نماینده ولی فقیه در فارس با تأکید بر اینکه باید حس از خود گذشتگی در مراسم اربعین تقویت شود گفت: باید مردم باور داشته باشند که این کار سبب افزایش بار معنوی در آنها می شود.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس، آیت الله لطف الله دژکام در جلسه هماهنگی مراسم روز اربعین با حضور جمعی از مسئولین استانی ضمن گرامیداشت یاد مرحوم آیت الله ایمانی که پایه گذار سنت اجتماع روز اربعین در شیراز بودند گفت: همه باید حس کنند که کار برای خدا و برای امام حسین (ع) است و باید حس از خود گذشتگی در این مراسم تقویت شود؛ باید مردم باور داشته باشند که این کار سبب افزایش بار معنوی در آنها می شود تا اجتماع نیز جلوه بیشتری داشته باشد. این جهت حتی در تبلیغات باید پررنگ تر از آنچه تاکنون بوده انجام شود.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه در جوامع بشری از سنت های جدید استقبال بهتری می شود تا اینکه بخواهیم رسوم قدیمی را تغییر دهیم اظهار داشت: انسان ها در برابر تغییر مطابق عادت خود مقاومت می کنند اما در خصوص اربعین چون یک رسم و سنت نسبتا جدید هست و چنین اجتماعات و حرکاتی به صورت فراگیر وجود نداشته است از وقتی که راه افتاده استقبال بسیار خوبی شده است.

وی تأکید کرد: به اینکه شیراز سومین حرم اهل بیت است و این نام گذاری از طرف رهبر معظم انقلاب صورت گرفته است قاعدتا باید این قبیل حرکات را به اندازه ای حمایت کنیم که در حد و اندازه نام و عنوان حرم سوم باشد، خصوصا با نگاه های محدود کننده ای که نسبت به حرم سوم متاسفانه در بین برخی مسئولان شیراز وجود دارد و ان شاالله خدا هم در این مسیر کمک می دهد.

آیت الله دژکام نماینده ولی فقیه در فارس

به گفته نماینده ولی فقیه در فارس، برای نشان دادن شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت(ع) و محوریت حرم در حرکت های مذهبی باید به گونه ای کار کنیم که این باور در همه ایجاد شود که شیراز اینگونه است.

آیت الله دژکام، نقطه ضعف امروز شیراز را این موضوع دانست که نتوانستیم این مطلب را درست تبیین کنیم و جا بیاندازیم.

امام جمعه شیراز تصریح کرد: مقاومت هایی در جاهایی میبینیم که معلوم است نسبت به نظر و حرف رهبر انقلاب، این مقاومت ها غرض ورزانه است وگرنه اگر کسی در خصوص بهتر شدن شرایط و راه حل مناسب تر نظری داشته باشد همه استقبال می کنیم؛ اما وقتی برخی نگاه رهبری را به چالش می کشند باید متوجه باشند که همه جریان های انقلابی و متدین در مقابلشان خواهند ایستاد.

این استاد دانشگاه در ادامه به توسعه حرم و توسعه راه های دسترسی به آن پرداخت و گفت: مدیران، مسئولان مربوطه و کسانی که در طراحی مجموعه دخیل هستند باید بیایند و ببینند روزهایی که جمعیت زیاد می آید و نیاز هست به تسهیل دسترسی ها چه کار باید بکنیم؟ ما به دنبال تخریب نیستیم بلکه سوال داریم که چه کار داریم تا دسترسی تسهیل شود؟ آنگاه با همفکری هم کمک دهند تا مسئله حل شود.

وی با بیان اینکه یک نگاه بحث خود اربعین و مراسم مربوطه است و یک نگاه تبیین و تثبیت حرم سوم اهل بیت است ادامه داد: گاهی عدم هماهنگی کسانی که در این مراسم شرکت می کنند باعث می شود که عظمت این حرکت جلوه نکند.

نماینده ولی فقیه در فارس با خاطرنشان کردن اینکه هماهنگی ایجاد کردن هم به روش های مختلفی شکل می گیرد تصریح کرد: خیلی ها با اطلاع رسانی هماهنگ می شوند و غرضی ندارند، پس باید همدلی ایجاد شود که فضای کلی جمعیت یکدست شود.

آیت الله دژکام ضمن بیان اینکه تجربه نشان داده اگر بعضی هیئات و یا گروه ها احساس کنند در این نوع مراسمات دیده نمی شوند، کنار می روند تأکید کرد: باید این را به نوعی مدیریت کنیم که همه احساس کنند الهی شدند و چند رنگی وجود ندارد و همه برای خدا آمده اند مثل موسم حج که همه سفید پوش هستند.

امام جمعه شیراز معتقد است که اطلاع رسانی و همدلی باید به حدی باشد که مردم احساس کنند قطره ای هستند که از خود گذشته اند و به دریا پیوسته اند و این حس باید در این مراسم تقویت شود.

به گفته وی، اگر در مدیریت این احساس ایجاد شود که یک جبهه گیری شخصی خاصی هست برای بقیه مقاومت ایجاد می شود.\