موج
کدخبر : ۴۸۴۵۷۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-484572
مهندس سلطانی :

توسعه زیرساخت های پر سرعت فیبرنوری، رشد و شکوفایی اقتصاد را به دنبال دارد

توسعه زیرساخت های پر سرعت فیبرنوری، رشد و شکوفایی اقتصاد را به دنبال دارد

سلطانی افزود: در خرداد ماه ۱۴۰۰ برای سرعت بخشیدن و تحول در اجرای توسعه زیرساخت های فیبر نوری یک طرح جهادی را شروع کردیم به نام طرح جهادی توسعه ی فیبر نوری کشور.این طرح به کل استان های کشور ابلاغ شد و به عنوان آزمایش استان قزوین را طراحی کردیم و افتتاح کردیم و شروع کردیم و الان هم در حال انجام است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی مخابرات، سلطانی با بیان اینکه توسعه زیرساخت های پر سرعت فیبرنوری، رشد و شکوفایی اقتصاد را به دنبال دارد؛ اظهارداشت: سرمایه گذاری که کشورهای پیشرفته در بخش زیرساخت می کنند به این علت است که اثر آن در افزایش تولید ناخالص ملی و در رشد و شکوفایی اقتصاد خودشان را می بینند. بنابراین سرمایه گذاری در این صنعت نه تنها باعث رشد اقتصاد خواهد شد بلکه الزام و ضرورت است.

وی در این گفتگو اظهارداشت:ما بر اساس اسناد بالا دستی موظف هستیم که ۸۰درصد خانوارهای کشور به فیبر نوری با سرعت بالای ۲۵ مگ متصل شود. الحمدالله در دولت سیزدهم و با تدبیر وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات سرعت بخشیدن به طرح و پروژه و تحقق این سند سرعت گرفته و ما هم به عنوان شرکت مخابرات که یک شرکت ۵۰ ساله در جمهوری اسلامی ایران هستیم و بزرگترین و استاندارترین شبکه های مخابراتی را در سطح کشور گسترش دادیم بخش زیادی از این ماموریت به ما سپرده شده و ما خودمان را موظف میدانیم این مسئله و طرح و پروژه را جلو ببریم

سلطانی افزود: در خرداد ماه ۱۴۰۰ برای سرعت بخشیدن و تحول در اجرای توسعه زیرساخت های فیبر نوری یک طرح جهادی را شروع کردیم به نام طرح جهادی توسعه ی فیبر نوری کشور.این طرح به کل استان های کشور ابلاغ شد و به عنوان آزمایش استان قزوین را طراحی کردیم و افتتاح کردیم و شروع کردیم و الان هم در حال انجام است.

توسعه فیبر نوری از سال های قبل شروع شده بود ولی به دلایلی یک مقدار آهنگ توسعه کند شده بود ما ۱۸۰ هزار کیلومتر فیبر نوری در کشور داریم. ما در اولویت بین شهرستان ها و بین مراکز استان و شهرستان ها و بین مراکز همه فیبر نوری انجام گرفته. زیرساخت اصلی فیبر نوری است.

 

از سال ۹۳ در توسعه ی بخش دسترسی شروع شد. ما به صورت سالیان توسعه انجام میدادیم

شبکه لایه های مختلفی دارد یکی از لایه ها، لایه ی دسترسی می باشد که انتهای این لایه مشترک می شود که مشترک می تواند خانگی تجاری یا صنعتی باشد. ما الان نزدیک به پوششی که تا به حال ایجاد کردیم یک چیزی نزدیک به ۲ میلیون پورت می باشد که از این بخش نزدیک ۱ میلیون و صد هزار به صورت اتصال قابل بهره برداری است و مشترکین می توانند جاهایی که ما امکانات داریم درخواست دهد و استفاده کند.

ما در بخش تلفن ثابت ۳۰ میلیون مشترک داریم در بحث باند پهن یا دیتا ما نزدیک به ۶ میلیون مشترک داریم که بخش فناوری در حال حاضر قابل بهره برداری می باشد ما یک ADSL داریم که قدیمی است و متناسب سرعت های پایین. VDSL داریم که تا حدود سرعت ۴۰ مگ را جواب می دهد و برای سرعت بالای ۵۰ مگ FTTH داریم که هر سه فناوری الان اجرا شده است ولی هدف گذاری ما در سال گذشته و امسال و سال آینده توسعه FTHH است. نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر VDSL دارند هرچقد فاصله ی مشترک تا مراکز ما کوتاه تر باشد سرعت ما بالاتر می رود در فناوری ADSL ولی وقتی صحبت از فیبر نوری می کنیم دیگر فاصله معنا ندارد یعنی هرچقدر مشترک از مرکز ما فاصله داشته باشد در سرعت سرویس اثری نخواهد داشت. بنابراین یکی از دلایلی که ما از شبکه ی سیمی داریم به شبکه فیبر نوری مهاجرت می کنیم این است که بحث موضوع فاصله را و افت سرعت و کیفیت سرویس را از بین ببریم. که این تنها با فناوری فیبر نوری امکان پذیر است.

