آیین تکریم از مجتبی فردفانی، نفر برتر مسابقات بین المللی حفظ قرآن کریم، همزمان با میلاد با سعادت کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج، عصر سه شنبه با حضور فعالان قرآنی و مسئولین ارشد استانی در تالار حافظ فرهنگ و ارشاد فارس مراسم تکریم از نفر برتر مسابقات بین المللی حفظ قرآن کریم تهران همزمان با میلاد با سعادت کریم اهل بیت، حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام برگزار شد.

در این مراسم که با مشارکت موسسه قرآنی بیت الاحزان فارس برگزار از ساعت ۱۷ تا ۱۸ برنامه پرده خوانی و چاوش خوانی نیز در مقابل تالار حافظ توسط هنرمندان اجرا شد.

اروپا نباید فراموش کند که مدیون قرآن است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در این مراسم که با حضور مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری فارس و رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد با اشاره دیدگاه ها و آرا صاحبنظران خارجی در خصوص قرآن کریم به گفته های «جی ام رود ویل» دانشمند و خاورشناس انگلیسی اشاره کرد و گفت: این دانشمند صاحب نظر مقام قرآن را والا می دارد، زیرا نام خداوند و خالق جهان و ستایش او را در میان ملل بت پرست نشر داد و آن را به هرکس اعلام کرد. اروپا نباید فراموش کند که مدیون قرآن است، همان کتابی که آفتاب علم را در میان تاریکی سده میانه در اروپا جلوه گر ساخت.

بهزاد مریدی همچنین با اشاره به اندیشه های پروفسور «آرتور جی آربری» عنوان کرد: این اسلام شناس بریتانیایی هم با اشاره به ۵۰ غزل حافظ می گوید که زمانی به پایان ترجمه قرآن نزدیک می شدم موضوعی سخت مرا پریشان ساخت؛ اما در طول ایام پریشانی قرآن مرا چنان آرامش بخشید و حفظ کرد که برای همیشه رهین منتش گردیدم.

این مقام فرهنگی استان با توجه به آنچه «لئون تولستوی» نویسنده اثر ارزشمند «جنگ و صلح» درخصوص قرآن بکار گرفته، اظهار کرد: این نویسنده شهیر روس اشاره می کند که هرکس بخواهد سادگی و بی پیرایی بودن اسلام را در یابد، باید قرآن مجید را مطالعه کند، در آنجا قوانین و تعلیماتی بر مبنای حقایق روشن و آشکار صادر وا حکام آسان و ساده برای عموم بیان شده است.

قرآن به تعلیم دستورات مذهبی منحصر نمی شود

مریدی با ذکر اینکه قرآن که کتاب آسمانی دلنشین است، به تعلیم دستورات مذهبی منحصر نمی شود، بلکه مشتمل است بر دستورات سیاسی، اجتماعی خیرات، نیکی، مهمان نوازی، اعتدال است، این اندیشه را حاصل آنچه دکتر «گوستاو لوبُن»، فیلسوف فرانسوی و خالق اثر «انسان و جوامع» عنوان کرد و یادآور شد: این پزشک و فیلسوف معتقد است که خواهش های نفسانی، وفاداری به عهد، اکرام به والدین، کمک کردن به یتیمان، نیکی در برابر بدی در قرآن به همه تاکید شده و در آن تمام این صفات و خصلتهای پسندیده تعلیم داده است، از این رو تعلیمات اخلاقی قرآن به مراتب بالاتر از آموزه های انجیل است.

وی نظرات «هانری کُربُن» فرانسوی را هم مورد اشاره قرار داد و افزود: این فیلسوف بزرگ که متاثر از افلاطون، هایدگر، سید حمید آملی و علامه طباطبایی بود، عنوان می کند که اگر اندیشه های محمد(ص) خرافی بود و اگر وحی او الهی نبود هرگز جرأت نمی کرد بشر را به دانش دعوت کند. هیچ یک از افراد بشر و هیچ شیوه تفکری به اندازه محمد(ص) و قرآن، انسان را به دانش دعوت نکرده اند؛ تا آنجاکه قرآن ۹۵۰ بار از علم، اندیشه، عقل و سخن گفته است.

مدیرکل ارشاد فارس در پایان با الهام از آنچه «آلبرت انیشتین» مخترع و اندیشمند آمریکایی پیرامون قرآن بکار گرفته است، عنوان کرد: قرآن مجموعه ای از قوانین است که بشر را به راه راست، راهی که بزرگترین فلاسفه از تعاریف آن عاجزند، هدایت می کند.