در بخش های موسیقی 'بیت'، 'حیران' و 'مقام' به ترتیب محمدامین رسولی از سردشت، ابوبکر آذرو از پیرانشهر و حسین ولی نژاد از شیروان رتبه های ممتاز را به خود اختصاص دادند.

به گزارش خبرگزاری موج، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سردشت گفت: در بخش های موسیقی 'بیت'، 'حیران' و 'مقام' به ترتیب محمدامین رسولی از سردشت، ابوبکر آذرو از پیرانشهر و حسین ولی نژاد از شیروان رتبه های ممتاز را به خود اختصاص دادند. 

کاوه حیاک اعلام کرد: در 'سازهای بادی' بابک قلی زاده از مرودشت، 'سازهای زهی' نیما پرتونیا از سنندج، 'سازهای کوپه ای' مختار زند سلیمی از سنندج و همچنین در 'دو نوازی' مژگان میرسیدی و مژده میرسیدی از بوکان حائز رتبه های ممتاز شدند. 

وی افزود: در بخش 'گروه نوازی' نیز گروه دنیز به سرپرستی بهمن صبوری از بناب، گروه کردکوب به سرپرستی رضا صلواتی از سقز، گروه دالاهو به سرپرستی هوشنگ امیریان از سرپل ذهاب به ترتیب رتبه های اول تا سوم را در این بخش به دست آوردند. 

حیاک ادامه داد: در بخش تجلیل از پیشکسوتان هم از رضا محمدی و رضا راشد از خراسان شمالی، احمد سرکوهی از خراسان رضوی، نبات علی علیزاده از ارومیه، رسول احمدی از مهاباد، خضر قادری، محمدامین یوسفی آذر و احمد منده از سردشت و رضا الله داد از اصفهان قدردانی شد. 

وی اضافه کرد: در این جشنواره همچنین از حسن مستجابی فرد از میرآباد سردشت در بخش آواز و مقام به عنوان پدیده جشنواره تجلیل شد. 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سردشت از رونمایی تندیس استاد بلامنازع 'بیت و حیران' کشور در این جشنواره خبر داد و گفت: در این جشنواره از تندیس استاد 'خضر قادری گرماوی' مشهور به خله درزی اهل سردشت که توسط هیمن یوسفی هنرمند اهل ربط ساخته شده بود با حضور امام جمعه و معاون فرماندار پرده برداشته شد. 

وی گفت: برای اولین بار برنامه نویس و فعال رسانه ای سردشتی، 11 مجموعه از آثار استاد “خله درزی” هنرمند سرشناس و شاخص “بیت و حیران” کشور را در قالب 90 فایل صوتی و 40 فایل ویدیویی گردآوری کرده که به نشانی www.kheladarzi.ir قابل استفاده است. 

وی گفت: این جشنواره با هدف تقویت و گسترش فرهنگ غنی موسیقی بومی و فولکلور نواحی مختلف ایران اسلامی، شناسایی و حمایت از استعدادهای جوان موسیقی بومی و محلی، ایجاد فضای رقابتی سالم و تزریق شور و نشاط و تولید آثار فاخر و توجه به ارتقای سطح هنر و موسیقی محلی و جلوگیری از فراموشی و نابودی هنرهای اصیل ملی برنامه ریزی شده است. 

کاوه حیاک ادامه داد: بخش مسابقه این جشنواره شامل تک خوانی (مقام، بیت، لاوک، حیران، هوره، بند، عاشیقی، آواهای محلی) و تک نوازی سازهای اصیل (زهی، بادی و کوبه ای نظیر نرمه نای، دف، شمشال، تنبک، دوزله، قوپوز، بالابان، نقاره، کمانچه، سرنا، تنبور، دیوان، دوتار و چگور) بر اساس سنت موسیقیایی هر منطقه بوده است. 

وی عنوان کرد: بخش گروه نوازی نیز برای اجرای عمومی گروه های موسیقی به منظور اجرای نواهای سنتی، محلی و آیینی در مدت برگزاری این جشنواره پیش بینی شده بود. 

در مجموع هنرمندانی از 27 استان کشور 206 اثر را به دبیرخانه جشنواره کشوری فولکلور بیت و حیران ارسال کرده بودند که از این تعداد 150 کار فردی و 56 کارگروهی بود و در نهایت از بین شرکت کنندگان تعداد 40 کار انفرادی و 11 کار گروهی به بخش نهایی جشنواره راه یافتند. 

سردشت با 120 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی و در امتداد مرزهای ایران با شمال عراق قرار گرفته است. 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج