پانته‌آ بهرام بازیگر ایرانی تئآتر، سینما و مجموعه‌های تلویزیونی است. وی از بدو ورودش به مدرسه هنر و ادبیات در تئاترهای مختلفی به ایفای نقش پرداخت.

به گزارش خبرگزاری موج، پانته‌آ بهرام در ۱۳ اسفندماه ۱۳۴۸ در تهران بدنیا آمد. پانته‌آ بهرام در سال ۱۳۶۶ یعنی وقتی که درست 18 ساله بود، با ورود به مدرسه صدا و سیما و تحصیل در رشته بازیگری فعالیت بازیگری خود را به صورت آکادمیک  آغاز کرد.

پانته‌آ بهرام از بدو ورودش به مدرسه هنر و ادبیات در تئاترهای مختلفی به ایفای نقش پرداخت و در سینما و تلویزیون نیز فعالیت نمود، اما اولین حضور جدی پانته‌آ بهرام سال ۱۳۶۷ در تئاتری با بازی مقابل تماشاگران در تالار هنر و قصه شبنم کلید خورد.

پانته‌آ بهرام در سال 1370 از مدرسه ی هنر و ادبیات فارغ التحصیل شد.

این بازیگر سینما و تلویزیون در سال ۱۳۷۱ با تحصیل در رشته ادبیات نمایشی نشان داد که قصد دارد گام جدیدتری در درک هر چه بیشتر  دانش آکادمیک در زمینهٔ هنرهای نمایشی بردارد.

پانته‌آ بهرام جشن فارغ التحصیلی خود را در سال 1375 گرفت و رسماً با مدرک دانشگاهی و بعنوان تحصیلکرده رشته مرتبط با حرفه اش فعالیت خود را گسترش داد.

پانته‌آ بهرام

 

متفاوت ترین بازیگر سینما و تلویزیون هستم

پانته‌آ بهرام در خصوص لقبی که اهالی سینما به آن دادند گفت: من متفاوت‌ترین بازیگر سینما و تلویزیون هستم زیرا بازیگری را با احترام به این شغل و جدیت آغاز کردم و این حرفه برایم یک شغل دم دستی نبود.

وی  افزود: تئاتر آغاز مسیر بازیگری من بود و همه می‌دانند که تئاتر نه پول و نه شهرت دارد ولی من قدرتمند و بدرستی و با دقت تمام به راهم ادامه دادم و در همان اوایل کار در سن 19 سالگی به دلیل بازی در تئاتر بهرام بیضایی جایزه‌ی تئاتر فجر را از دست رئیس جمهور اسبق گرفتم.

پانته‌آ بهرام اظهار داشت: در تمام این سالها سعی کردم استانداردهای بازیگری را رعایت کنم و به نظر خودم جزء با کیفیت ترین بازیگران ایران هستم.

وی ادامه داد: وقتی با دانش و علاقه وارد حرفه‌ای شوی و همواره در آن کوشا باشی، قطعا در آن موفق خواهی شد و اگر به شغلت احترام بگذاری و آن را به نحو احسن انجا دهی پول هم به دنبالش خواهد آمد. از سویی اعتقاد دارم، افراد باید سریع تکلیف آینده‌ی خود را مشخص کنند و به زندگیشان جهت دهند. گاهی اوقات من فرد 50 ساله‌ای را می‌بینم که علاقه مند به بازیگری بوده و در پی رسیدن به این شغل است و من چاره‌ای جز افسوس خوردن برای این فرد ندارم؛ البته درست است که هیچ زمانی برای شروع دیر نیست اما اقدام زودتر سبب نتیجه گیری بهتر خواهد شد.

 

پانته‌آ بهرام

در همه جای دنیا دو دسته بازیگر داریم؛ سطحی و استخوان دار

این بازیگر سینما و تئاتر در خصوص وضعیت کنونی بازیگران سینمای ایران عنوان کرد: در همه جای دنیا دو دسته بازیگر سطحی و استخوان دار داریم.

پانته‌آ بهرام ادامه داد: من نام مافیا را در سینمای ایران نمی برم و به نظرم مافیا وجود ندارد. در سینمای ما همچون بازی شطرنج دو جناح سفید و سیاه وجود دارد و من به دلیل بلد نبودن این بازی جزؤ هیچ گروهی نیستم. من سالها در سینما به جای شطرنج تخت نرد بازی کردم و منچ انداختم چون به نسبی بودن جهان و بینابین بودن آن اعتقاد دارم.

وی در ادامه افزود: سینما در کشور ما یک محصول وارداتی است و بسیاری از شرایط لازم را ندارد برای مثال بازیگران خارج از کشور برای بیشتر دیده شدن زمینه‌های نمایش گری زیادی دارند اما در ایران یک بازیگر برای نمایشگری باید تحت حمایت یک تهیه کننده برود یا جناح خاصی پیدا کند و همین امر سبب تعهد نداشتن هنرمند به شغلش می‌شود.

 

پانته‌آ بهرام

بعضی‌خانواده ها هنوز بازیگری را حرفه نمی‌دانند

پانته‌آ بهرام بیان کرد: بعضی از خانواده‌ها هنوز بازیگری و کلاً هنر را حرفه نمی‌دانند به همین دلیل فرزندانشان را وادار به ورود در رشته‌های دیگر می‌کنند.

بازیگران سینما هم دو دسته هستند گروهی تحصیلات دانشگاهی یا آکادمیک در این زمینه دارند و گروه دیگر بدون هیچ پیش زمینه‌ای وارد این حرفه می‌شوند، بعضی با ورود به سینما، درس سینما می‌آموزند و ماندگار می‌شوند و بعضی دیگر به راحتی از میدان بیرون می‌روند.

 

پانته‌آ بهرام

اگر کارگردانی به سراغم می‌ آید تنها برای بازی‌ام است

پانته‌آ بهرام عنوان کرد: بعضی از بازیگران برای بازی خود در یک فیلم  برای آن سرمایه گذار پیدا می‌کنند که الان اتفاق خوبی است اما خطر بزرگی برای آینده‌‌ی سینما به حساب می‌آید. من می‌دانم اگر کارگردانی به سراغم می‌ آید تنها برای بازی‌ام است.

وی افزود: بازی من شدیداً به نگاه کارگردان وابسته است؛ دوستانم می‌گویند که تو همانند یک دستگاه با دکمه‌های مختلفی که قابلیت بازی در هر نقش بنابه خواسته ی کارگردان را داری.

پانته‌آ بهرام خاطر نشان کرد: خوشبختانه با کارگردانان با کیفیت متفاوتی از جمله اصغر فرهادی و حسن فتحی کار کرده‌ام؛ فرهادی با نگاهی رئال و فتحی به شکل شاعرانه به مسائل می‌نگرد.

این بازیگر عنوان کرد: جهان براساس عشق ساخته شده و تنها عشق می‌تواند افراد را نجات دهد؛ من هم عاشق بازیگری هستم و تمام عمر و زندگی خود را برسر این کار گذاشته‌ام و به هیچ سمت و سوی دیگری نخواهم رفت.

وی ادامه داد: به نظر خودم “چهار شنبه سوری” و “من مادر هستم” بهترین کارهایم هستند.

 

تمام بازیگران زن ایران دست مریزاد دارند

پانته‌آ بهرام گفت: من از ابتدا برای مردم کار کردم و بدون توجه و نگاه آنها ادامه‌ی بازیگری برایم معنایی ندارد.

وی ادامه داد: گاهی می‌شنوم که فردی با دیدن بازی من در فیلمی جهت زندگی‌اش تغییر کرده و همین برای کل زندگی من کافی است.

بازیگر سینما افزود: وضعیت بازیگران خانم در ایران سخت و پوشیده است، چون امکانات محدودی دارند و من به تمام بازیگران زن ایران دست مریزاد می‌گویم.

مراسم تشییع انوشیروان ارجمند

انوشیروان ارجمند یکی از اصلی ترین مشوق های من در بازیگری بود

پانته‌آ بهرام در خصوص انوشیروان ارجمند اظهار داشت: انوشیروان ارجمند از بهترین و اصلی ترین مشوق‌های من در بازیگری بود و نحوه‌ی کارم را دوست داشت. من به مرگ هنرمند اعتقاد ندارم و انوشیروان ارجمند همیشه زنده است.

وی درباره‌ی رموز ماندگاری یک هنر مند گفت: مردمی بودن، شناسایی و درک توانایی‌ها، انتخاب درست و انسان خوبی بودن از رموز موفقیت یک هنرمند است.

بازیگر سینما و تئاتر ادامه داد: “پرویز بهرام” پسر عموی پدر من است؛ پدر من هم از درون یک هنرمند محسوب می‌شود و تا چند روز پیش حال خوبی نداشت اما الان بهتر است یک بیمار بیشتر از کمک‌ های مالی به مهربانی نیاز دارد امیدوارم مسولان حواسشان به هنر مندان باشد.

 

از توقیفی‌ترین بازیگران سینما هستم

پانته‌آ بهرام در پایان عنوان کرد: من از آمدن به برنامه‌های زنده استقبال زیادی نمی‌کنم؛ امیدوارم این گفتگو مفید و خوب باشد من در جشنواره‌ دو فیلم “مرگ ماهی” حجازی  و “مشرف به کوچه ی بی نام” علیمردانی را دارم، البته اگر توقیف نشوند، زیرا من از توفیقی‌ترین بازیگران سینما هستم.

پانته‌آ بهرام

برخی جوایز پانته‌آ بهرام

پانته‌آ بهرام در طول فعالیت خود موفق به اخذ جوایز مختلفی شد: 1370- جایزه ی اول بازیگر زن جشنواره ی تئاتر فجر. 1376- جایزه ی سوم بازیگری تئاتر فجر. 1377- جایزه ی اول بازیگری جشنواره ی دفاع مقدس. 1378- جایزه ی اول بازیگری جشنواره ی تئاتر فجر. 1380- جایزه ی دوم بازیگری جشنواره ی تئاتر فجر، جایزه ی اول انجمن منتقدین تئاتر.

 

فیلم های سینمایی پانته‌آ بهرام

۱۳۹۴    گذرموقت

۱۳۹۳    کوچه بی‌نام

۱۳۹۲    طبقه حساس

۱۳۹۲    تراژدی

۱۳۹۲    بیگانه

۱۳۹۱    گس

۱۳۹۱    روز روشن

۱۳۹۰    میگرن

۱۳۹۰    بی خود و بی جهت

۱۳۸۹    من مادر هستم

۱۳۸۹    اسب حیوان نجیبی است

۱۳۸۸    خواب‌های دنباله دار

۱۳۸۸    طهران:روزهای آشنایی

۱۳۸۸    هیچ

۱۳۸۷    پستچی سه بار در نمی‌زند

۱۳۸۵    اقلیما

۱۳۸۵    بچه‌های ابدی

۱۳۸۴    چهارشنبه‌سوری

۱۳۸۳    سه راه حل برای یک مشکل

۱۳۸۱    غوغا (فیلم)

۱۳۸۱    بانوی من

۱۳۸۱    توکیو بدون توقف

۱۳۷۸    عینک دودی

۱۳۷۵    زشت و زیبا

 

سریال های پانته‌آ بهرام

آئینه(سری سوم) (۱۳۶۶)

چهره به چهره

بحران معنویت

ایستگاه

مسافر(سیروس مقدم)

بحران معنویت

سکوت

پلیس جوان

وکیل

زیر هشت(سیروس مقدم۱۳۸۹)

خانواده حمزه‌علی خان

جستجوگران

تعبیر وارونه یک رویا (۱۳۹۴)

عاشقانه (1395)

 

تئاتر های پانته آ بهرام

آتقی و شهر خیال (۱۳۶۹)

مجلس عاشقانه سلیمان و بلقیس (۱۳۶۹)

مرگ یزدگرد (۱۳۷۰)

شب بخیر مادر (۷۵-۱۳۷۴)

زمستان ۶۶ (۱۳۷۶)

رقص کاغذ پاره (۱۳۷۷)

پس تا فردا و دل سگ (۱۳۷۸)

یک دقیقه تا سکوت (۱۳۷۹)

افسون معبد سوخته (۱۳۸۰)

همان همیشگی – زمزمه مردگان – رازها و دروغها (۱۳۸۱)

خواب در فنجان خالی – شب هزار و یکم (۱۳۸۳)

نمایشنامه‌خوانی آدم‌های خیس (۱۳۸۳)

شکلک (مهر ۱۳۸۳)

با دهان بند سکوت (مهر ۱۳۸۳)

زمزمهٔ مردگان (آذر ۱۳۸۳)

هی مرد گنده گریه نکن! (دی ۱۳۸۳)

منطقهٔ اشغال شده (بهمن ۱۳۸۳ – در جشنوارهٔ تئاتر فجر)

نورا (تابستان۱۳۸۹ علیرضا کوشک جلالی)

افسون معبد سوخته (مهر و آبان ۱۳۹۵) کیومرث مرادی، تهران، ایرانشهر – سالن استاد سمندریان

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج