاب شود من به عنوان مشاور در کنارش خواهم بود و هر کمکی از دستم بر بیاید انجام می دهم؛ اما خودم هرچه در چنته داشتم ارایه کردم و فکر می کنم بازنشسته ها زودتر بروند خانه و باید جوان ها بیایند که افکار و برنامه‌های جوانانه دارند.

برومند در بخش انتهایی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری موج در مورد احتمال تغییر روش اجرای جشنواره و حضور نمایشهای اجرا شده در آن گفت: این مسئله که من در مصاحبه ای عنوان کرده ام این آرزوی من است که به جایی برسیم که در فاصله دو ساله بین هر دوره جشنواره کارها تولید شود، اجرا شود و بعد به جشنواره بیاید که البته با توجه به شرایط کشور امکان پذیر نیست چرا که در حال حاضر با انتشار هر فراخوان تازه انگیزه ای برای هنرمندان این عرصه ایجاد می شود تا به ساخت اثری رو بیاورند و با کمک هزینه بسیار اندکی به آنها تعلق می گیرد کارشان را تولید کنند. تغییر این روش نیازمند کمک مسئولان و اختصاص تسهیلات به بچه های عروسکی است.

بنا بر این گزارش در این مراسم علاوه بر مرضیه برومند دبیر جشنواره، پیمان شریعتی معاون اجرایی جشنواره، سعید اسدی رییس تئاتر شهر، محسن حسن زاده مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، محمد جعفریان مدیر روابط عمومی تئاتر شهر و جمعی دیگر از مدیران اداره کل هنرهای نمایشی حضور داشتند.