موج

محمودرضا امینی-خبرگزاری موج؛ آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جدید قوه قضاییه تضمین تحول و تغییر اساسی و بنیادین در قوه قضاییه است. اما برای تحقق این امر باید نکات مهمی را در نظر گرفت.

یکی از نکات مهم در انتصاب آیت الله رییسی  در همان حکم رهبری معظم انقلاب اسلامی نهفته است. این حکم بی سابقه ترین حکمی است که از سوی معظم له و حتی امام خمینی (ره) برای روسای دیوان عالی و یا رییس قوه قضاییه صادر شده است و نشان از انتظارات ویژه مقام عظمای ولایت از آیت الله رئیسی دارد.

حال این پرسش مطرح می شود که آیت الله رئیسی می تواند این انتظارات را برآورده کند؟ پاسخ این پرسش امیدوار کننده است، زیرا روحیه آیت الله رئیسی، یک روحیه انقلابی است و کسانی که از نزدیک با وی آشنا هستند، او را به عنوان یک مدیر انقلابی می شناسند.

اما آیا این مدیر انقلابی می تواند بر مشکلات قوه قضاییه غلبه کند؟ در دستگاه قضایی ما با دو فرهنگ رو به رو هستیم. فرهنگ نخست همان فرهنگ سازمانی است که بر مبنای قوانین و مقررات پایه ریزی شده و گاهی دست و پای فقه اسلامی و فقیه مسلمان حاکم بر دستگاه قضایی را برای اجرای عدالت می بندد.

بنابراین در گام نخست آیت الله رئیسی باید این فرهنگ سازمانی را بر اساس مصالح و منافع مردم تغییر دهد و تحقق این مهم نیازمند انقلابی گری در ایجاد تحولات سازمانی است.

فرهنگ غیر سازمانی در قوه قضاییه همان فرهنگی است که گاهی موجب فساد در بدنه قوه قضاییه گردیده و این فساد باعث از بین رفتن اعتماد به قضات شریف و اصیل دستگاه قضایی شده است. برطرف کردن این آسیب نیز جزو تکالیفی است که در حکم رهبری معظم انقلاب اسلامی خطاب به آیت الله رئیسی ذکر گردیده است.

موضوع مهم دیگر، حجم سنگنین پرونده های قضایی است که به تعبیر آیت الله جوادی آملی تبدیل به معضلی در این دستگاه شده است. با توجه به اینکه نیرو و امکانات کافی برای کاهش این حجم از پرونده قضایی وجود ندارد، آیت الله رئیسی باید با تغییر ساختاری، راهکارهای کنترل و پیشگیری از ازدیاد پرونده های قضایی را اجرا کند.

برای تحقق این مهم و همچنین برآورده کردن انتظارات به حق رهبری معظم انقلاب اسلامی و مردم، ما نیاز به جوان گرایی در داخل قوه قضاییه و استفاده مطلوب از ظرفیت های علمی حوزه و دانشگاه داریم.

همچنین در حکم مقام معظم رهبری بر ضرورت زمان بندی در جهت اجرای برنامه ها و رسیدن به اهداف تاکید ویژه ای شده است.

بنابراین تحقق اهداف هشت گانه ذکر شده در حکم ریاست جدید قوه قضاییه با توجه به ظرفیت های موجود و مشکلات و موانع، کار بسیار دشواری است، اما با آمدن آیت الله رئیسی امیدهای زیادی در دل مردم ایجاد شده است. زیرا مردم آیت الله رئیسی را به دلیل اینکه یک بار در معرض آرای عمومی قرار داشت و در مردم با روحیه انقلابی، شفاف، قاطعیت و جسارت در برخورد با مفاسد وی آگاه هستند.

با این وجود باید تاکید کرد که اگر آیت الله رئیسی در قوه قضاییه انقلابی رفتار نکند و با کمک نیروهای انقلابی برای تغییر و تحولات انقلابی اقدامی انجام ندهد، امکان تحول در قوه قضاییه وجود ندارد. البته رسیدن به این اهداف نیاز زمان دارد و نمی توان انتظار داشت که یک شبه تمام اهداف محقق شود.

حال این پرسش مطرح می شود که در قوه قضاییه نیاز به چه تحولاتی احساس می شود؟ نخستین موضوع مورد انتظار رهبری عظیم الشان انقلاب اسلامی و ملت انقلابی ایران این است که قوه قضاییه خودش پاک و شفاف باشد. اگر دستگاه قضایی پاک و شفاف باشد، اعتماد مردم بیش از گذشته به قضات شریف این دستگاه افزایش می یابد.

موضوع دیگر، بهره مندی از نیروهای انقلابی، آگاه و خلاق در دستگاه قضایی است. آیت الله رئیسی نیاز دارد که همکاران خوبی برای خود انتخاب کند. به طور قطع اگر بگوییم که همه افرادی که در قوه قضاییه هستند، افرادی غیر انقلابی و ناتوان هستند، حرف صحیحی نیست و به طور قطع از نیروهای موجود، تعدادی به آیت الله رئیسی در دوره جدید مدیریت قوه قضاییه کمک خواهند کرد.

اما مردم نیز انتظار دارند کسانی که آزمون خود را پس داده و توفیقاتی نداشته اند، دیگر همکار رییس جدید قوه قضاییه نباشند و باید انسان های انقلابی، با خرد، پاک دست، بدون حاشیه و نوآور به جمع نیروهای قوه قضاییه اضافه شوند.

برخورد با دانه درشت ها از جمله دیگر الزامات دستگاه قضایی در دوره جدید مدیریتی است. مردم انتظار دارند که آیت الله رئیسی با روحیه انقلابی به جنگ دانه درشت ها برود و در این مسیر خط قرمزی را برای خود ترسیم نکند. دانه درشت ها نیز افراد کف بازار ارز و سکه و خودرو نیستند. وقتی 80 درصد اقتصاد کشور همچنان دولتی و حکومتی است، معلوم می شود که 80 درصد فسادها نیز در همین نهادها است.

به عنوان نمونه وقتی رییس جمهور می گوید عده ای ارز دولتی را به ما باز نمی گردانند و رییس سازمان برنامه و بودجه نیز می گوید عدد بزرگی از ارز دولتی اختصاص داده شده برای واردات، همچنان به خزانه باز نگشته و کالاها با نرخ ارز آزاد در اختیار مردم قرار می گیرد، دستگاه قضایی در این حوزه نباید سکوت کند.

وقتی مدیری شب می خوابد و فردا تصمیمی در حوزه ارز و سکه می گیرد و اقتصاد کشور را دگرگون می کند، باید در دادگاه اسلامی و با حضور قضات شجاع پاسخگوی عملکرد خود باشد.

برای تحقق این اهداف باید تمام متفکران اسلامی و حقوقی و نیروهای انقلابی، امروز خود را آماده کمک به آیت الله رئیسی در قوه قضاییه کنند، زیرا آیت الله رئیسی حکمی گرفته، ادعایی دارد و انتظاری از او در جامعه وجود دارد که اگر به نتیجه برسد، ضامنی برای یک موفقیت انقلاب می شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها