وزیر ارشاد با بیان اینکه همه دولت‌های قبل شعار واگذاری امور فرهنگ به تشکل‌ها را داده‌اند ولی در عمل اتفاقی نمی‌افتاده، گفت: ما امیدواریم در این دوره مقاومت‌ها در برابر این تغییر را کم کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج، آیین تجلیل از نهادها و موسسات همکار در برگزاری بیست و نهمین نمایشگاه شامگاه سه شنبه اول تیر از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل ایوان عطار مجتمع فرهنگی، تاریخی سعدآباد در تهران برگزار شد.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم نمایشگاه کتاب را از بزرگترین رویدادهای فرهنگی کشور عنوان کرد و گفت: کشورهای معدودی هستند که نمایشگاه بین‌المللی کتاب برگزار می‌کنند و به جز آلمان(نمایشگاه کتاب فرانکفورت) ایتالیا(نمایشگاه کتاب بولونیا) و چند کشور دیگر، نمایشگاه‌های بین المللی هر ساله در همه کشورها برگزار نمی‌شود.

وی افزود: قطعا برگزاری نمایشگاه کتاب و اتفاقاتی که در حاشیه آن می‌گذرد می‌تواند در توسعه فرهنگی کشور موثر باشد و تا به حال هم موثر بوده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به جابجایی مکان نمایشگاه کتاب تهران و انتقال آن به شهر آفتاب گفت: امسال پس از سال‌ها خانه به دوشی نمایشگاه کتاب تهران جایگاه دائمی خود را پیدا کرد که این اتفاق ثمره دو چیز بود؛ یکی همت عالی و دوم هماهنگی، انسجام و همفکری تمامی دستگاه‌های ذیربط.

جنتی یادآور شد: دغدغه‌های زیادی در مورد انتقال نمایشگاه کتاب به شهر آفتاب وجود داشت اما این کار نیازمند جسارت در تصمیم گیری بود که شهرداری تهران با جسارت، این مهم را پذیرفت و توانست این پروژه نیمه تمام را در ظرف کمتر از چند ماه و در تلاش شبانه روزی، تمام کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به همکاری حدود ۷۰ نهاد و دستگاه با برگزار کنندگان نمایشگاه کتاب تهران ادامه داد: قطعا در سال اول برگزاری نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب نقایصی هم وجود داشته است اما خوشبختانه این نقایص در سال اول در حداقل خود بود.

وی در ادامه از انتشار گزارش کامل بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران در آینده نزدیک خبر داد و ابراز امیدواری کرد: در فاصله ۱۰ ماه مانده به آغاز سی ام دوره نمایشگاه کتاب، پروژه شهر آفتاب فاز اول را پشت سر بگذارد و وارد فازهای بعدی و ساخت رستوران‌ها و هتل‌ها برای تسهیل در حضور مردم و ناشران در این مکان شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بار دیگر بر سیاست این وزارتخانه در واسپاری امور به صنوف مرتبط با حوزه‌های فرهنگی و هنری تاکید کرد و گفت: ما امیدواریم ظرف یکی، دو سال دیگر، کل کار نمایشگاه را به خود صنف نشر واگذار کنیم البته همه دولت‌های قبلی همین شعاری را که ما می‌دهیم، داده اند ولی در عمل اتفاقی نمی‌افتاده است و مقاومت‌ها در مقابل واسپاری امور به تشکل‌ها بسیار زیاد بوده است. ما امیدواریم در این دوره این مقاومت در مقابل این تغییر بزرگ را کم کنیم.