علی ترابی مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه نشست خبری جشنواره موسیقی فجر به سوالات خبرنگاران در مورد انتشار آلبوم ابراهیم محسن چاوشی و برگزاری کنسرت رایگان همایون شجریان و تنی چند از خوانندگان دیگر پاسخ داد.

مدیر کل دفتر موسیق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پاسخ به سوال خبرنگار موسیقی خبرگزاری موج، مبنی بر اینکه آیا می توان اقدام به تولید آلبوم ابراهیم پیش از دریافت مجوز شعر و موسیقی توسط محسن چاووشی را اقدامی زیر زمینی توصیف کرد، گفت:  من نمی خواهم در حال حاضر از این اصطلاح استفاده کنم اما همیشه درخواستمان از هنرمندان این است که از تایید شعرها مطمئن شوند و سپس اقدام به سرمایه گذاری روی آن کنند. در مورد این آلبوم این اتفاق نیفتاده است و ظاهرا در خارج از کشور و با هزینه به نسبت بیشتری نسبت به داخل کشور، ضبط شده و همین هم هست که یک مقداری مقاومت ها را بالا برده است.

علی ترابی تصریح کرد: گرچه این سرمایه گذاری انجام شده اما ما نمی توانیم برایش کاری کنیم. در صورتیکه اگر ما به شعرش مجوز داده بودیم و بعد از تولید و ضبط ما می گفتیم که اشتباه کردیم و جلوی آن را می گرفتیم حتی باید ضرر مالی اش را هم جبران می کردیم ولی وقتی به فاصله دو روز از ارائه شعر، در شورای شعر بررسی شده و در چند مورد اصلاحی خورده و از آن تاریخ به بعد نه شرکت متقاضی اعتراض کرده، نه درخواست تجدید نظر کرده، نه جایگزینی ارائه کرده و نه اصلاحی انجام داده و در پس از یک سال سکوت ما متوجه شدیم که این آلبوم تولید شده است؛ و بدون اینکه حتی یک نقطه اش تغییر کرده باشد از ما درخواست مجوز می کنند.

وی ادامه داد:به نظر من این رفتار این را به ذهن متبادر می کند که شورای شعر تهی از معنا است یعنی این که یا می پذیریم که در یک چارچوب و مقرراتی فعالیت کنیم یا نمی پذیریم. اگر از ابتدا تصمیم داریم که کاری را به هر قیمتی تولید کنیم بهتر است که اصلا وارد این تعامل نشویم و درخواست مجوز بدهیم. چون به هر صورت اگر در هر مقطعی فردی که باید مسئولیت صدور مجوز را بپذیرد نکته ای داشته باشد، می تواند به یک چالش تبدیل شود.

پس از طرح لزوم اصلاحات اشعار، هیچ کس پیگیر نشد

شایان ذکر است در بخش ابتدایی این پرسش و پاسخ ها علی ترابی در پاسخ به سوال خبرنگاران تشریح کرد: تقاضای بررسی اشعار قطعات این آلبوم در 6 مرداد ماه سال گذشته داده شده که دو روز بعد به شورای شعر ارجاع داده شد و این شورا هم از 7 قطعه ارائه شده دو قطعه را تایید و 5 قطعه را نیازمند اصلاحات دانست که این اصلاحات، از یک کلمه تا دو بیت در یک قطعه متغیر بود. نظر شورا در 18 مرداد ماه 96 بر روی سامانه قرار گرفته و تا امروز نه تنها هیچ موسیقی به ما ارائه نشده بلکه هیچ پیگیری دیگری هم در مورد اشعار مذکور انجام نشد؛ تا روز گذشته که نامه ای مبنی بر تقاضای بازبینی اشعار این آلبوم به دست ما رسید.

با مسئولیت خودم سه قطعه دیگر از آلبوم ابراهیم را تایید کردیم

وی افزود: در پی اتفاقات اخیر نشست دوستانه ای با محسن چاووشی داشتیم و من با مسئولیت خودم مجوز سه قطعه از 5 قطعه تایید نشده را صادر کردم اما دو قطعه دیگر واجد اصطلاحاتی است که جز خطوط قرمز مسلم ما است و ما به هیچ وجه نمی توانیم برای آن کاری بکنیم مگر اینکه حذف یا جایگزین و اصلاح شوند.

ترابی تاکید کرد: برای ما تنها تینیجرهای تهرانی ملاک نیستند و هنوز در نقاط دیگر کشور ما برخی اصطلاحات خط قرمز خانواده های ما هستند. ما موظفیم که مجوزی را بدهیم که در مورد سایر آثار هم بتوانیم همانطور عمل کنیم و با شناختی از محسن چاووشی که یکی از خوش اخلاق ترین هاست دارم می دانم که راضی نمی شود ما با عملکردمان فتیله موسیقی را پایین بکشیم.

مدیر کل دفتر موسیقی در مورد اینکه اشعار این آلبوم پیش از این در کتابی مجوز انتشار گرفته، تصریح کرد: این اعتراض وارد نیست چرا که مجوز نشر، مجوزی برای استفاده از آثار نظم و نثر در قالب موسیقی نیست، همانطور که مجوز ساخت فیلم هم نیست که اگر بود دیگر چه نیازی به شورای شعر و درخواست مجوز تولید از دفتر موسیقی و یا سازمان سینمایی بود.

ترابی افزود: تاکید می کنم که این مساله نه محدود به کارهای محسن چاووشی بوده و نه به آن، محدود به آن خواهد ماند. هیچ مسئله ای با شخص محسن چاووشی نداریم  و فکر می کنم حساسیت ها در مورد اخیر بیش از معمول است. بدیهی است تا روزی که در کشور برای تولید آلبوم و کنسرت موسیقی دریافت مجوز الزامی باشد  باید قوانین را بپذیریم. گرچه بخشی از این قوانین با تغییر مدیران سهل یا سخت‌تر می شود، اما بخشی دیگر نیز از مبانی است و باید پابرجا بماند. البته در در روزهای گذشته اشعار مورد مناقشه را به صورت خصوصی برای برخی از دوستان مطرح کرده ام و هیچ کدام تایید نکرده اند که باید وزارت ارشاد به این شعرها مجوز بدهد.

در کنار شجریان هستیم اگر شهرداری قبول مسئولیت کند

در بخش دیگری از این نشست رسانه ای مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد درباره کنسرت خیابانی همایون شجریان هم گفت: همانطور که می دانید بعد از اعلام آمادگی همایون شجریان برای برگزاری کنسرت رایگان، ما هم به صورت رسمی از این موضوع استقبال کردیم. حتی تعدادی از مدیران شهرداری تهران نیز جلساتی با آقای شجریان برگزار کرده و برای برگزاری کنسرت اعلام آمادگی کردند. پس از آن ما دو نامه از این هنرمند دریافت کردیم که در آنها برای برگزاری کنسرت در یکی از پارک ها یا اماکن عمومی مد نظرشان درخواست مجوز کرده بودند.

ترابی افزود: از آنجایی که دفتر موسیقی وزارت ارشاد اختیاری برای برگزاری کنسرت در پارک ها را ندارد و باید فرد یا مجموعه ای مسئولیت برگزاری کنسرت در آن مکان را به عهده بگیرد ما در پاسخ این نامه ها اعلام کردیم اگر یکی از نهادهای مدیریت شهری طی یک نامه کتبی آمادگی خود جهت برگزاری کنسرت همایون شجریان در این بوستان ها ارسال کنند ما به صورت کامل کنار این هنرمند هستیم. که تا این لحظه هیچ نامه کتبی از شهرداری تهران دریافت نکرده ایم و باز هم اعلام می کنیم ما در این زمینه آمادکی همکاری کامل داریم.