آمار نشر کتاب‌ در دی‌ ۱۳۹۵ اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی خانه کتاب، در دی‌ سال گذشته، ۹۰۵۹ عنوان کتاب منتشر شده که در مقایسه با زمان مشابه سال جاری با  افزایش ۳ درصدی به ۹۳۰۰ عنوان کتاب رسیده است. در این میان سهم کتاب‌های عمومی در سال جاری ۶۶۹۷ عنوان و سهم کتاب‌های کودک ۱۴۱۹ عنوان است که به ترتیب نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته با افزایش ۲۱ و ۳۳ درصدی روبه‌رو شده‌اند.

بر اساس این آمار، ۲۴۶۴ عنوان کتاب کمک‌درسی در دی ماه سال گذشته  روانه بازار نشر شده است که این تعداد عناوین در دی‌ماه سال  جاری به ۱۱۸۴ عنوان رسیده است. البته ناشران تهرانی در دی ماه سال جاری ۷۷۷۷ عنوان و ناشران شهرستانی ۱۵۲۳ عنوان کتاب روانه بازار کرده‌اند که در مقایسه با  بازه زمانی سال گذشته به ترتیب با ۷درصد  و منفی ۱۶ درصد تغییر داشته است.

بر اساس این آمار، قیمت متوسط کتاب در دی‌ماه سال گذشته ۱۵ هزار و ۱۵۸ تومان بوده که در دی‌ماه سال جاری با ۹ درصد افزایش به ۱۶ هزار  و ۵۴۹ تومان رسید.

بر اساس این آمار، در دی‌ماه سال جاری ۵۵۶۱ عنوان چاپ اول، ۳۷۳۹  کتاب چاپ مجدد و ۷۱۲۲ عنوان هم تالیفی روانه بازار شد. سهم ترجمه از مجموع ۹۳۰۰ عنوان کتاب منتشرشده در این ماه، ۲۱۷۸ است.

در دی‌ماه سال جاری در بخش علوم عملی ۲۰۱۲ عنوان کتاب چاپ شده و سهم کتاب‌های حوزه ادبیات ۱۲۱۰ عنوان کتاب بوده است.

بر اساس این آمار، انتشارات "مشاوران صعود ماهان"، "رهپویان شریف"، "مدرسان برتر"، "راه"، "اندیشه رفیع"، "جنگل"، "مدرسان شریف"، "موسسه  چاپ و انتشارات دانشگاه تهران"، "موسسه مهر پویا مهراس" و "شریف" در فهرست ۱۰ ناشر عمومی پرکار در دی ماه  سال ۱۳۹۵ قرار گرفته اند.

از جمله ناشران آموزشی پرکار در دی ماه سال جاری می‌توان به انتشارات "خیلی سبز"، "شرکت انتشارات کانون فرهنگی آموزش"، "گل‌واژه"، "بین‌المللی گاج"، "مبتکران"، "الگو"، "مهر و ماه نو "، "موسسه کانون ریاضیدانان زمان"، "جویا مجد" و "ژرف‌اندیشان" اشاره کرد.

بر اساس این آمار، انتشارات "بین‌المللی گاج"، "شرکت انتشارات فنی ایران"، "براق"، "قدیانی"، "ذکر"، "پیام مشرق"، "افق"، "حدیث نینوا"، "آفتاب طلایی" و "ترجمان دانش" در فهرست ۱۰ ناشر پرکار حوزه کودک در دی‌ماه سال جاری قرار گرفته‌اند.

از جمله کتاب‌هایی که در فهرست پرتکرارترین کتاب‌های دی ماه سال ۱۳۹۵ قرار گرفته‌اند، می‌توان به کتاب‌های "شاهکار قرن به زبان‌های فارسی، انگلیسی و عربی: استراتژی ایجاد درآمدهای انفعالی خرد و کلان"، "اثر مرکب: آغاز جهشی در زندگی، موفقیت و درآمد شما"، "نبوغ دیوانه: مانیفست کارآفرین‌ها"، "قانون کار ویژه مهندسان شامل:قانون کار، آیین نامه اجرایی اشتغال اتباع  بیگانه و...."، "صبح  جادویی برای بازاریابان شبکه‌ای"، " احکام و آداب اموات"، "اطلس نبردهای ماندگار: عملیات نیروهای زمینی در هشت سال دفاع مقدس: شهریور ۱۳۵۹-مردادماه ۱۳۶۷"، "موتمر علمای بغداد"، "نگاهی به داعش از درون:۱۰ روز در دولت اسلامی" و " بچه‌های حاج قاسم:خاطرات سردار حسین معروفی" اشاره کرد.

کتاب‌های «خودمراقبتی در ناخوشی‌های جزیی: راهنمای خودمراقبتی (۱)خانواده» با ۷۰ هزار نسخه ، «تجوید مقدماتی قرآن کریم نور»، «خطرسنجی سکته‌های قلبی، مغزی و سرطان» و «راهنمای جامع آموزش سلامت در مدارس (ویژه معلمان» با ۵۰ هزار نسخه در صدر  پرشمارگان‌ترین کتاب‌های دی‌ماه سال جاری قرار گرفته‌اند.

آمار و اطلاعات نشر کتاب به تفکیک هر ماه در سایت روابط عمومی خانه کتاب به نشانی (www.khaneheketab.ir) منتشر می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج