سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: حوزه باغداری با ظرفیت ۱۱۰ هزار شغل در باغ‎ها و ۸۰۰ شغل در زمینه تولید نهال گزینه مناسبی برای اشتغالزایی است.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس، حسین پژمان با اشاره به گردش مالی ۱۵۰۰ میلیارد تومانی حوزه باغداری استان، تصریح کرد: در کنار درآمد بالای این حوزه، در زمینه اشتغال نیز ۱۱۰ هزار شغل در باغ‎‌ها و ۸۰۰ شغل در زمینه تولید نهال ایجاد می شود.

وی با بیان این‌که در حال حاضر پتانسیل تولید 10 میلیون اصله نهال در این استان وجود دارد و از این ده میلیون اصله نهال نزدیک به شش میلیون اصله نهال جزء نهال‌های شناسه‌دار است، اظهار داشت: نهال‌های شناسه‌دار به نهال‌هایی اطلاق می‌شود که اصالت ژنتیکی یعنی نوع پایه و پیوندک مشخص دارند.

پژمان گفت: باید نهال سالم و گواهی شده در اختیار کشاورز قرار بگیرد و بدین منظور باید به جای تولید نهال در شرایط زمین، در شرایط گلدان و به جای تولید در هوای آزاد در شرایط کاملا کنترل شده یعنی اسکرین هاوس و گلخانه نهال تولید کنیم. علاوه بر آن نهال‌های تولید شده در این در شرایط باید جزء نهال‌های پر محصول، با اصالت ژنیتکی مشخص، و دارای یکنواختی صدرصد بوده تا در شرایط مزرعه بتوان کلیه عملیات ‌باغی را به نحو یکسان روی آنها انجام داد.

این مقام مسئول تصریح کرد: در استان فارس تولید نهال گلخانه‌ای در حال حاضر خیلی کم است و بیشتر از 90 درصد نهال تولید شده در هوای آزاد است که برای تولید نهال گواهی شده احتیاج به یکسری زیر ساخت‎‌ها از جمله تکنولوژی کشت بافت داشته که احتیاج به هزینه‎‌‌های میلیاردی دارد و باید بخش خصوصی وارد این جریان شود که بتوانیم نهال گواهی شده را تولید کنیم.

پژمان با اشاره به رتبه اول استان در تولید محصولات باغی و رتبه دوم در سطح زیر کشت افزود: هم اکنون دو هزار و ۹۰۰ هکتار باغ در استان وجود دارد .

پژمان با بیان تفاوت میان نهال های شناسه‌دار با دیگر نهال ها، تصریح کرد: ما در محصولات باغی سه نوع نهال داریم، نهال سنتی که در فضای باز تولید می شود که اصالت و  سلامت آن‌ها مورد تایید نیست، نهال های شناسه دار که اصالت ژنتیکی آن مورد تایید و بیش از ۹۵ درصد سلامت آن نیز مورد تایید است و در آخر نهالهای گواهی شده که اصالت و سلامت آن به طور کامل تضمین شده است.

وی افزود: هم اکنون ۴۸ نهالستان دارای مجوز و ۴۰۰ نهالستان بدون مجوز در استان فعالیت دارند و در زمینه تولید نهال مثمر میوه رتبه اول کشور را داریم.

پژمان با اشاره به برخی مزیت ها و توانمندی باغبانی استان، خاطر نشان‌کرد: هم اکنون امکان کشت و پرورش بیش از ۵۰ گونه انواع محصولات باغی و ۵۰۰ رقم انواع محصولات باغی و دارویی در استان وجود دارد که کاشت ۳۸ درصد محصولات باغی استان به صورت دیم است.

این مقام مسئول با بیان این‌که تولید نهال سالم و گواهی شده در ایجاد باغ ها اهمیت بسزایی دارد، که از جمله آن‌‎ها می توان به کمک به ایجاد اشتغال پایدار و مستقیم برای ۳ نفر در هکتار باغ اشاره کرد و افزود: درسال ۷۸ تنها ۵ نهالستان دارای مجوز با تولید سالانه ۵۰۰ هزار اصله نهال در استان وجود داشته و امروز این رقم به ۲۸ نهالستان مجوزدار با تولید ۶ میلیون اصله نهال شناسه دار رسیده که بیش از ۱۱ درصد از نهال های مورد نیاز کشور در استان ما تامین می شود.

پژمان تأکید کرد: یکی از اهداف ما در چشم انداز استراتژیک تولید نهال در استان ایجاد ۱۵۰ هکتار باغ مادری از گونه ها و ارقام تجاری در اقلیم های مختلف استان به منظور تامین اندام تکثیری و سالم توسعه فنآوری‌های نوین مانند کشت باغ و واردات ژرم پلاسم ارقام تجاری خرما از جمله رقم مجهول به منظور ایجاد خزانه تولید و تکثیر از آن است.