نزدیک به ۲۵۰ هزار مشترک داریم که الان از سرویس ftth استفاده می کنند در کل کشور.

در طرح نجما ما به صورت تحولی این توسعه را انجام می دهیم. ما در موضوع FTTH دو مفهوم داریم یکی موضوع پوشش است. وقتی ما می گوییم پوشش یعنی در محدوده مثلا شعاع ۳۰۰ متری تجهیزات ما تمام خانه هایی که وجود دارد تحت پوشش قرار میگیرد یک مفهوم دیگر اتصال است. ما باید پوشش را ایجاد کنیم و اینکه مشترک بیاید بستگی به طرح های تشویقی دارد.

بر اساس آن چیزی که در وزارتخانه هدف گذاری کرده اند تا پایان ۱۴۰۳ باید این اتفاق بیفتد و ما عمده ی توانمندی پروژه هایی که در کل کشور جلو می بریم دو ساله است مثلا همین طرحی که امروز در استان اصفهان افتتاح کردیم یک طرح دو ساله است که نزدیک ۲۵۰ هزار پورت ما پوشش می دهیم که از این ۲۵۰ هزار پورت ۱۵۰ هزار پورت می تواند متصل شود.

ما اگر که نگاه جهادی به این طرح نداشتیم این طرح دو ساله انجام نمی شد به این علت که برای طرح های بزرگ باید منابع آن پیش بینی شود. ما در حالت عادی در مخابرات بحث توسعه را داشتیم ولی با این شدت نداشتیم. وقتی شما می گویید طرح جهادی یعنی کاری که ما با آن آهنگ قبلی که طی ۴-۵ سال پیش می رفتیم این را در دو سال انجام می دهیم. و میزان سرمایه گذاری را طوری تنظیم کردیم که در دو سال در کل کشور به این هدف برسیم.

ما تزریق مالی از طرف دستگاه ها نداریم ولی مشارکت و همکاری را داریم. یکی از اهدافی که ما جلسه ی افتتاحیه این طرح را می گذاریم و تعدادی از نمایندگان و مسئولین دعوت می شوند ایجاد همین هماهنگی است یعنی دستگاه ها مشارکت کنند تا کار سریع تر جلو رود و الحمدالله در استان های کشور این همکاری و همبستگی و همیاری شکل گرفته و خوشبختانه کار با سرعت دارد جلو میرود.

فناوری فرهنگ مردم تغییر را داداه و امروز نیازمند در بحث باند پهن نه تنها در شهر بلکه در روستا ها احساس می شود و الان مردم متاقضی استفاده از سرویس های باند پهن هستند الان نمایندگان مجلس مکرر برای اجرای این طرح در حوزه ی انتخابی خودشان درخواست دارند. چرا که مردم الان در این بحث مطالبه گرند و می خواهند سریع تر از این امکانات بهره برداری کنند. بنابراین خودشان هم در پیشرفت کار موثر واقع می شوند. مثلا در شهرک های جدید کار زیرساختی صورت نگرفته و یکی از اهداف ما این است که در این طرح به این شهرک ها توجه کنیم.

برنامه ی خوبی که وزارت ارتباطات و فناور ی اطلاعات از سال های گذشته شروع کرد بحث توسعه ارتباطات روستایی بود و سرمایه گذاری خوبی در این زمینه بالاخص برای روستاهای بالای ۲۰ خانوار صورت گرفت و الان تعداد زیادی از روستاها به شبکه ثابت و سیار متصل هستند. که مخابرات مجری بخش زیادی از این پروژه هاست.

مثلا در بحث کرونا احساس نیاز به زیرساخت های مخابراتی به شدت قوی شد. مثلا در بخش آموزش هم خانوارهای شهری و هم خانوارهای روستایی نیاز به اینترنت داشتند و این سیاست گذاران را مجبور کرد که در بخش های روستایی سرمایه گذاری کنند و در این دولت هم به شدت این طرح دارد پیش میرود. طرح های شهری که جزء وظایف مخابرات است با سرمایه گذاری خود ما پیش میرود و در طرح های روستایی با حمایت دولت ما در حال انجام پروژه ها هستیم.

روند جهانی توسعه فیبر نوری در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه بسیار سریع است و خیلی از کشورهای توسعه یافته در حال حاضر به مرحله ی پوشش صد در صدی رسیده اند و در بخش دسترسی هم به پوشش ۸۰ درصدی رسیده اند. و ما باید با این روند جهانی پیش برویم

ما نباید فقط از بعد مشترک و مصرف به قضیه نگاه کنیم ما باید از بعد فرهنگ، از بعد اقتصاد افزایش تولید ناخالص ملی در این صنعت، و تولید به این قضیه نگاه کنیم تا به اهمیت توسعه ی این عرصه پی ببریم.

برای تحقق شعار امسال که رشد تولید و مهار تورم است ما باید زیرساخت های لازم را داشته باشیم. یکی از بحث هایی که توسط دولت هدف گذاری شده توسعه ی اقتصاد دیجیتال است. که اقتصاد دیجیتال به زیرساخت های پر سرعت وابسته است

آیا این خبر مفید بود؟
کلمات کلیدی: مخابرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه