فرمانده سپاه ناحیه ثارالله(ع) شیراز گفت: در آینده شکل و نوع جنگ‌ها بسیار متفاوت‌تر خواهد بود و نیازمند برنامه‌ریزی در این زمینه و آینده‌نگری هستیم.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس، موسی زارعی، فرمانده سپاه ناحیه ثارالله(ع) شیراز امروز، در رزمایش نمادین پدافند غیرعامل در دبیرستان حضرت مهدی(عج) این کلان‌شهر گفت: در آینده شکل و نوع جنگ‌ها بسیار متفاوت‌تر خواهد بود و نیازمند برنامه‌ریزی در این زمینه و آینده‌نگری هستیم.

وی در تشریح پدافند غیرعامل اظهار داشت: پدافند غیرعامل نوعی دفاع غیر نظامی است و به مجموعه اقداماتی اطلاق می‌شود که به جنگ‌افزار نیاز ندارد و با اجرای آن می‌توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری کرده و یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد.

زارعی با بیان اینکه نیازمند برنامه‌های جامع در این زمینه هستیم، افزود: دانش‌آموزان ما باید کنجکاو، دقیق،جستجوگر و مسئولیت‌پذیر باشند و بسیجی بودن و هدایت‌پذیری نیز لازمه این کار است و باید کشور را غیر قابل نفوذ کرد.

در ادامه، گودرزی، رئیس آموزش و پرورش ناحیه یک شیراز هم با بیان اینکه دانش آموزان باید با تکنیک‌های مختلف پدافند غیر عامل به صورت نظری و عملی آشنا شوند، گفت: درعرصه کنونی که تهدیدات نرم دشمنان همراه تداوم دارد باید دقت کرد علی‌رغم وجود امنیت در کشور در منطقه پر آشوب زندگی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه پدافند غیرعامل نوعی دفاع غیر نظامی است که به جنگ افزار نیاز ندارد، افزود: از آنجایی که آموزش و پرورش طیف وسیعی از جامعه را در بر می‌گیرد لذا فرهنگ‌سازی در خصوص پدافند غیر عامل از طریق آموزش در مدارس می‌تواند موثرتر و کاربردی‌تر باشد.

گودرزی با تصریح اینکه پدافند غیرعامل در مدارس شیراز فرهنگ‌سازی می‌شود، گفت: هدف از اجرای مانورهای پدافند غیرعامل آموزش راه‌های مقابله دانش‌آموزان برای کاهش تلفات و خسارات حوادث پیش‌بینی نشده است.