برنامه‌های هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس تشریح شد.

به گزارش خبرگزاری موج، اولین نشست رسانه‌ای هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس روز یکشنبه  ۱۰ اردیبهشت‌ماه از سوی سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به منظور تشریح برنامه‌های این جایزه برگزار شد.

محسن شاه‌رضایی - سخنگوی هفدهمین دروه انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس -  با بیان اینکه دبیر این دوره از جایزه محمدقاسم فروغی است گفت: امسال با توجه به تغییرات ساختاری که صورت گرفته است، سخنگویی برای اعلام اخبار این دوره از مراسم انتخاب شده است. ۱۶ دوره قبلی از این جایزه به صورت دوسالانه  و سه‌سالانه برگزار شده است. علاوه بر این ۱۶ دوره، دو دوره ویژه به شکل مجزا با عنوان‌های «انتخاب کتاب کودک و نوجوان دفاع مقدس» و «ربع قرن انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس» در سال ۸۸ برگزار شده است.

 او افزود: در دوره‌های قبل ۸۶۰۰ عنوان کتاب در گونه‌های مختلف ادبی داستان، خاطره‌نویسی، مستند و غیره، کودک و نوجوان ۶۰۰ عنوان کتاب و در دوره ربع قرن ۶۰۰۰ عنوان کتاب داوری شده‌ است.  انتظار داریم در این دوره ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ جلد کتاب به دبیرخانه برسد.

شاه‌رضایی درباره داوری این دوره از کتاب سال دفاع مقدس اظهار کرد: امسال داوری‌ها در ۱۲ گروه انجام‌ می‌شود که به این شرح است: داستان، زندگی‌نامه داستانی،  خاطره، شعر و نثر ادبی، مستند (زندگی‌نامه، وصیت‌نامه)، هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی، پژوهش‌های ادبی، پژوهش‌های سیاسی، نظامی‌، امنیتی و اقتصادی، کودک و نوجوان، تاریخ شفاهی و ناشرین و خادمین دفاع مقدس.

سخنگوی هفدهمین دروه انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس در ادامه با بیان این‌که امسال علاوه بر موضوعات دفاع مقدس، آثاری که درباره‌ گروهای معاند نظام مانند گروهک منافقین، بحران کردستان و... باشد به صورت ویژه داوری می‌شود، بیان کرد: همچنین بخش بین‌الملل نیز امسال اضافه شده است و کتاب‌هایی که در زمینه مدافعان حرم و بحث‌های مربوط به کشورهای اسلامی مانند سوریه و یمن باشد به صورت ویژه داوری خواهد شد. با توجه به این که در این بخش خود موضوع برای ما اصالت دارد نه نویسنده  همه آثار حتی اگر نویسنده آن ایرانی نباشد داوری خواهد شد و در این زمینه به رایزنی‌های فرهنگی کشورمان در کشورهای مختلف این فراخوان را فرستاده‌ایم.

او یادآور شد: کسانی که می‌خواهند در این دوره از انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس شرکت کنند تا ۱۵ خردادماه مهلت دارند آثار خود را به دبیرخانه‌ دائمی  کتاب سال دفاع مقدس بفرستند. آثاری که در سال‌های ۹۳ و ۹۴ منتشر شده باشند داوری می‌شوند. همچنین امسال ما از سازمان‌های تولیدکننده آثار دفاع مقدس، بنیاد شهید، حوزه هنری‌، سازمان تبلیغات اسلامی، روایت فتح و ... خواسته‌ایم که برای ما تازه‌های نشر خود را بفرستند. گروهی‌ را هم مامور کرده‌ایم تا در نمایشگاه پیش‌ رو کتاب‌هایی را خریداری کنند.

شاه‌رضایی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری که از  آثار دفاع مقدس در سال‌های پیش به عنوان گنج نام‌ برده بودند و اخیرا از آن با عنوان ثروت ملی یاد کرده‌اند، گفت: شعار هفدهمین دوره  انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس را «پاسداشت ثروت ملی (ارزش‌ها و آرمان‌های دفاع مقدس)» انتخاب کرده‌ایم و امیدواریم با شناخت و استخراج این آثار  این گنج را به ثروت تبدیل کنیم  تا در سال‌های آتی غنی‌تر شود.

سخنگوی هفدهمین دوره  کتاب سال دفاع مقدس با توجه به اصلاحات ساختاری این جایزه گفت: امسال شورای سیاست‌گذاری در نظر گرفته شده که متشکل از دبیران دوره‌های قبل‌ و صاحب‌نظران ادبیات پایداری و دفاع مقدس است. این شورا همه امور را رصد می‌کند و از نظر علمی و عملی ناظر بر کتاب دفاع مقدس است. در این دوره همچنین روابط عمومی شکل گرفته است و برای این‌که یک نفر اخبار را اعلام کند سخنگویی را در نظر گرفته‌ایم.  

او افزود: در این دوره دبیرخانه دائمی ایجاد  شده است و فعالیت‌های خود را در طول سال و بعد از اتمام این دوره ادامه خواهد داد. جلسات نقد و بررسی برگزار خواهد کرد و با نویسندگان در ارتباط خواهد ماند. سایت خبری کتاب سال دفاع مقدس نیز طی روزهای آینده رونمایی خواهد شد.

شاه‌رضایی اظهار کرد: در این دوره به نوقلمان و کسانی که در شهرستان‌ها فعالیت‌ می‌کنند توجه ویژه‌ای خواهیم داشت. همچنین در استان‌ها داوری صورت می‌گیرد تا همکاری‌ در استان‌ها بالا برود و علاوه بر کمیته‌ داوری این دوره از انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس، از مراکز تولیدکننده آثار دفاع مقدس و بنیاد نخبگان خواسته شده است که درباره آثار نظر بدهند.

او در پایان خاطرنشان کرد: در نمایشگاه کتاب پیش رو دبیرخانه دائمی کتاب سال دفاع مقدس سه نشست تخصصی در نظر گرفته که به این شرح است: بایدها و نبایدهای ادبیات دفاع مقدس در روز ۱۶ اردیبهشت‌ماه از ساعت ۱۶ تا ۱۷:۳۰، معرفی هفدهمین دوره کتاب سال دفاع مقدس در همین روز از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۹ و مخاطب‌شناسی ادبیات دفاع مقدس ۲۰ اردیبهشت‌ماه از ساعت ۱۶ تا ۱۷:۳۰. این برنامه‌ها در محل نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب در بخش سرای اهل قلم برگزار خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج