نگاهی به تحولات سوریه نشان می دهد که آمریکایی ها در این کشور دچار یک اشتباه بزرگ استراتژیک شدند.

محمود رضا امینی- خبرگزاری موج؛طی روزهای اخیر رسانه های آمریکایی در این گزارش مدعی شدند که چند مقام آمریکایی گفته اند که کارشناسان اطلاعاتی و نظامی واشنگتن، فهرستی مقدماتی از تأسیسات ادعایی تسلیحات شیمیایی در سوریه را تهیه کرده اند تا در صورت حمله به این کشور آماج قرار گیرد.

این اظهارات پس از انتشار گسترده شایعاتی مبنی بر قریب الوقوع بودن حمله نظامی آمریکا به سوریه مطرح شده است.

حال این پرسش مطرح می شود که دلیل آمریکا در صورت حمله احتمالی به سوریه چیست.

با بررسی شرایط خاورمیانه و به ویژه سوریه به این نتیجه می رسید که بعد از تصرف ادلب و کاستن قدرت معارضین و گروه های شبه نظامی در سوریه، از هم پراکندگی آنها بیش از هر زمان دیگر نمایان شده است.

این در حالی است که شرایط سوریه نشان می دهد که آمریکا توان کنشگری در ساختار سیاسی حال و آینده سوریه را از دست داده است. به عبارتی در میدانی که آمریکایی ها به کمک همپیمانان خود ایجاد کردند، هیچگونه ظرفیت بهره برداری ندارند.

نگران کننده تر برای آمریکا ، عربستان و رژیم صهیونیستی و برخی از همپیمانان آمریکا این است که ثبات و چارچوب های دقیق قانونی برای سوریه ترسیم شود که به طور قطع مستشاری این کار بر عهده جمهوری اسلامی و همچنین سوریه است. البته ترکیه نیز تلاش دارد خود را در قالب این اتحاد قرار دهد.

بنابراین تا اینجای کار برد برای آمریکا و همپینانانش نبود و یک باخت کامل را تجربه کرده است، چرا که دیگر معارضین توانی در سوریه ندارد.

این در حالی است که آمریکایی ها هزینه و توان کمی در سوریه خرج نکردند و نمی توانند با یک وضعیت شکست کامل مواجه شوند. در این شکست کامل باید تصمیم بگیرند که باخت کامل را بپذیرند و یا اینکه تلاش کنند تا موازنه قدرت در سوریه حضور داشته باشند.

مساله مهم دیگر این است که آمریکا با حمایت مالی گروهی مانند عربستان و حتی یک زمانی قطر و ترکیه و رژیم صهیونیستی وارد این میدان شد و اگر تکلیف آمریکا در این میدان مشخص شود، تکلیف دیگران مشخص نیست.

اگر روزی پولی به آمریکایی ها برای خرید اسلحه پرداخت و با انتقال آن به دست معارضان سوری هزینه می شد، امروز معلوم نیست که این پول در کدام میدان باید مصرف شود.

بنابراین در سیاست خارجی هم نه تنها آمریکا یک باخت جدی دارد، بلکه یک مقروضی و مدیونی بزرگ در قبال همپیمانانش پیدا می کند.

موضوع سوم به افکار عمومی آمریکا باز می گرد که انتقاد و اعتراض جدی به شرایط این کشور در سوریه دارند. بالاخره مردم آمریکا ناموفقیت ها و عدم توفیقات در صحنه های بین المللی را می بینینند و اعتراض می کنند. اگر چه ترامپ با همه زشت رفتاری هایی که داشته، مدعی است از نظر اقتصادی در آمریکا خوب عمل کرده که این ادعا نیز از سوی افکار عمومی آمریکا مورد قبول قرار نگرفته و برای مردم این کشور جاذبه این ندارد.

بنابراین سران کاخ سفید به دنبال یک اتفاق تازه هستند تا نگاه ها داخلی را به سمت خارج از کشور هدایت کنند.

این چند مورد برای اینکه سران کاخ سفید را وادار به یک نوع شلوغ بازی در منطقه کند، کافی است. البته این شلوغ بازی ها در گذشته نیز سابقه داشته است و این احتمال وجود دارد تهاجم هوایی را به خاک سوریه داشته باشند.

البته سران کاخ سفید پیش از این اقدام به یک جنگ روانی گسترده کرده و مدعی شدند که با روسیه بر سر خروج ایران از سوریه به توافق رسیده اند و خیلی ها نیز این جنگ روانی را باور کردند. اما در نهایت دیدیم که این جنگ روانی تاثیر زیادی نداشت، چرا که اگر روسیه بخواهد ایران را از معادلات سوریه خارج کند، در حقیقت پای خود را قطع کرده است. زیرا شرط حضور و بروز روسیه در سوریه، حضور ایران است و به طور قطع سران کرملین زیر بار این امر نخواهند رفت.

حال این پرسش مطرح می شود که در صورت حمله نظامی آمریکا به سوریه، چه اتفاقی رخ خواهد داد.

به طور قطع تحقق این امر یک اشتباه بزرگ استراتژیک از سوی دولت آمریکا خواهد بود. علت این است که اگر آمریکایی ها تهاجمی به سوریه داشته باشند، در قبال این تهاجم مانند گذشته با سکوت جامعه جهانی روبه رو نخواهند بود و اعتراض های گسترده ای به این کشور آغاز خواهد شد.

امروز آمریکا سوریه با سوریه تنها و سوری ها مواجه نیست. بلکه در این کشور با یک اتحاد استراتژیک روبه رو هستند که این اتحاد استراتژیک زیر بار حمله نظامی و تهاجم نمی رود.

اگر استراتژی آمریکا به حمله نظامی ختم شود، به طور قطع با یک مقاومت استراتژیک روبه رو خواهند شد و باید هزینه های آن را بپردازد. این حرف به معنی حمله متقابل نیست، اما به هر حال منافع آمریکا در منطقه و حتی خارج از منطقه وجود دارد که در تیررس اتحاد استراتژیک در سوریه است.

آمریکایی ها باید بپذیرند که خواست مردم در سوریه باید حاکم باشد. از سوی دیگر باید بپذیرند که خودشان غائله ای را در سوریه ایجاد کرده و یک گروه دیگر آمده و این غائله را به نفع حکومت و مردم سوریه ختم کرده و دولت آمریکا و همپیمانانش نمی توانند از ختم این غائله برای خود سود و منفعتی در نظر بگیرند.