آئین اختتامیه سومین کنگره ملی شعر حجاب و عفاف با تجلیل از برگزیدگان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، آئین اختتامیه سومین کنگره ملی شعر حجاب و عفاف، شنبه ۵ خردادماه ۹۷ با حضور حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، سیده فاطمه ذوالقدر و زهرا ساعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مهدی افضلی مدیرعامل مؤسسه توسعه هنرهای معاصر، علی­اصغر کاراندیش معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد علی مجاهدی پدر شعر آئینی و جمعی دیگر از شعرا و فعالان حوزه عفاف و حجاب در سالن اجتماعات بخش عفاف و حجاب بیست و ششمین نمایشگاه قرآن کریم برگزار شد.

قبادی در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: خوشبختانه در این سال‌ها اتفاقات خوبی رقم خورده و این کنگره توانسته جایگاه خوبی را برای خود ایجاد کند تا برگ زرین دیگری در دفتر تاریخ شعر کشور رقم زده شود.

او با اشاره به اینکه امیدوار است این مسیر ادامه یابد و متوقف نشود بیان کرد: این رویداد همانند نهالی است که در سرزمین فرهنگی غرس شده است. به هر روی فرهنگ و ادبیات آئینی  با پرچمداری استاد مجاهدی رقم می‌خورد و امیدواریم هر روز شاهد شکوفایی این فرهنگ و ادبیات باشیم.

قبادی با اشاره به اینکه امیدواریم بعد از رونمایی از آثار، این محتوا در دسترس حوزه موسیقی و زیباسازی شهرداری قرار گیرد تصریح کرد: امیدوارم این شعر وارد کتاب‌های شعر شود و شاید بتوان گفت کتاب‌ها از این نظر دچار فقر جدی هستند و اکنون دست پری در این زمینه داریم.

در ادامه این مراسم، محمدعلی مجاهدی، پدر شعر آئینی کشور نیز در سخنانی اظهار داشت: قلمرو موضوعی شعر آئینی به دو موضوع منقبت و مرثیه خلاصه نمی‌شود و گاهی در این زمینه خلط مبحث به وجود می‌آید. از این رو از شعر توحید گرفته تا شعر حجاب، عفاف و ... در قلمرو موضوعی شعر آئینی می‌گنجد و شاعران درباره دو کلید واژه "حجاب و عفاف" و "ستر و عفاف" حساسی داشته‌اند.
مجاهدی در ادامه با اشاره به اینکه پیامبر(ص) از شعر متعهد به عنوان رسانه تأثیرگذار یاد کرده‌اند تأکید کرد: عرب جاهلی سعی می‌کرد برای در هم کوبیدن ابهت رسالت و نبوت استفاده کند.

کاراندیش معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: توسعه فرهنگی زیربنای توسعه همه جانبه است و اگر جامعه در حوزه فرهنگی توسعه یابد، می‌تواند منجر به توسعه پایدار شود. از این رو برای رسیدن به توسعه فرهنگی مهمترین موضوع تولید محتوای فرهنگی است که به آن اعتقاد داریم و باید آن را در اختیار

ذوالقدر و ساعی نیز از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سخنانی کوتاه با تجلیل از برگزار کنندگان این رویداد فرهنگی، بر لزوم توسعه و ترویج شعر عفاف و حجاب در سطح جامعه تأکید کردند.

کتاب شعر «مستور» شامل گزیده اشعار جشنواره شعر عفاف و حجاب نیز در این مراسم رونمایی شد و تجلیل از برگزیدگان سومین کنگره ملی شعر عفاف و حجاب پایان بخش این مراسم بود.

در بخش شعر کلاسیک، سید جواد میرصفی، جعفر رسول زاده، حسین متقیان، محمدجواد الهی پور، مرضیه براتی، حسن اسحاقی، رضا هاشمی و قاسم بای، در بخش سپید فاطمه بیرانوند و سیدمجید موسوی و در بخش کودک و نوجوان طیبه رضوانی و مرضیه تاجری به عنوان نفرات برگزیده معرفی شدند.